طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران-sidaa

طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران

دانلود طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران با کیفیت عالی , طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران قابل ویرایش , طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران

طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران

طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران-sidaa

دسته بندی زمین شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 572 کیلو بایت
تعداد صفحات 11
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران

چكیده:

گاز طبیعی یك منبع مهم انرژی است كه تحت شرایط تولید طبیعی از بخار آب اشباع می‌‌شود. بخار آب خورندگی گاز طبیعی را افزایش می‌دهد، بخصوص وقتی گازهای اسیدی نیز در آن وجود داشته باشد. روش‌های گوناگونی جهت خشك كردن گاز طبیعی می‌تواند استفاده شود.

مقدمه

گاز طبیعی با توجه به نوع مخازنی كه از آن تولید می‌شود، ممكن است اجزای ناخواسته گوگردی خصوصاً H2S و بخار آب را به همراه داشته باشد. تركیبات سمی گودگردی بخصوص H2S طی عملیات تصفیه از گاز جدا می‌گردد. بخار آب نیز طی عملیات نم‌زدایی از گاز جدا می‌شود. آب مایع و یا بخار آب به دلایل عمده زیر باید از گاز طبیعی جدا شوند:

جلوگیری از تشكیل هیدرات‌ها در خطوط انتقال؛

رسیدن به نقطه شینم موردنظر جهت فروش؛

جلوگیری از خوردگی داخل لوله‌ها.

عمل نم‌زدایی در پالایشگاهع گاز خانگیران توسط ستون‌های حاوی جاذب سطحی موبیل سوربید به دلیل ظرفیت بالای آنها برای جذب آب و همچنین احیا در دمای پایین صورت می‌گیرد. موبیل سوربید ظرفیت بالایی جهت جذب پنتان و هیدروكربن‌های سنگینتر داشته و می‌تواند جهت تنظیم نقطه شبنم گاز خروجی و رساندن آن به مشخصات استاندارد خطوط لوله بكار رود.

كاربرد و استفاده از هر فرآیندی (از قبیل جذب، جذب سطحی، سرد كردن، فشرده‌سازی و یا استفاده از كلرید سدیم) جهت نم‌زدایی گازهای طبیعی دارای خصوصیات منحصر بفرد خود می‌باشد.

كلیه این روش‌ها دارای مزایا و معایبی بوده و انتخاب هر یك از آنها باید با توجه به شرایی خاص فرآیند كلی بررسی گردد.

مزایا و معایب استفاده از ستون‌های جذب سطحی به صورت خلاصه به شرح زیر ارائه می‌شود:

مزایا:

دستیابی به نقاط شبنم پایین تا 150 درجه فارنهایت را میسر می‌كند.

تغییرات كوچك فشار، دما و سرعت جریان گاز در عملكرد آنها بی‌تاثیر است.

حساسیت آنها نسبت به پدیده‌های خوردگی و كف‌زایی اندك است.

معایب:

هزینه‌های ثابت عملیاتی بالا و همچنین افت فشارهای بیشتری دارند.

امكان مسموم شدن جاذب‌ها توسط هیدروكربن‌های سنگین، هیدروژن سولفید، كربن دی‌اكسید كربن و غیره وجود دارد.

امكان شكستگی مكانیكی ذرات جاذب خشك‌كن وجود داردو

وزن بالا و نیاز به فضای زیاد.

مقدار انرژی مورد نیاز برای احیای آنها زیاد بوده و در ضمن هزینه واحدهای جانبی آنها نیز بالاست.

جاذب موبیل سوربید

موبیل سوربید شامل 97% سیلیكا و 3% آلومینا می‌باشد. ظرفیت جذب آن اساساً همانند سیلیكاژل معمولی بوده، اما دانسیته توده آن و همچنین ظرفیت جذب آن به ازای هر واحد حجم كمی بیشتر از سیلیكاژل معمولی می‌باشد.

در واقع موبیل سوربید یك نوع سیلیكاژل اصلاح شده و پیشرفته به شكل دانه‌های سخت كروی و نیمه‌شفاف است كه این دانه‌ها گرچه غیرقابل نفوذ به نظر می‌رسند، در حقیقت مشبك می‌باشند و در حفره‌های میكروسكوپی بسیار زیادی وجود دارد كه بخار در این حفره‌ها بدام افتاده و مایع می‌گردد. حفره‌ها در موبیل سوربید آنقدر زیاد است كه یك پوند از آن دارای سطحی معادل 300000ft2 یا بیشتر از آن می‌باشد.

سوربیدها غیرخورنده بوده و تحت شرایط ایستا حدود 40% وزن خود آب جذب می‌كنند. در بعضی از شرایط امكان ورود آب مایع به بستر خشك كننده وجود دارد. چون فعالیت موبیل سوربید نوع R H بسیار زیاد است، آب مایع می‌تواند سبب شكستن دانه‌ها شود. برای محافظت بستر خشك كننده از آب به صورت مایع، می‌توان از سوربید نوع W استفاده كرد. این نوع سوربید با آنكه دارای شرایطی (از نظر تركیب و خواص فیزیكی) شبیه به نوع R H می‌باشد، در حضور آب مایع نمی‌شكند. نوع W در رطوبت‌های نسبتاً بالا به اندازه R موثر است، اما این بازدهی در رطوبت‌های نسبی پایین كاهش می‌یابد. بنابراین استفاده از نوع W در تمام بستر پیشنهاد نمی‌شود.

طراحی واحد نم‌زدایی

سیستم‌های نم‌زدایی از نظر خشك كردن گاز تقریباً یكسان عمل می‌كنند و تفاوت اساسی این سیستم‌ها، نحوه احیای بستر اشباع می‌باشد. بستر مواد جاذب با دریافت حرارت احیا می‌شود و كلیه موادی كه جذب شده، به صورت بخار از آن خارج می‌شوند. احیای بسترهای كوچك مواد جاذب با یك كویل گرم كننده برقی نیز امكان‌پذیر است، اما برای بسترهای بزرگتر احیای بستر بوسیله جریانی از گاز داغ صورت می‌گیرد. در شكل زیر، سیستم نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران نشان داده شده است. در این شكل بسترهای اول و دوم بطور موازی عمل‌ نم‌زدایی گاز را انجام می‌دهند و بستر سوم با جریانی از گاز مرطوب در وضعیت خنك شدن قرار دارد و گاز خروجی از آن پس از گرم شدن در كوره گاز احیا و رسیدن به دمای موردنظر احیای بستر چهارم را انجام می‌دهد.

این چرخه پس از زمان معینی به اتمام می‌رسد و وضعیت دیگری به خود می‌گیرد، به گونه‌ای كه بستر سوم پس از خنك شدن در وضعیت سرویس نم‌زدایی قرار می‌گیرد و بستر چهارم پس از گرم شدن و از دست دادن مواد جذبی در وضعیت سرد شدن قرار می‌گیرد. بستر اول پس از دو تعویض كه ع

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران , سایت طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران , طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران pdf , طراحی و شبیه‌سازی ستون‌های نم‌زدایی پالایشگاه گاز خانگیران 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل