تاریخچه شیمی و ماده-sidaa

تاریخچه شیمی و ماده

دانلود تاریخچه شیمی و ماده با کیفیت عالی , تاریخچه شیمی و ماده قابل ویرایش , تاریخچه شیمی و ماده

تاریخچه شیمی و ماده

تاریخچه شیمی و ماده-sidaa

دسته بندی زمین شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 9 کیلو بایت
تعداد صفحات 7
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

ماده وخواص آن

فعالیتهای نظری در زمینه علوم و فلسفه در عهدباستان، بیشتر در سه كشور هند، چین و یونان باستان چشمگیر بود. در نوشته های فلاسفه هند در متن سانسكریتی و داس (vedas) كتاب مقدس هندوها، آمده است كه هندیان از حدود 1000 سال (ق . م) معتقد بودند كه جهان از تعداد معینی مواد ساده یعنی خاك، آب، آتش، فضا و نور به وجود آمده است.تالس آب را منشا تشكیل همه اشیای جهان می پنداشت كه آب قسمت عمده زمین را تشكیل می دهد و بنا به نر وی بر اثر سردوجامد شدن به خاك وبر اثر گرم شدن وتبخیر به هوا منتقل می شودهراكلیتوس فیلسوف دیگر یونانی، معتقد بود كه آتش ماده المواد است زیرا وی آتش را مظهری از نهاد موجودات جهان هستی می پنداشت. مثلاً معتقد بودكه می توان فرض كرد كه همه چیز در جهان مانند آتش به وجود می آید وبه تدریج رشدمی كند و بارورمی شود و پس از گذشت زمانی چند، روز به زول می گذارد و خاموش می شود.

امپدولكس، پزشك و فیلسوف یونانی و یكی از معاصران آناكساگوراس، شاگرد فیثاغورث، ازاهای «اگریژانت» بود. او به این باور بودكه نه تنها آب هوا و آتش به تنهایی نمی توانند به وجودآورنده اشیای جهان باشند بلكه باید هر سه آنها با هم در نظر گرفت وعنصر دیگری یعنی خاك را نیز به آها افزود. زیرا وی می پنداشت كه مثلا موجودی مانند چوب،چون در حالت طبیعی جامد است، پس دارای مقداری خاك است. چون می سوزد پس دارای مقداری آتش است، چون سوختن بخارهایی ازآن خارج می شود پس دارای مقداری هوا است. و چون با سرد شدن، آن بخارها به آب تبدیل می شوند پس دارای مقداری آب است. این چهار عنصر به عناصر چهارگانه امپدوكلس شهرت یافت. در هر حال این عناصر خاك رادر زمینع آب رادر منابع آبی و هوا را در جو وآتش را در شعله به وجود می آورند.

نظریه افلاطون درباره عنصرها: به عقیده ی وی، چون این چند وجیها قابل جداشدن و تبدیل به سطحهای مثلثی اند و این مثلثها رابا آرایش های مجدد دلخواه، می توان به هر شكل موردنظر كنار یكدیگر قرار داد. می توان اساس تشكیل اشیای جهان را از این چهارعنصر دانست.

نظریه ارسطو: ارسطو معتقد بود كه ماده المواد تغییر ناپذیر و مقدار آن همواره ثابت و منشأ همه مواد واشیای جهان است.

آغازشیمی آلی نو:

اگرچه بسیاری از مواد آلی از زمان های بسیار قدیم شناخته شده بودندو مورد استفاده قرار می گرفتند. اما پژوهش درزمینه های ساختار، تهیه، دسته بندی و بررسی خواص آنها به صورت شاخه مشخصی از علم شیمی، از قرن نوزدهم آغاز شد. در سال 1780 بدگمان تفاوت مواد آلی ومعدنی رابیان داشت و به سلسیوس از شیمی آلی درمفهوم زیست شیمی امروزی بحث كرد.

پیدایی نظریه ظرفیت، ساختار مواد الی: به تدریج كه بر تعداد تركیب های شیمیایی افزوده می شد و فرمول آنها با دقت بیشتری معین می شد، دانشمندان پی بردند كه فرمول بسیاری از مواد با یكدیگر مشابهت دارند.

دوماً، دراین زمینه معتقد بود كه نوع اتم یا رادیكالی درهر تركیب تاثیر چندانی درخوص آن ندارد. مثلاً اسید استیك واسید كربنیك مشابه یكدیگرند، اما فرانكلند با این اندیشه موافق نبود، زیرا دریافته بودكه مثلاً ارسینك در تركیبهای آلی تنها با سه گروه می تواند تركیب شود، در صورتی كه می تواند با پنج اتم كله پیوند برقرار كند. هر یك از اتم ها با تعداد مشخصی اتم دیگر تركیب می شوند.

مدلهاو نظریه های اتمی

درسال 1901 نخستین بار تامسون، مدل هندوانه مانندی رابرای اتم پیشنهاد می كرد كه بر آن اساس، اتم را كه یكنواختی از بار مثبت درنظر گرفت والكترونها به تعدادی كه این بار مثبت راخنثی كنند در داخل آن پراكنده اند.

را درفورد سال 1911 بر اساس آزمایش معروف خود (بمباران ورقه های نازك فلزی توسط ذره های شمسی مانند را برای اتم پیشنهاد كرد وتا اندازه ای اساس درستی برای ساختار اتم بنا نهاده بود هرچند كه این مدل نیز در بسیاری از موارد، از جمله طیف نشری اتم هیدروژن نارسایی داشت).

نظریه ی الكترونی ظرفیت- پیوندهای شیمیایی:

در نظریه های قدیمی ظرفیت، تفاوتی بین پیوندها مثلاً در CL2 ودر Nacl در نظر نمی گرفتند، مواد، تفاوت ماهیت پیوند بین اتمها دران ها مورد توجه دانشمندان قراگرفت هایتلر ولاندن درسال 1927 نظریه پیوند كوولانسی لویس- لانگمویر رابه صورت تازه ای به نام نظریه پیوند ظرفیت، بر اساس موجی اتم درمورد سیستمهای ساده ارائه دادند كه توسط كولسون به مولكولهای پیچیده تر تعمیم داده اند.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج تاریخچه شیمی و ماده , سایت تاریخچه شیمی و ماده , تاریخچه شیمی و ماده pdf , تاریخچه شیمی و ماده 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل