بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی-sidaa

بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی

دانلود بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی با کیفیت عالی , بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی قابل ویرایش , بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی

بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی

بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی-sidaa

دسته بندی تغذیه
فرمت فایل doc
حجم فایل 53 کیلو بایت
تعداد صفحات 69
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

تغذیه :

1- تغذیه نیاز اصلی انسان است اما این نیاز در طول زندگی در طی رشد و تكامل وتغییر در وضعیت سلامتی تغییر می نماید .

علم تغذیه شامل مطالعه مواد مغذی و چگونگی دریافت آنها توسط بدن است . مواد غذائی به 6 دسته اصلی كربوهیدرات ها ، پروتین ها و لپیدها ، ویتامینها مواد معدنی و آب تقسیم می شود و سه دسته اول انرژی زا هستند و سه دسته دوم غیر انرژی زا ، انرژی یك غذا با واحد كیلو كالری ( Kcal) سنجیده می شود .

میزان متابولیسم پایه (BMR) انرژی است كه فرد در هنگام استراحت به آن نیاز دارد و برای حفظ فعالیت های نگهدارنده حیات ، مانند ضربان قلب و … ضروری است .

مواد غذائی

مواد غذائی انرژی زا

كربوهیدارت ها تركیبات آلی هستند كه جزو فراوان ترین وارزان ترین منبع انرژی می باشند هر گرم آنها 4 كیلو كالری انرژی تولید می كنند واحد سازنده كربوهیدارت ها ساكارید است و بر همین اساس به 2 گروه كربوهیدارت های ساده (مونوساكاریدها و دی ساكاریدها ) و كربوهیدارت های مركب ( پلی ساكاریدها)تقسیم بندی می شوند .

گلوكز كه یك مونوساكارید است كه پرمصرف ترین كربوهیدارت است .

پروتئین ها

پروتئین ها جزء حیاتی هر سلول می باشند و هر گرم آنها نیز 4 كیلو كالری انرژی تولید می كند .همه پروتین ها از 22 واحد سازنده به نام آمینو اسید ساخته شده اند كه 9 تای آنها ضروری هستند یعنی بدن قادر به ساخت آنها نیست .پروتئیها به 2 دسته كامل ( كیفیت بالا ) و ناقص ( كیفیت پایین ) تقسیم می شوند .

معمولاً پروتین های حیوانی كامل و پروتین های گیاهی ناقصند ، پروتئین ها تنها منبع نیتروژن بدن هستند و تعادل نیتروژنی هنگامی برقرار است كه نیتروژن وارد شده به بدن و نیتروژن دفع شده از بدن برابر باشند . این تعادل هنگام مقایسه بین كاتابولیسم ( تخریب بافت ) و آنابولیسم ( ساخت بافت ) بكار می رود .

چربی ها

چربی ها انرژی زا ترین عنصر غذایی هستند و هر گرم آنها 9 كیلو كالری انرژی تولید می كنند این مواد از اسیدهای چرب و تری گلیسریدهاساخته شده اند اسیدهای چرب خود شامل دو دسته اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب غیر اشباع هستند همچنین آنها را ، به دو دسته اسیدهای چرب ضروری و غیر ضروری طبقه بندی می نمایند تنها اسید چرب ضروری برای انسان ها اسید لینولیك است كه بدن قادر به ساخت آن نمی باشد .

كلسترول نیز یك چربی اشباع شده است و مهمترین تركیب غشاء سلولی می باشد

مواد غذایی انرژی زا

آب

آب حیاتی تری و ضروری تر از غذاست . حدود 50 تا 70 درصد از وزن كل بدن را آب تشكیل می دهد آب در داخل سلول وجوددارد ومایع داخل سلولی (ICF) نام دارد .

باقیمانده مایع خارج سلول (‌ECF) خوانده می شود . روزانه حدود 3000 تا 5000 میلی لیتر آب وارد بدن می شود و تقریباً به همین میزان آب از بدن خارج می گردد آب جهت تولید ترشحات انجام واكنش های شیمیایی و … كاركرد دارد .

ویتامین ها

ویتامین ها تركیبات آلی كه بیشتر به شكل كوانزیم فعال هستند وبرای متابولیسم بدن وجود آنها ضروری است ویتامین ها به 2 دسته محلول در آب (B.C) و محلول در چربی ( K.E.D.A) طبقه بندی می شوند . این مواد در اثر نور ، گرما و نیز درطی فرآوری مواد غذائی ممكن است از بین بروند اگر ویتامین ها بیش از نیاز مصرف شوند حالتی به نام هیپرویتامینوز ایجاد مینمایند كه به صورت اختلالی در كاركرد بدن ظاهر می شوند .

مواد معدنی (‌مینرال )

مواد معدنی عناصر آلی ( مانند آهن ) یا غیر آلی ( كلرور سدیم ) هستند كه در ساختار یا عملكرد بدن دخالت دارند این مواد به 2 دسته مواد معدنی بزرگ ( روزانه مصرف بیشتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر آنها ضروری است ) و كوچك ( كمتر از 10 میلی گرم در دسی لیتر نیاز روزانه به مصرف آنها وجود دارد ) تقسیم می شوند .

رژیم غذائی صحیح

در یك رژیم غذایی مناسب و صحیح تعادل و تنوع برقرار بوده و كلیه مواد مغذی ضروری در اندازه مناسب دریافت می شود كه با پیروی از دستورات هرم غذایی توصیه شده توسط متخصصین تغذیه این امر میسر می شود . در این هرم غلات و حبوبات در پایه هرم، میوه و سبزیجات بالای این پایه ، گوشت و لبنیات در سطح بالاتر و چربی ها و شیرینی ها در قله هرم قرار دارند و در قرآن به اهمیت تغذیه با مواد غذائی گوناگون مانند :‌شیر ، خرما ، زیتون ، در آیات 24-23 سورة مریم ، 66-78 سوره نحل … اشاره گردیده است .

عوامل موثر برتغذیه

عوامل موثر بر تغذیه عبارتند از : سن ، جنس ، وضعیت سلامتی ، مسائل اقتصادی ، عوامل فرهنگی ، روانی ، اجتماعی و …

بررسی وضعیت تغذیه

بررسی مشكلات مربوط به تغذیه با تكیه بر موارد زیر انجام می شود .

الف – گرفتن تاریخچه غذائی ( رژیم غذائی ، عادات ، آداب تغذیه ..)

ب – محاسبه شاخص توده بدنی ( BMI) كه از نسبت وزن (‌كیلوگرم ) بر مجذور قد ( سانتی متر ) بدست می آید .

اگر مقدار حاصله از 20 كمتر باشد فرد درمعرض بیماری های تنفسی ، گوارشی ، سل و … است اگر این مقدار از 35 بیشتر باشد آنگاه شخص درمعرض بیمارزیهای قلبی ، دیابت شیرین ، پرفشاری خون ، و… است .

ج – آنتروپومتری یعنی اندازه گیری ساختار بدن شامل اندازه گیری دور ماهیچه قسمت توسط فوقانی بازو ، نسبت قد به مچ ، و … می باشد .

معمول ترین مشكلات در ارتباط با تغذیه عبارتنداز : سوء تغذیه ، گرسنگی و چاقی چنانكه در قرآن می خوانیم كه بخورید و بیاشامید ولی اسراف نكنید ( سورة‌اعراف آیه 31)

انواع رژیم های غذائی در بیمارستان عبارتند از : معمولی ، رژیم نرم ، مایعات (مایعات كامل و صاف شده ) و NPO (‌چیزی از راه دهان نخورد )

تغذیه و روش های مناسب برای غذا دادن به بیماران

مسئولیتهای پرستاری در خصوص توزیع غذا در موسسات بهداشتی متفاوت است بسیاری از بیمارستانها دارای متخصص تغذیه در مركز توزیع غذا هستند ولی به طور كلی دستور غذائی و حذف آن كمك در توزیع غذا وهمچنین كمك به بیماران هنگام مصرف غذا و ثبت اطلاعات مربوط به اشتهای بیمار و مقدار غذائی كه می خورد از وظایف پرستار محسوب می شود اغلب بیماران غذا را در اتاق خود مصرف می كنند . بیماری اثر زیادی بر تحمل شخص در قبول غذاها داردو افراد مبتلا به تهوع سوء هضم و یا درد یا كسانی كه تب دارند نسبت به افراد سالم تمایل كمتری به غذا ابراز می كنند پرستار مسئول تعدیل این عوامل می باشد تا اینكه بیمار تا حد كامل غذا را قبول نماید . مقدار كم غذا در دفعات مكرر برای بیمار قابل قبول تر از غذای زیاد در اوقات منظم غذا می باشد . چنانچه بیمار قادر به انجام برخی از فعالیتها می باشد باید تشویق به انجام آن گردد تا اشتهایش تحریك شود به هر حال مهم است كه این تمرینات قبل از غذا انجام شود نه بلافاصله بعد از آن و در ضمن نباید خسته كننده و نفس گیر باشد . برای تشویق بیمار به خوردن مقادیر كافی از مواد غذائی لازم است طبق سلیقه مخصوص شخص رفتار شود و این نكته تعیین نمود كه وی چه غذاهائی را دوست دارد و چه چیزهائی را نمی پسندد در صورتی كه لازم باشد تا پایان خوردن غذا با بیمار بمانید .

در كنار تخت او راحت بنشینید و خود را شتاب زده نشان ندهید زیرا فرصت مناسبی است كه پرستار روابطی با بیمار برقررا كند و آموزش های لازم را به او بدهد واو را بهتر بشناسد .

قدرت هضم غذا و همچنین اضطراب می تواند نسبت به تمایل شخص به غذا موثر باشد . مقدار مایعات و غذایی كه بیمار مصرف می كند گاهی از نظر درمانی بسیارمهم است این پرستار است كه مشاهده می كند بیمار چه مقدار غذا می خورد و مایعات می نوشد و اوست كه مسئولیت رساندن این دانسته ها را بر سایر تیم بهداشتی به عهده دارد . و در فرمهای مخصوص جذب ودفع مایعات ثبت می نماید در اغلب بیماران اندازه گیری و ثبت مایعاتی كه از بدن خارج می شوند و مایعاتی كه به بدن وارد می شوند هر دو لازم می باشند مایعات دریافتی با حرف I و مایعات بازدهی با حرف O نشان داده می شود برای بهتر مصرف كردن و كمك كردن به بیمار نكات زیر را باید توجه نمود :

از انجام داد كارهای درمانی مانند تنقیه یا عوض كردن پانسمان بلافاصله قبل یا بعد از مصرف غذا خود داری كنید در صورتی كه بیمار نتواند از تخت پایین بیاید لگن یا لوله ادرار را قبل از غذا در اختیار او قرار دهید . شستشوی دهان را نیز طبق معمول انجام دهید دقت كنید كه بیمار تمیز باشد و برای غذا خوردن در وضعیت راحتی قرار گرفته باشد برای مثال لباس یا ملافه های كثیف را عوض كنید پس توجه كنید كه اتاق مرتب باشد اشیائی مانند لگن ، كیسه مخصوص ، ملافه های كثیف وسائل تعویض پانسمان و .. را از معرض دید بیمار دور كنید در صورتی كه چند بیمار در یك اتاق باشند بهتر است بیمار بدحال را مخصوصاً در وقت صرف غذای دیگر بیماران با پرده مجزا كرد . بیماری كه خسته وهیجان زده است اشتهای خوبی ندارد بنابراین بهتر است كارهای درمانی بیمار طوری تنظیم شوند كه فرصت كافی برای استراحت قبل از غذا را داشته باشد.

برای اینكه غذا اشتها برانگیز باشد با بخش تغذیه همكاری كنید سینی نامرتب ، مایعات ریخته شده ،ظروف نامنظم و غذای سرد شده یا نوشیدنی كه سرد شده اشتها آور نیستند اشیاء دور سینی در جای خود قرار دهید كمبودها را مثل دستمال سفره ، قاشق ، چنگال ، لیوان ، فنجان تكمیل كنید كارت داخل سینی غذا را با نام بیمار مطابقت دهید . دقت كنید كه در این مورد اشتباهی روی ندهد چون اشتباهات ممكن است خطر بعدی برای بیمار در برداشته باشد ، برای بیمارانی كه نمی توانن با لیوان بنوشند لوله مخصوص نوشیدن مایعات را فراهم كنید .

سینی غذا را طوری قرار دهید تا به راحتی در دسترس بیمار باشد سرپوش غذا را بردارید توجه كنید كه چه غذایی را بیمار نمی خورد آن را گزارش كنید تا غذای دیگر را جایگزین كنند و باید دقت كرد تا مقدار غذای بیمار كافی باشد . بعضی از بیمارستانها به خانواده بیمار اجازه می دهند برای بیمار خود كه مشكل غذا خوردن دارد برخی غذاها را بیاورند بعضی بیماران به حمایت و كمك پرستار نیاز دارد برخی از افرادی كه نیاز به كمك در حین تغذیه دارند عبارتند از :‌بیمارانی كه بعلت بیماری شدید نمی توانند ازاندام فوقانی خود استفاده كنند یا بیمارانی كه به علت بیماری جسمی یا روحی هماهنگی حركات اندام فوقانی خود را از دست داده اند .

با كمك به افرادیكه اخیراً بینائی خود را از دست داده اند یا افرادی كه دچار آسیب به بافتهای اطراف دهان شده اند

سعد معده N.G.Tube

بهترین روش برای تغذیه مجدد جویان است كه نمی توانند غذا را از راه دهان دریافت كنند می توانند مواد غذائی را از طریق لوله معده و یا تزریقی دریافت كنند .

GAVAGE یا گاواژ:

تغذیه از راه لوله معده می باشد كه شامل عبور یك لوله به داخل دستگاه معده‌ای و روده ای برای رساندن مواد غذائی است به افرادی كه در دستگاه معدی روده‌ای سالم دارند اما قادر به خوردن نیستند و یا برای مصرف غذای كافی بی میل هستند لوله داخل معده به منظور دریافت كامل مواد غذایی و یا غذاهای مكمل گذاشته می شود.

لاواژ :

در بسیاری از بیماران مبتلا به بیماریهای گوارشی كه احتیاج به ساكشن معده دارند محتویات معده به وسیله دستگاه مكنده و یا ساكشن كشیده می شود بیمارانی كه معده آنها ساكشن می شود معمولاً به منظور جلوگیری از كم آبی و سوء تغذیه از طریق وریدی می شوند .

در بعضی موارد ممكن است معده قبل از دادن غذا و مایعات به بیمار تخلیه و شستشو شود بخصوص اگر شخص مواد زیان آور سمی خورده باشد و در این روش كه قبل از عمل جراحی معده انجام می شود ، معده بر دفعات زیاد شستشو داده می شود پس بطور كلی می توان گفت لوله گذاری می توان در موارد زیر انجام داد .

1- گذاشتن لوله به منظور تخلیه روده ، بوسیله ساكشن كه اغلب اینكار موقعی انجام می شود كه بیمار در مجاری گوارشی انسدادی داشته و یا روی دستگاه مجاری گوارشی عمل جراحی انجام شده باشد یا منظور خروج ترشحات و مواد باشد .

2- برای اهداف تشخیص به عنوان مثال برای مشخص كردن ساختمان ، معده یا محتوی معده یا برای معین كردن سلولهای بد خیم یا میكروبها مثل سل كه در شستشوی معده نمودار می شود .

3- برای كشیدن یا شتسشوی محتویات معده مثل وقتی كه شخص مواد سمی خورده باشد.

4- گذاشتن لوله روشی است برای دادن غذا و دارو و مایعات برای بیمارانی كه قادر نیستند از راه دهان غذا بخورند . لوله هایی كه برای قرار دادن در معده به كاربرده می شود طول آنها 127 سانتی متر است لولة یك راه دارای یك مجرای باریك می باشد بدون راه هوا و در اندازه های مختلف در دسترس است LEVINTUBE لوله ای لوین از نمونه های یك راه می باشد كه از دو نوع پلاستیكی و لاستیكی آن موجود است نوك لوله سفت و سخت می باشد اما چندین سوراخ در اطراف آن وجود دارد كه معمولاً‌از راه بینی بیمار عبور داده می شود تا به معده برسد البته قابل ذكر است كه لوله های یك راه بدون مجرای هوا هستند بنابراین ممكن است به مخاط صدمه برسانند چون اگر بخواهیم به آنها ساكشن كنیم یا برای كاهش فشار استفاده كنیم .

لوله های دو راه لوله هائی هستند كه مخصوص تخلیه ترشحات می باشند كه یك لوله داخل لوله دیگر می باشد یكی از لوله ها مخصوص تخلیه شیره معده بوده و در حالیكه لوله دومی جهت جریان هوای مداوم استفاده می شود مجرای جریان هوا وضعیت تخلیه را بوسیله جلوگیری از كشیده شدن مخاط معده به سوراخ لوله وتحریك لایه های معده كنترل می كند .

EWALDلوله اوالدنیز یك لوله لاستیكی با قطر بزرگ می باشد وبرای كشیدن محتویات معده از آن استفاده می شود .

لوله جات دارای نوك مشبك فلزی است Jutte Tube.

لوله رینوس نیز دارای نوك فلزی است بدون اینكه مشكل باشد فلز اضافه شده به سر لوله بمنظور سنگینی وزن آنست كه باعث سهولت در عبور از مجاری گوارشی است .

معمولاً سه علامت روی لوله معده وجود دارد ، برای اینكه مشخص شود چه طولی از آن گذرانده شود اگر تا خط نشانه اول وارد گردد لوله در معده قرار می گیرد اگر تا خط نشانه دوم وارد گردد لوله داخل پیلور PYLORمی شود خط سوم لوله داخل دوازدهه می باشد .

طریقه گذاردن لولة‌معده

قبل از گذاشتن لوله معده روش كار را برای بیمار توضیح داده می شود بیماران
می خواهند بدانند كه چگونه می توانند كمك كنند . بنابراین توضیح دادن زیاد باعث كاهش ترس بیمار می شود . عبور لوله معده دردناك نیست ، اما گاهی اوقات تحریكات و رفلكس تهوع بعلت عبور لوله از روی سطح حلق وجود دارد كه اگر بیمار نفس عمیق بكشد كمتر دچار حالت تهوع و استفراغ می شود .

وسایل زیر از جهت گذاردن لوله آماده می نماییم .

ظرف یخ برای قرار دادن لوله به مدت 10 – 5 دقیقه در یخ خرد شده تا باعث سفت شدن آن شده زیرا سرما باعث انقباض شده وبنابراین لوله آسانتر عبور می كند واینكار باعث لغزندگی لوله نیز می شود گوشی پزشكی لوله مناسب آبسلانگ یا چوب زبان – چراغ قوه – چسب – دستمال – لیوان آب – پد یا حوله – رسیور برای معاینات برگشت – یك ظرف و سرنگ برای كشیدن محتویات معده برای گذاشتن لوله معده

در صورت امكان بیمار را در وضعیت نشسته قرار می دهیم در این وضعیت عبور لوله معده و رانده شدن آن تحت تأثیر نیروی ثقل بآسانی صورت می گیرد وهمچنین این وضعیت برای بیماری كه دچار تهوع و استفراغ میم شود آسانتر خواهد بود و در این وضعیت چون بلعیدن طبیعی تر است در صورت استفراغ مدد جو خطر آسپرده كردن كاهش می یابد .

تحریك قسمت انتهای عصب حلقی زبانی در قسمت خلفی حلق تحریكات مركز استفراغ را به قسمت بصل النخاع انتقال میدهد سینه را حوله حمام یا پد یكبار مصرف بپوشانید راه بینی را كنترل نموده و یك سوراخ بینی توسط خود مدد جو گرفته شود و از سوراخ دیگر بطور طبیعی نفس بكشد . بعنوان یك راهنما برای اندازه گیری تخمینی مقداری كه لوله باید وارد معده شود پرستار فاصلة بین بینی بیمار تا نرمه گوش و سپس سر زائد خنجری را اندازه گیری می كند كه این فاصله برابر است با فاصلة‌بین لبها تا معده سپس این فاصله را با یك نوار چسب روی لوله می چسبانیم . با نرم كننده ای كه محلول در آب است بوسیله آب حدود 10 تا 20 سانتی متر از لوله را نرم كنید با اینكار اصطكاك را كاهش داده وعبور لوله از روی پرده های مخاطی به معده را تسهیل نموده و اگر بصورت اتفاقی لوله به ریه وارد شد خطر پنومونی كمتر خواهد شد . از مدد جو می خواهیم كه سر را بالا نگه داشته و یا در وضعیتی مشابه به غذا خوردن نگه دارد زیرا با قرار دادن سر به جلو و بالا و بسته شدن نای و باز شدن مری كمك می نماید و عمل بلع بجلو راندن لوله كمك نموده و باعث می گردد این گلوت روی سوراخ نای را گرفته و به كاهش واكنش عق زدن و سرفة مدد جو كمك كند و در حالی كه سر را بالا نگه می داریم لوله را بطرف پایین ( داخل ) وعقب می بریم و آن را در سوراخ بینی وارد می نماییم

رسیدن لوله به حلق ممكن است باعث عق زدن مددجو گردد كه برای تسهیل عبور لوله زمانی كه لوله وارد مری می كنیم یك مقدار آب به بیمار داده تا آنرا بلع كند ، این عمل بلع به عبور لوله به قسمت پایین و به داخل معده به ایجاد حركت دودی كمك می كند و اگر ممنوعیت در مصرف آب و مایعات دارد او را به بلعیدن تشویق می كنیم هنگامی كه طول لوله به حلق رسید توسط آبسیلانگ و چراغ قوه داخل حلق را نگاه می كنیم تا لوله داخل حلق دور نخورده باشد و وارد مری نشده باشد لوله معده نباید در مقدار جایی كه انسداد است فشار داده شود زیرا فشار لوله باعث صدمه به پرده های مخاطی می گردد لوله را تا جایی كه با چسب علامت زده شده پایین می فرستیم و در صورت بروز اختلالاتی از قبیل سرفه – تنگی نفس – خفگی – كبودی یا عدم توانایی مدد جو در صحبت كردن كار را متوقف ولوله را خارج كنید .

تستهایی كه برای اثبات قرار گرفتن لوله در داخل معده به كار می رود عبارتند از آسپرده كردن مقداری از محتویات معده با استفاده از یك سرنگ مناسب و تعیین اسیدی بودن آن توسط غذا لیتموس كه اگر مواد آسپرده شده از معده باشد رنگ كاغذ آبی رنگ لیتموس تبدیل به صورتی خواهد شد یا می توان مقداری هوا (cc20-10) را توسط سرنگ وارد معده كرده ودر حالی كه پرستار دیگری گوشی را روی اپیگاستر بیمار گذاشته و صدای ورود حبابهای هوا بداخل معده را از طریق گوشی شنیدهمی شود تأیید كند و یا می توان سر آزاد لوله را در یك ظرف آب قرار دهیم عدم وجود حباب دلیل بر بودن لوله در معده می باشد ، در صورتیكه حباب دار شدن منظم آب دلیل بر اینست كه لوله در ریه می باشد و شنیدن صدای حباب های هوائی دلیل بر اینست كه لوله درریه است و اگر از بیماری كه لوله در ریه آن است خواسته باشید زمزمه كند قادر به انجام این كار نیست سپس لوله را با چسب محكم كنید و وسایل را جمع آوری و نوع لوله واندازه و شرح محتویات معدهو زمان و واكنش مددجود را یادداشت كنید .

لاواژ Lavage یا شستشوی معده كه عبارتست از شسشتو و خارج كردن محتویات معده از طریق وارد كردن لوله ای به داخل معده ریختن یك محلول معین بداخل معده و سپس بیرون كشیدن آن.

1- خارج كردن سموم جذب نشده از معده

2- تشخیص خونریزی معده و متوقف نمودن آن

3- تمیز كردن معده قبل از انجام روشهای آندوسكوپیك

4- خارج كردن مایعات و یا مواد جام از معده

روش كار

همچنان كه توضیح داده شد لوله بینی معده‌ای را قرار می دهیم ویكی از تست های را كه جهت اطمینان از قرار گرفتن لوله در داخل معده است انجام داده قیف را به لوله معده وصل كرده و 300-150 از محلول را وارد معده می كنیم در حالیكه هنوز مقداری مایع درون لوله باشد لوله را بین دو انگشت خود كمی فشار دهید تا حالت سیفون ایجاد شود سپس آنرا پایین آورده و با قرار دادن در سطح پایین بیمار در داخل سطل برگردانید . نیروی جاذبه مایع را به سمت سطل می كشد و خلاء‌ای كه در لوله ایجاد می شود محتویات معده بیمار را می كشد . شستشو را تا وقتی كه معده پاك شود ادامه دهید و در ضمن شستشو پرستار به واكنش بیمار مقدار و نوع مایع استفاده شده و مقدار و رنگ و قوام محتویات توجه می كنید و اینها را در پروندة بیمار گزارش می شود .

در روش دیگر استفاده از سرنگ Asepto است كه محلول شستشو دهنده كه آب یا نرمال سالین ( آب نمك ) می باشد كه این مایع بداخل لوله تزریق می شود .قبل از اینكه سوزن سرنگ به آرامی عقب كشیده شود مایع خارج می گردد . بخاطر اینكه غشاء مخاطی معده براحتی صدمه می بیند مایع خیلی آرام تزریق و خارج می شود ، این عمل را تا وقتی كه لوله تمیز شود تكرار می شود .

با استفاده از پمپ های خاص می توان معده را تحت آسپراسیون مداوم قرار داد فشار ساكشن كه توصیه شده است mg25-20 می باشد فشار كمتر از این مقدار موثر نبوده و فشار بیشتر می تواند به مخاط آسیب برساند هدف از ساكشن معده خارج كردن محتویات معده بیمار است و بعنوان عملی برای جلوگیری یا تشكیل دادن اتساع معده و استفراغ و خارج كردن خون بعد از عمل و خاج كردن محتویات معده بیماری كه انسداد دستگاه گوارش دارد انجام می گردد و ممكن است بعنوان عملی برای تمیز كردن معده بیمار قبل از عمل جراحی معده انجام شود و چون ساكشن معده قسمت مهمی از خروج مایع را شامل می شود پرستار باید مقدار درناژ را بطور صحیح اندازه گیری كند و شفاف بودن و رنگ و قوام آنرا مورد توجه قرار دهد و این اطلاعات را در پروندة بیمار ثبت كند و هر نوع تغییری در مایع ساكشن شده مثل رنگ قرمز روشن یا تغییر در وضعیت بیمار مثل تند شدن نبض را سریعاً به پزشك اطلاع دهد گاهی اوقات پس از عمل جراحی كیسه درناژ ، لوله مربوط را به انتهای لوله نازوگاستریك وصل می كنند كه اگر كیسه درناژ در سطحی پایین تر از معده بیمار قرار گیرد محتویات معده به داخل كیسه كشیده می شود در آسپراسیون متناوب می توان با پمپ یا سرنگی كه سر آن كاتتر تعبیه شده است انجام داد ودر فاصله بین دو آسپیراسیون باید سر لوله با یك درپوش تمیز مسدود كرد ، وقتی كه بیمار احتیاج به ساكشن معده دارد حضور دائم لوله معده در داخل گلوی بیمار آنرا تحریك و قادر به دریافت مایعات از طریق دهان نمی باشد ، بمنظور جلوگیری از خشك شدن و زخم شدن و عفونت نیاز به مراقبتهای ویژه دهان وبینی دارد .

گاواژ Gavage یا تغذیه از طریق لوله بینی معده ای

گاواژ عبارتست از وارد كردن مواد غذایی مورد احتیاج روزانه بصورت مایع به داخل معده بیمار ازطریق یك لوله كه در بیماران زیر بیشتر استفاده می شود در انسداد مری مثلاً بعلت سرطان ، فیستول مری ، از دست رفت رفلكس بلع ، آماده سازی قبل از عمل ، در بیماری كه دچار سوءتغذیه در دوره از عمل ، ودر بیمارانی كه عمل جراحی روی دهان یا مری داشته اند ، در طی رادیوتراپی ، بعضی از بیماران غیر هوشیار، بیمارانی كه دچار سوختگی شده اند .

گاواژ را میتوان از راههای مختلف انجام داد میتوان اینكار را با استفاده از لوله نازوگاستریك انجام داد و یا از ست مخصوص كه دارای محفظه مخصوص غذا و لوله ای ظریف می باشد استفاده نمود و با استفاده از این ست می توان سرعت وارد شدن غذا را تنظیم نمود یا بطور معمول می توان غذا دادن را به دو روش انجام شود بطور متناوب مثلاً‌هر چهار ساعت یا بطور مداوم در طول 24 ساعت پرستار غذاها را به درجه حرارت اطاق ومحیط بیمار می رساند غذایی كه از را لوله داده می شود شامل : شیر ، كرم ، غلات ، سبزیجات ، گوشت له شده و آب میوه ، روغن ذرت ، نمك ید دار ،قند و تركیبات ویتامینی كه بفرم مایع است كه این غذاها در بسته های مختلف مواد غذایی بر حسب نیاز بیمار تنظیم می شود .

گاهی اوقات دستور داده می شود كه معده قبل از تغذیه جدید آسپرده شود و اندازه گرفته وسریعاً آنرا به لوله برگردانید .( تا هیچ مایع الكترولیتی از بین نرود ) اینكار به منظور اینكه مشخص شود آیا غذا بداخل روده رفته است یا نه قبل از شروع تغذیه پرستار بیمار را بلند ویا سر تخت را كه حداقل 30 درجه سر آن بالا برده شده و یا در حالت مشابه با غذا خوردن قرار دهید مگر اینكه این عمل برای بیمار مضر باشد سپس مقدار كمی آب بداخل لوله وارد می كنید اگر از روش سرنگ استفاده می شود باید دقت شود تا آنجائیكه كه ممكن است هوای كمی به داخل معده وارد شود وغذا باید با آهستگی وارد گردد پیستون سرنگ را خارج كرده وسرنگ را به لوله متصل نمایید و در حالیكه با انگشت به لوله فشار می دهید به آهستگی ماده غذای دستورداده شده را وارد سرنگ كنید سرنگ را حدود 12 اینچ بالاتر از شكم نگهدارید و معمولاً غذا تحت تأثیر نیروی جاذبه در داخل لوله جریان پیدا می كند با اینحال اگر اینكار به آسانی انجام نگرفت می توان فشار كمی به پیستون سرنگ وارد كرد جهت افزایش یا كاهش جریان محلول سرنگ را بالا و پایین می كنیم هنگام وارد كردن غذا از خالی شدن سرنگ جلوگیری مینمایم تا مانع از ورود هوا به معده شود و بعد از كامل شدن تغذیه مقدار كمی آب بداخل لوله وارد می شود تا داخل لوله تمیز گردد و از ترش شدن مواد در داخل لوله جلوگیری شود و سپس انتهای لوله غذا را با كلیپس ببندید .

تمام این اعمال را میتوان با قیمف همانند سرنگ آسپتو انجام داد . در هر دو این اعمال سرعت جریان غذا باید نسبتاً آهسته و مداوم باشد تا از اتساع معده جلوگیری گردد واز اسهال و استفراغ بیمار جلوگیری شود .

اگر بیمار احتیاج به گاواژ مداوم داشته باشد كه در بیمارانی كه اسهال یا تحریك معده یا اختلال در رفلكس روده ای دارند معمولاً از تغذیه مداوم استفاده می شود برای گاواژ مداوم از یك پمپ تغذیه ای استفاده می شود كه ظرف در كنار بیمار و در سطح كمی بالاتر از بدن به پایه سرم آویزان می شود ست سرم را به محفظه غذا وصل و اجازه می دهیم كه غذا مقداری در لوله جریان یابد بدین ترتیب مقدار هوای كمتری وارد معده بیمار خواهد شد وسرعت جریان غذا را طبق دستور تنظیم كنید و در پایان غذا مقداری آب وارد لوله ركتال كنید تا تمیز شود و اطمینان حاصل كنید كه بهنگام ترك بیمار وی در راحت ترین حالت ممكن قرار دارد بصورتی مناسب زمان مقدار و نوع غذا را ثبت كرده و اثرات متعاقب را كنترل كنید و یافته های غیر طبیعی را سریعاً‌گزارش دهید.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی , سایت بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی , بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی pdf , بررسی وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل