دسته‌بندی نشده · ژانویه 21, 2022 0

دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن-sidaa

دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن

دانلود دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن با کیفیت عالی , دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن قابل ویرایش , دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن

دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن

دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن-sidaa

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل doc
حجم فایل 63 کیلو بایت
تعداد صفحات 47
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقدمه:

در جهان، پدیده های متعددی وجود دارد كه باعث می شود اطراف خود را به تحلیل برد. به عنوان مثال وقتی آب باران روی خاك ها جریان پیدا می كند، نمك های سدیم، كلسیم، منیزیم، كلر، سولفات، كربنات و تعدادی دیگر از عناصر در جریان آب وارد شده و به درون رودخانه ها، دریاچه ها و سرانجام دریاها و اقیانوس ها وارد می شود. فرآیندهای زمین شناسی نیز به حل شدن كند پوسته زمین و آزاد نمودن مقدار قابل ملاحظه ای از یون های سدیم، كلسیم، منیزیم، كلر، سولفور، كربنات ها وتركیبات غیر آلی دیگر به داخل اقیانوس ها كمك نموده است. آب و نمك‌های حل شده برای رشد گیاه ضروری می باشند اما استفاده مجدد آب و میزان تبخیر بالای آن در نواحی خشك و نیمه خشك باعث تجمع نمك شده كه به عنوان یك پدیده عمومی شوری تلقی می شود. شوری خاك به دلیل جلوگیری از جذب آب و عناصر به درون گیاه یكی از مهم ترین محدودیت های رشد گیاهان زراعی محسوب می شود و به عنوان مشكل بزرگ كشاورزی، بالاخص در كشاورزی آبی درمنابع گزارش شده است (7).

افزایش جمعیت جهان ایجاب می كند كه مساحت بیشتری از زمین به امر خانه سازی و فعالیت های صنعتی تخصیص یابد و در این شرایط، گسترش مزارع كشاورزی به زمین های واقع در حاشیه حاصلخیزی یعنی مرزهای نهایی زمین های قابل كشت، اجتناب ناپذیر می گردد، در چنین وضعیتی، مسمومیت، شوری، دماهای فوق العاده، آلودگی ها و آثار حاصل از دخالت های شیمیایی استرس هایی هستند كه غالباً بروز می‌كنند. همچنین تغییر محیط ها و اقلیم ها كه از فعالیت های انسان نتیجه می شوند، شرایط استرسی را كه گیاهان باید تحت آن شرایط رشد كرده و زنده بمانند پدیدار و یا تشدید می كنند.علم به اثرات استرس های گوناگون روی فیزیولوژی گیاهان برای شناخت مكانیسم های مقاومت و بقایای گیاهان و انتخاب روش های اصلاح به منظور افزایش مقاومت گیاهان در مقابل استرس ضرورت دارد (3).

شوری عامل مهم در تاریخ بشر و سیستم های كشاورزی بوده، كه بشر بر آنها تكیه داشته است. تمدن های بسیاری در اثر عدم اعمال مدیریت صحیح درامر آبیاری و نتیجتا” دراثر تجمع نمك در سطح خاك، نابود شده اند. هر گاه بارندگی محدود باشد، نمك در خاكی كه گیاهان درآن ریشه دوانیده اند، شسته نمی شود و بهنگام افزایش شوری ( نمك ) مقدار محصول كاهش می یابد.

مناطق وسیعی از سطح زمین بدلیل تحمل كم گیاهان زراعی نسبت به نمك، و نبود اطلاعات كافی در مورد مكانیسم های تحمل دردسترس اصلاح كنندگان گیاه در ارتباط با فزایندهای گزینش، برای كشاورزی غیر قابل استفاده می باشند. در بعضی از مناطق مستعد برای كشاورزی در ارتباط با موضوع، دو دیدگاه وجود دارند كه می توانند موردتوجه واقع شوند :

1-كوشش در پیداكردن راههای موثر و كم هزینه در امر شیرین كردن آب دریاها برای اهداف آبیاری.

گزینش گیاهان زراعی كه قادر به رشد و نمو در شرایط شدیدا” شور باشند.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن , سایت دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن , دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن pdf , دانلود مقاله اثر شوری بر گیاهان زراعی و راههای مقابله با آن 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل