دسته‌بندی نشده · ژانویه 21, 2022 0

حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها-sidaa

حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها

دانلود حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها با کیفیت عالی , حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها قابل ویرایش , حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها

حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها

حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها-sidaa

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل doc
حجم فایل 33 کیلو بایت
تعداد صفحات 18
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

حشرات: تیرانوزها، دیكتی پوتیرها، پسوكوتیرها، ایزوپترها، كوله ئوستپرها و دیپترها هستند. علائمی كه نشاندهنده وجود حشرات است:1. خود حشره اعم از زنده یا مرده در دوره‎های تكاملی مختلفی (تخم، شفیره و پوستهای انداخته شده) ۲. مدفوع ۳. حشرات چوب‎خوار كه كپه‎های ریزی از پودر چوب و وسایل چوبی از خود به جا می‎گذارند.

تیره تیزانورها : ماهی نقره‎ای در مرحله شفیره‎ای و به هنگام بلوغ بیشترین خسارت را وارد می‎كنند.

تیره دیكتی بوتیرها : مثل بلاتها و سوسكها در مرحله شفیره‎ای و بلوغ حداكثر آسیب را می‎رساند.

تیره پسوكوپترها : شپش کتاب

تیره كوله اوپترها : (تغذیه منشا گیاهی) آنوبی ئیدها لیكنیدها لارو و حشره بیشترین آسیب را میرساند.

مثل وریلت، درمستیاها، پتی نیداها.

تیره ایزوپترها : موریانه (موریانه‎های كارگر)

تیره دیپترها : مگسها

جوندگان : موشهای صحرایی یا خانگی

كرم كتاب : به لارو صد و شصت نوع سوسك اطلاق می‎شود كه در سراسر جهان پراكنده‎اند. این لاروها و سوسكهای بالغ معمولاً به نظر نمی‎آیند. مگر اینكه نهانگاهشان ویران گردد.

بید : قهوه‎ای رنگ است پارچه و پوست گوساله را كه به عنوان روكش جلد كتاب به كار رفته می‎خورند (طی تحقیقاتی مشخص شده كه پوست بز در مقابل بید مصونیت دارد)

آسیبها : حفظ وحراست از گوهر گرانبهای موجود در كتابخانه‎ها و مخازن و سپردن آن به دست آیندگان از جمله وظائف خطیر یك كتابدار یا آرشیویست می‎باشد. بنابر این آرشیویست یا كتابدار می‎باید پیرامون مسائل حفظ و نگهداری به دانش عمیقی دست یابد تا راهگشای بسیاری از مسائل موجود در این مراكز باشد. به منظور دستیابی به این منظور نخست به آسیبهای مربوطه می‎پردازیم:

حشرات : كه به گروه بندپایان تعلق دارند نه تنها كتابهای چاپی را به صورت تفاله درآورده و با رنگین نمودن صفحات كتابها سبب از بین رفتن اسناد با ارزش می‎شوند بلكه بر روی اشخاص مرتبط با اسناد آلوده نیز تأثیر منفی به جا می‎گذارند. در جایی كه مردم با سوسكها، حشرات و موریانه‎ها در تماس می‎باشند امكان گزیدگی، تماس با فضولات و ادرار، آلودگی غذا و ایجاد آلرژی و حساسیت وجود دارد.

آفت‌كشهای شایع مصرفی در ایران و تأثیر آنها بر تولید مثل

هومن صدری اردكان1، محمود اعرابی2 و امیر ثروتی 2

عضو هیئت علمی گروه غدد وتولید مثل پژوهشكده ابن سینا

دانشجوی سال پنجم پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی

امروزه بروز ناباروری و مشكلات فردی و اجتماعی ناشی از آن، به عنوان یكی از مسایل مهم مبتلا به زوجها – علی‌رغم پیشرفتهای تشخیصی و درمانی – مطرح می‌باشد. براساس تحقیقات انجام شده 15% زوجها علی‌رغم تمایل خود، فرزند ندارند و 10% آنها نیز كمتر از تعداد دلخواه خود فرزند دارند. با این حال علت 75% ناباروری مردان و 70% موارد سقطهای خودبخودی، همچنان ناشناخته است و سالانه یك میلیارد دلار هزینه صرف درمان موارد ناباروری می‌شود.

مطالعات اخیر نشان‌دهنده تغییر شاخصهای باروری در چند دهه اخیر می‌باشد؛ به عنوان مثال حجم مایع منی و شاخص sperm count در دهه 1990 نسبت به 1960 میلادی كاهش قابل توجهی پیدا كرده است. بروز این مساله منجر به جلب توجه بسیاری از محققان به تأثیر عوامل محیطی در آن شده است و در این میان آفت‌كشها و سموم شیمیایی با توجه به استفاده وسیع آنها در كشاورزی و منازل، عامل مؤثری در ناباروری می‌باشند؛ به طوری كه میزان ناباروری در مردان كشاورز یا شاغل در صنایع تولید كننده آفت‌كشها 10 برابر بیشتر از جامعه نرمال بوده و میزان سقط جنین به علت نقایض مادرزادی در مادران مجاور مزارع كشاورزی مصرف كننده این مواد 40 تا 120% افزایش داشته است. این مساله می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی وابسته به آفت‌كشها و نیز واكنشهای خود ایمنی ناشی از تولید آنتی‌بادیهای خطرناك باشد. براساس آمارهای كشوری، مقدار آفت‌كشهای مصرفی در سال زراعی 81-80 در ایران مجموعاً‌ بالغ بر 23000 تن تخمین زده می‌شود كه حدود 80% آن را حشره‌كشها و علف‌كشها و 20% باقیمانده را به ترتیب قارچ‌كشها، كنه‌كشها، نماتودكشها و موش‌كشها تشكیل می‌دهند. در این میان مصرف سالانه حشره‌كشهایی همچون اندوسولفان و دیازینون، علف‌كشهایی مثل آترازین و سیانازین و قارچ‌كشهایی همچون بنومیل از سطح بالایی برخوردار است. بررسی تحقیقات انجام شده درباره اثرات آفت‌كشهای ذكر شده نشان دهنده تأثیر عمده آنها بر شاخصهای تعداد و مورفولوژی اسپرمها و سلولهای تولید كننده تستوسترون از یك سو و بروز موارد سقط خودبخودی، مشكلات قاعدگی و تخمك‌گذاری و بروز نقصهای ژنتیكی در فرزندان می‌باشد. توجه به این مساله به عنوان عامل مؤثر بر تولید مثل می‌تواند به كاهش مصرف بی رویه آفت‌كشها و رعایت نكات ایمنی و حفاظتی منجر گردد.

این مقاله با معرفی آفت‌كشهای شایع مصرفی در ایران و بررسی اثرات آنها بر تولید مثل، راهكارهای مناسب برای پیشگیری از اثرات سوء این مواد و با ایجاد آگاهی در پژوهشگران، زمینه انجام تحقیقات و مطالعات توصیفی و كلینیكی درباره اثرات آفت‌كشهای شایع مصرفی در كشور بر تولید مثل در حیوان و انسان را فراهم می‌نماید.

18 صفحه فایل ورد قابل ویرایش

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها , سایت حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها , حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها pdf , حشرات، قارچ، میكروارگانیسم ها 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل