بررسی همایش بین المللی سیمان 1383-sidaa

بررسی همایش بین المللی سیمان 1383

دانلود بررسی همایش بین المللی سیمان 1383 با کیفیت عالی , بررسی همایش بین المللی سیمان 1383 قابل ویرایش , بررسی همایش بین المللی سیمان 1383

بررسی همایش بین المللی سیمان 1383

بررسی همایش بین المللی سیمان 1383-sidaa

دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 9 کیلو بایت
تعداد صفحات 11
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

همایش بین‌المللی سیمان 1383

به مناسبت پنجاهمین سال تأسیس سیمان تهران

بیماریهای ریوی از جمله آسم، برونشیت و پنوموكونیوز

بیماریهای پوستی از جمله درماتیتها، سرطانهای پوستی و واكنشهای حساسیت‌ نوری

بیماری عضلانی- اسكلتی از جمله كمردرد و سندرم تونل كارپال

در این مقاله سعی می‌شود با ذكر علل، فیزیوپاتولوژی، علائم و درمان بیماریهای شغلی در صنعت سیمان به اهمیت، چگونگی و پیشگیری از این بیماریها با نگرشی ویژه بپردازیم.

بیماریهای شغلی دستگاه شنوایی

بطور كلی سروصدا شایعترین عامل زیان‌آور فیزیكی در محیط كار می‌باشد.

تقریباً در تمام صنایع سروصدا را می‌توان یافت و كاهش شنوائی شغلی ناشی از صدا جزو قدیمی‌ترین بیماریهای شغلی می‌باشد چنانچه در قرن 18 میلادی رامازینی این بیماری شغلی را شناخته و به جامعه معرفی نمود.

امروزه با پیشروی سریع تكنولوژی و صنعت در جوامع مختلف و توسعه شهرها شاهد:

تراكم وسایل نقلیه، افزایش و ازدحام جمعیت، نزدیكی فرودگاهها و ایستگاههای راه‌آهن و كارخانجات به شهرها و در مواردی احداث اماكن فوق‌الذكر در دل شهرها می‌باشیم البته اینگونه تماسهای محیطی معمولاً به اندازة‌ تماسهای شغلی شدید نیستند ولی می‌توانند بر روی سیستم شنوائی و دیگر سیستمهای بدن اثر بگذارند.

بطور كلی اثرات صدا بر روی سلامتی به 3 دسته تقسیم می‌شود.

1- آثار حاد شنوائی مانند انفجارها یا سروصداهای ضربه ای كه می‌تواند به نقص شنوائی و سرگیجه (Vertigo) بیانجامد.

2- آثار مزمن شنوائی كه با تماس مداوم و مزمن با صدای بالاتر از حد مجاز ظاهر می‌شود و شامل كاهش شنوائی حسی- عصبی و وزوز گوش می‌باشد.

3- آثار غیرشنوائی كه عبارتند از افزایش فشار خون hypertension و تشدید هیپرلیپیدی و تشدید بیماری دیابت.

بر طبق آمار Occupateonul Safty and OSHA Health Adsministrationدر كشور آمریكا 30 میلیون نفر با سر و صدای بالاتر از حد مجاز یعنی 85 دسی بل كار می كنند و 17 درصد كارگران بخش تولید دچار اختلال شنوائی حداقل می‌باشند.

در كشور ما به دلیل عدم وجود آمارهای دقیق و معتبر نمی‌توان آمار دقیقی ارائه نمود ولی مسلماً در كشور ما تعداد بیشتری از كارگران صنایع در معرض خطرات ناشی از سر و صدا هستند. از نظر مقررات بین‌المللی OSHA حداكثر سر و صد ای مجاز در محیط كار در یك شیفت كاری 8 ساعت روزانه و 40 ساعت كار هفتگی را 90 دسی‌بل تعیین نموده است.

همچنین به ازای هر 5 دسی بل افزایش شدت صوت باید زمان مواجهه روزانه نصف شود.

نمونه‌هایی از سر و صدای محیط كار

صدا و كاهش شنوائی

سر و صدا به روی اندام كورتی گوش داخلی اثر گذاشته و كاهش شنوائی ناشی از سر و صدا noise Induced Hearing Loss (NIHL) به علت صدمه به اپیتلیوم حسی حلزون گوش داخلی می‌باشد.

برای اندازه‌گیری آستانه شنوائی از صد سال پیش تاكنون از شنوائی سنجی با صدای خالص با Pure Tone Audiometry PTA استفاده می‌شود. از شنوائی سنجی یا صدای خالص یا PTA برای تعیین وضعیت شنوائی كارگران، شناخت افراد حساس به سروصدا، سنجش كاهش شنوائی در طول كار و تنظیم برنامه حفاظت شنوائی با HCP استفاده می‌شود.

كاهش شنوائی ناشی از سر و صدا در مراحل اولیه در فركانس حدود 4000 هرتز ظاهر می‌شود و آستانه شنوائی در این فركانس افت می‌كنند. در مراحل بعد فركانسهای بالاتر و پائین‌تر را نیز فرا می‌گیرد.

تركیبات سیمان: مواجهه شغلی با تركیبات سیمان منجر به بیماریهای شغلی ریوی و پوستی می‌گردد در ابتدا تركیبات سیمان را بررسی می‌نمایم.

فراوان‌ترین نوع سیمان، سیمان پرتلند است. این نوع سیمان از تركیبات زیر درست شده است:

تركیبات سیمان

بیماریهای ریوی در صنعت سیمان

این بیماریها طیف وسیعی از بیماری‌ها را شامل می‌شوند از جمله آسم، آمفیزم، آسبستوز و دیگر پنوموكونیوزها كه دسته اخیر را شرح می‌دهیم.

پنوموكونیزوزیس Pneumoconiosis

این اصطلاح به فیبروز ریوی ناشی از استنشاق گرد و غبار اطلاق می‌شود و بر حسب نوع گردو و غباری كه استنشاق شده است، بیماری‌های مختلف، با پیش آگهی و سیر متفاوت، در ریه ها ایجاد می‌شود.

سر دسته پنوموكونیوزها بیماری سیلیكوز است كه در اثر استنشاق ذرات سیلیس یا ایجاد می‌شود. سیلیكوز، سیر تكاملی آهسته و شروع تدریجی دارد. تنگی نفس و سرفه‌های خشك، اغلب در سنین بالا پیدا می‌شود و كمتر جلب توجه می‌كند. طوری كه به مرور زمان صداهای تنفسی رو به كاهش می‌گذارد و كم كم، تنگی نفس افزایش می‌یابد و ضعف، بی‌اشتهایی، بی‌خواهی، آنمی و درد قفسه سینه و گرفتگی صدا نیز، ظاهر می‌شود.

عوارض شایع سیلیكوز عبارتند از: افزایش استعداد ابتلا به بیماری سل یا توبوكلوز، آمفیزم ریوی و عوارض قلبی- ریوی، در مراحل اولیه‌ی بیماری كه شخص علایم بالینی چندانی ندارد. رادیوگرافی ریه، به خوبی علایم فیبروز ریه را نشان می‌دهد.

برای این منظور از سیستم طبقه‌بندی IL.O در طبقه‌بندی و شناخت بیماری، از روی علایم رادیوگرافی سینه، استفاده می‌شود و بیماران مبتلا به پنوموكونیوز هر ساله با انجام رادیوگرافی سینه از نظر پیشرفت بیماری كنترل می‌شود.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج بررسی همایش بین المللی سیمان 1383 , سایت بررسی همایش بین المللی سیمان 1383 , بررسی همایش بین المللی سیمان 1383 pdf , بررسی همایش بین المللی سیمان 1383 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل