نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران-sidaa

نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران

دانلود نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران با کیفیت عالی , نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران قابل ویرایش , نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران

نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران

نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران-sidaa

دسته بندی زمین شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 323 کیلو بایت
تعداد صفحات 24
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران – بافق

شهرستان بافق در ‪ ۱۲۰‬كیلومتری جنوب شرقی شهر یزد دارای منابع زیر زمینی متنوعی است و از جمله مناطق معدن خیز كشور به شمار می‌رود.

سنگ آهن چغارت ، چاه گز و سه چاهون ، منگنز ناریگان ، فسفات اسفوردی ، سرب و روی كوشك و معدن مرمریت بیشه در ، از مهمترین معادن بافق هستند.

شركت سهامی خاص معادن سنگ آهن مركزی ایران در ‪ ۱۰‬كیلومتری شمال شرقی شهر بافق و در حاشیه مركزی ایران قرار دارد.

این شركت در سال ‪ ۱۳۵۰‬برای اكتشاف و بهره‌برداری از كانسارهای آهن منطقه بافق توسط سازمان ذوب آهن ایران سابق تاسیس شد و هم اكنون یكی از واحدهای مهم زیر مجموعه شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و بزرگترین‌شركت تولید كننده سنگ آهن دانه‌بندی و كنستانتره كشور است.

بلوك معدنی بافق با ذخیره بیش از یك سوم سنگ آهن كشور بعنوان مهمترین زون آهن دار ایران شناخته شده‌است.

به دنبال عملیات اكتشافی انجام شده ، از سال ‪ ۱۳۴۰‬تاكنون در این منطقه بیش از ‪ ۳۸‬آنومالی آهن دار با ذخیره نزدیك به ‪ ۱/۷‬میلیارد تن شناسایی شده كه مهمترین آنها معادن چغارت ، سه چاهون، آنومالی شمالی، میشدوان و چاه‌گز هستند.

شركت سنگ آهن مركزی ایران ، بزرگترین تولیدكننده سنگ آهن دانه بندی كشور طی ‪ ۳۰‬سال گذشته است كه از سال ‪ ۱۳۵۰‬عملیات استخراج سنگ آهن در معدن چغارت را آغاز كرد.

این معدن طی این مدت، سنگ آهن مورد نیاز كارخانه ذوب آهن اصفهان و برخی صنایع فولادسازی كشور را تامین كرده و از سال ‪ ۸۰‬تاكنون به جمع صادر كنندگان سنگ آهن پیوسته است.

هم‌اكنون از دو معدن “چغارت” و “سه چاهون” سالانه هشت میلیون تن سنگ آهن استخراج می‌شود كه نیمی از آن سنگ آهن دانه‌بندی شده‌است و بطور مستقیم برای مصرف در كارخانه ذوب آهن اصفهان و صادرات استفاده می‌شود و مابقی نیز در كارخانه فرآوری چغارت به كنسانتره سنگ آهن تبدیل می‌شود.

* معدن چغارت با ذخیره زمین شناسی ‪ ۲۰۷‬میلیون تن در ‪ ۱۰‬كیلومتری شمال شرقی شهر بافق واقع شده و ارتفاع اولیه آن از سطح دریا ‪ ۱۲۸۶‬متر بوده است.

ذخیره قابل استخراج این معدن ‪ ۱۷۷/۲‬میلیون تن برآورد شده كه ‪۹۵/۶‬ میلیون تن آن به دلیل عیار بالا و فسفر پایین، پس از خردایش بصورت مستقیم قابل مصرف در كارخانجات فولاد است و مابقی آن برای پر عیارسازی به كارخانه فرآوری ارسال می‌شود.

عملیات بهره‌برداری از این معدن از شهریور سال ‪ ۵۰‬آغاز شد و تا پایان سال ‪ ۸۵‬بالغ بر ‪ ۹۷‬میلیون تن سنگ آهن از آن استخراج شده است.

عملیات استخراج در این معدن به صورت روباز و با استفاده از شاول‌های الكتریكی با حجم بیل هفت متر مكعب و كامیون‌های ‪ ۳۲‬و ‪ ۶۵‬تنی صورت می‌گیرد.

* معدن سه چاهون این معدن كه در ‪ ۴۷‬كیلومتری شمال شرقی شهر بافق واقع شده از نظر زمین شناسی در سازندهای پركامبرین پسین ایران مركزی قرار داشته و منشاء آن آتشفشانی رسوبی است.

این معدن مشتمل بر دو آنومالی است كه در فاصله سه كیلومتری یكدیگر قرار دارد و مجموع آنها دارای ‪ ۱۴۴/۵‬میلیون تن ذخیره معدنی است كه ‪ ۹۵‬میلیون تن آن با متوسط عیار آهن ‪ ۳۷/۲‬درصد و فسفر هشت درصد، قابل استخراج است.

بهره‌برداری از این معدن در سال ‪ ۱۳۸۴‬آغاز شد و طی برنامه‌ریزی انجام شده سالانه ‪ ۳/۴‬میلیون تن سنگ آهن از آن استخراج و پس از خردایش در كارخانه سنگ شكن با ابعاد كوچكتر از ‪ ۳۰۰‬میلیمتر، توسط راه‌آهن به كارخانه فرآوری چغارت منتقل می‌شود.

عملیات اولیه طراحی معدن در سال ‪ ۱۹۷۰‬میلادی توسط مهندسین مشاور شوروی سابق انجام شد و بر اساس طراحی‌های انجام شده ‪ ۱۷۷‬میلیون تن سنگ آهن از این معدن قابل برداشت خواهد بود.

* كارخانه فرآوری به منظور پر عیارسازی كانسنگ‌های پر فسفر چغارت و كم عیار سه چاهون ، كارخانه فرآوری با ظرفیت تولید سالانه ‪ ۳/۲‬میلیون تن كنسانتره سنگ آهن احداث شده و تولید سنگ آهن دانه‌بندی شده هم چهار میلیون تن است.

این كارخانه كه در سال ‪ ۸۴‬به بهره‌برداری رسید شامل دو خط تولید مستقل برای سنگ آهن كم عیار و پر فسفر چغارت و سنگ آهن كم عیار سه‌چاهون می‌باشد.

مقدار خوراك ورودی كارخانه برای هر دو خط تولید جمعا ‪ ۵/۷‬میلیون تن در سال بوده و ظرفیت تولید هریك از خطوط تولید سالانه ‪ ۱/۶‬میلیون تن كنسانتره است.

در این واحد ، سنگ آهن پرفسفر و كم عیار پس از خردایش در آسیابهای خود شكن و گلوله‌ای ، توسط دستگاههای جدایش مغناطیسی شدت پایین و بالا، پر عیار و آماده ارسال به واحدهای فولادسازی می‌شود.

طرح احداث كارخانه آگلومراسیون به ظرفیت ‪ ۸۰۰‬هزار تن و طرح آماده‌سازی و بهره برداری از آنومالی سه چاهون از جمله طرح‌های در دست اقدام در شركت سنگ آهن مركزی ایران – بافق است.

واحد نمونه كشوری در سال‌های ‪ ۸۲ ، ۸۰‬و ‪ ۸۳‬صنعت برگزیده سبز در سال‌های ‪ ۸۱‬و ‪ ۸۳‬و صادركننده نمونه سال ‪ ۸۵‬از جمله افتخارات معادن سنگ آهن مركزی ایران- بافق است.

معدن سنگ آهن چغارت در فاصله 133 کیلومتری جنوب شرقی یزد و 13 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بافق واقع شده است. راه ارتباطی معدن به شهرستان بافق و یزد، جاده آسفالته و راه آهن است. این منطقه دارای آب و هوای خشک بوده و حرارت و گرمای تابستان حداکثر به 48 درحه سانتی گراد می رسد. به دلیل پتانسیل معدنی عظیم منطقه در تیرماه 1340 به دنبال بررسی های مقدماتی توسط مهندسین ایرانی و خارجی عملیات اکتشافی به صورت سیستماتیک شامل حفر چاه، تونل، ترانشه و مطالعات زمین شناسی و ژئوفیزیک بر روی کانسار انجام گرفت. عملیات اکتشافی تکمیلی در سال 1354 با ذخیره معادل 216 میلیون تن به پایان رسیده و گواهینامه کشف آن صادر شده است. بهره برداری از معدن فوق که نخستین معدن سنگ آهن ایران است، از سال 1350 توسط شرکت سنگ آهن مرکزی ایران آغاز گردیده است. این معدن از تاریخ شروع بهره برداری تا کنون، همه ساله سنگ آهن مورد نیاز کارخانه ذوب آهن اصفهان را در حد استانداردهای مورد قبول به شرح زیر تأمین نموده است:

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران , سایت نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران , نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران pdf , نگاهی به معادن سنگ آهن مركزی ایران 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل