بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی)-sidaa

بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی)

دانلود بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی) با کیفیت عالی , بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی) قابل ویرایش , بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی)

بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی)

بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی)-sidaa

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
حجم فایل 25 کیلو بایت
تعداد صفحات 43
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه…………………………..

قرص های شادی آور در ایران…………

تاریخچه…………………………

مصاحبه………………………….

هشدار X سرفصل جدید تاریخ اعتیاد در ایران

تجربه ایی جدید در ایران…………..

مواد خطرناك صنعتی………………..

عوارض پیامدهای اكستازی……………

آمارگیری………………………..

نتیجه گیری………………………

مقدمه:

متاسفانه داروهایی كه با عنوان نشاط آور عرضه می شوند و انرژی فوق العاده همراه با شادی كاذب در افراد ایجاد می كنند، برای انسان زایدآور هستند و سلامتشان را به خطر می اندازند.

سنین جوانی خود به خود مملو از انرژی و شادی طبیعی است كه خداوند در جوانان گذاشته و هرچیز مصنوعی باعث افزایش انرژی شود زاید است و عوارض بسیار خطرناكی دارد؛ بخصوص داروها كه با كمی افزایش سم تبدیل می شوند و می‌بایست كاملاً از این كار پرهیز شود. متاسفانه سازندگان و توزیع كنندگان این نوع مواد خیلی ساده جوانان را هدف قرار می دهند و از سادگی آنها استفاده می كنند و آن مواد را در اختیار آنها قرار می دهند. آمار به دست آمده حاكی از آن است كه افراد بالای 30 سال بندرت دنبال این نوع داروها می روند و بیشتر برخی جوانان زیر 30 سال در كشور ما، مصرف كنندگان این داروها شده اند. فراموش نكنیم بیش از 45 درصد جمعیت كشور را جوانان تشكیل می دهند و با یك مطالعه مناسب بوضوح در می یابیم آمار و ارقام بزهكاری و اعمال خلاف عفت عمومی ناشی از مصرف این گونه مواد در كشور ما به شدت بالا رفته، محاكم دادگستری و دادگاه های ویژه مبارزه با مفاسد اجتماعی بهترین مرجع برای بررسی این موضوع هستند.

وجود چنین موادی سبب بی پروایی و شدت شهوات نفسانی می شود و مسوولان مملكتی در این زمینه باید تدابیر پیشگیرانه اتخاذ كنند. این داروها تماماً وارداتی است و افراد سودجو و بی توجه به عوارض جسمانی این داروها، از طرق مختلف اقدام به ورود و توزیع آنها می كنند. این داروها به هیچ وجه مجاز به توزیع در سیستم دارویی رسمی كشور و داروخانه های موجود در ایران نیستند و چنانچه هر از گاه این مراكز ادام به خرید و توزیع آن كنند و مرتكب خلاف شوند، می توان آنها را تحت پیگرد قانونی قرار داد.

ضرورت دارد برای جلوگیری از توزیع احتمالی این داروها از سوی مراجع رسمی مجازات سنگین در نظر گرفته و به همگان اعلام شود. باید توجه داشت این قبیل داروها را شركتهای تولید كننده فقط به این منظور تولید نمی كنند و بیشتر برای درمان بیماری های خاصی كه در جوامع آنها وجود دارد، تولید می شود و اثرات نشاط آور، گاه از عوارض ثانویه این داروهاست.

به عنوان مثال، وقتی داروی ماینوكسیدیل را برای فشار خون تولید و عرضه كردند، پس از 2 سال اول متوجه شدند سبب رویش بیش از اندازه موهای بدن می شود، بنابراین آنها از این داروها كه ابتدا به صورت قرص و آمپول تولید می شد، بنابراین آنها از این دارو كه ابتدا به صورت قرص و آمپول تولید می شد، محلول های موضعی مخصوص برای موی سر تولید كردند كه در حال حاضر یكی از موثرترین داروهای رشد موی سر هستند. پس اگر قرار بود داروهای نشاط آور را فقط برای آثار شادی افزایی و افزایش انرژی و حركت جسمی تولید كنند، قدر مسلم مسوولان دارویی كشور تولید كننده، از صدور مجوزهای مربوطه خودداری می كردند و وجود چنین داروهایی را ضروری نمی دانستند.

خودداری نیروزای بسیاری در دنیا و ایران وجود دارد كه پزشكان برای بیماران مربوط تجویز می كنند و هیچ اشكالی هم ندارد، ولی اگر همین داروها را ورزشكاران مصرف كنند و آزمایش دوپینگ از آنها به عمل آید، به هر ركوردی كه در رشته ورزشی خود رسیده باشند، مردود شناخته می شود و جریمه می شوند كه این نشان می دهد این داروها برای این نوع كار مجاز نیست، در حالی برای بیماران مربوطه هیچ اشكالی نداشته است. داروهای نشاط آور نیز همین شرایط را دارند.

قرص‌های شادی آور در ایران:

متاسفانه این روزها جمعی از نوجوانان و جوانان كه اكثراً زیر 20 سال سن دارند در اثر بی اطلاعی به مصرف قرص های توهم زا (اكستازی از مشتقات آمفتامین ها) كه در اشكال گوناگون (آدامس، كپسول، پودر و آمپول) موجود است، رو آورده اند و نباید فراموش كرد آمفتامین ها گروهی از داروها هستند كه از نظر ساختمانی با ناقلهای عصبی نوراپی توین و دوپامین مربوط بوده و تحت عنوان داروهای محرك سیستم عصبی مركزی نیز معروف می باشند كه بالطبع مصرف آن اثرات جبران ناپذیری را بر جای خواهد گذاشت.

علیرغم آنكه مصرف این موارد اغلب برای بهبودی كارآیی، كاهش خواب و ایجاد سرخوشی مورد استفاده قرار می گیرند، آثار مصرف آن علاوه بر سرخوشی كاذب، اضطراب و بی قراری، عصبانیت و اختلال در قضاوت می باشد. همچنین می توان به تغییر رفتارهایی در بدن نظیر تغییرات فشار خون، لرزش بدن و تهوع و استفراغ، اتساع مردمك، كاهش وزن، بروز سایكوز شبیه اسكیزوفرنی، ضایعات پوستی مزمن و اختلالهای ایكمیك قلب اشاره داشت.

به طور كلی داروهای محرك و این دارویی كه اخیراً مورد استفاده قرار می گیرد (اكستازی) علاوه بر محرك بودن دارای خواص توهم زایی است. این ماده اغلب به دلیل اثرات اولیه اش یعنی شادی و قدری آرام بخش بودن مورد مصرف می باشد، البته به طور معمول در مهمانی ها استعمال می گردد از همین جهت در كشورهای غربی به آن داروی كلوپ هم گفته می شود.

آنچه كه باید مورد تاكید قرار گیرد، اثرات پس از مصرف آن است كه اگر بیش از حد باشد در واقع نه تنها نشاط آور نیست بلكه احتمال بروز اضطرابهای شدیدی را به همراه خود می آورد و به دلیل محرك زا بودن باعث بالا رفتن فشار خون و زیاد شدن تعداد ضربان قلب می شود. از طرف دیگر شدیداً موجب كم آبی در بدن می گردد و همین مساله می تواند عامل مهمی برای بروز خطر مرگ باشد. به طور مثال می تواند به 15 درصد از علت مرگ در اثر استعمال این دارو در كشورهای غربی اشاره كرد و دلیل آن هم، این است كه چون قادر نیستند از حواس خود به درستی استفاده كنند، نیاز به مصرف آب را حس نكرده در نتیجه احتمال ایست قلبی و به دنبال آن مرگ شخص رخ خواهد داد.

ناگفته نماند، متاسفانه مرگ هرچند عارضه كوتاه مدت است اما در طولانی مدت فرد دچار اضطراب، خستگی، افسردگی شده و به طور كلی تعادل روانی وی برای همیشه به هم خواهد ریخت. همچنین عوارضی مانند مشكلات قلبی، كلیوی و… را بر جای خواهد گذاشت.

در اثر مصرف این مواد ممكن است از فرد رفتارهای ناشایستی كه بعضاً می تاند جنسی باشد، سرزند. بنابراین همین مساله می تواند به یكی از عوامل انتشار بیماری ایدز در جوامع مختلف تبدیل شود.

اكستازی یك داروی كشنده، اما با ظاهری گول زننده است كه مصرف كننده را برای مدت بسیار كوتاه به عالم رویا راهنمایی می كند. مصرف آن سبب می گردد، فرد در تسخیر داروی مزبور در آید و بر اعمال و رفتار خود هیچ گونه اختیار عملی نداشته باشند.

فردی كه از این قرص ها مصرف كرده و اصطلاحاً به آن «ادكس توكانده» می گوید، اظهار می كند: «ضرری كه اكستازی دارد بعد از تمام شدن اثر آن مشخص می شود. بعد از اینكه این قرص را استفاده كردم، 2 تا 3 روز بعد هوش و حواس درستی نداشتم، یعنی در لحظه اول همه چیز خوب بود. به قدری دچار هیجان و شادی شده بودم كه وحشیانه می رقصیدم. ولی بعد از اتمام اثر آن تمام چیزهایی كه در اطراف من زیباترین شكل موجود را به خود گرفته بودند، بسیار زشت و وحشتناك گردیدند.»

اكستازی و به عبارتی آمفتامین ها مانند دیگر مواد خانواده داروهای محرك و توهم‌زا فاقد علایم آشنای اعتیاد به مواد مخدر هستند، اما اعتیاد روانی و عوارض جسمانی آن شاید خطرناك تر از مخدرها باشد و همچنین نكته جالب توجه این است كه مصرف مكرر این ماده موجب می گردد مصرف كننده به مواد الكلی، حشیش و هروئین تمایل پیدا كند و علاوه بر این خود ماده علیرغم بینش ناصحیح موجود اعتیادآور هست.

این ماده به دلیل اثرات روانی خود فرد مصرف كننده را تشویق می كند تا بیش از یكبار استفاده نماید و زمانی كه فرد نسبت به آن اعتیاد پیدا كرد، دوز مصرفی را به طور مرتب بالا برده و اگر این مساله افزایش یابد، قطعاً نه تنها فرد بلكه جامعه را با مشكلات پیچیده ای مواجه خواهد كرد. نكته جالب توجه این است كه آنچه ما تقریباً هر روز در جریان خبر آن قرار می گیریم، دستگیری باندهای معروف تهیه و توزیع مواد مخدر می باشد، كه به طور مرتب در روزنامه ها به چاپ می رسد. در انتهای تمام این حوادث بحث كنترل مرزها و ورود مواد مخدر از افغانستان همواره مطرح بوده و همچنان مطرح است.

امروز در بازار ایران سرخوشی و تفریح خرید و فروش می شود و سپس اعتیاد به این «قرص های شادی» با سرعتی نگران كننده، در بین جوانان ما به خصوص قشر دانشجو تجربه می شود، طبعاً این پرسش كه، آیا روزی فرا خواهد رسید تا این غائله خاتمه یابد و آن چه كه سبب نگرانی شهروندان شده، برطرف گردد، مطرح می‌شود.

گرچه این دسته از مواد در كشور آلمان از سال 1914 برای روان درمانی و كاهش میزان آن رایج شد، اما بعد از پی بردن به عارضه اعتیادآور آن در سال 1985 به طور كلی كنار رفت و قوانین سختی علیه آن وضع گردید و پس از آن كه این دارو به عنوان یك داروی غیرقانونی شناخته شد، ورود یا ساخت آن به شدت پیگیری قانونی شده است.

متاسفانه، اگر چه این مواد در اروپا تولید و شایع شد اما اكنون در بازارهای خاورمیانه، شرق آسیا و استرالیا رونق نگران كننده ای پیدا كرده اند. این مناطق كه سالها با مشكل رشد مصرف مواد مخدر دست به گریبان بوده اند، امروز علاوه بر آن و لاینحل بودن این معضل وجود این ماده محرك هم اضافه شده است.

تاریخچه:

این قرص كه دستاورد جدید شبكه های توزیع مواد مخدر است به ظاهر در میان برخی از جوانان جذابیتهایی ایجاد كرده، تاریخچه شیوع این قرص و دلایل گرایش به آنها را چگونه تحلیل می كنید؟

– قرصهای شادی بخش از دسته مواد آمفیتامین هستند. این مواد از دهه 1940 در بازار مصرف وارد شد. اولین بار كارخانه داروسازی Merk آلمان در سال 1942 داروهای از دسته آمفیتامین ها را ساختند و وارد بازار كردند. در پی جنگ جهانی دوم نیروهای متحدین در پی غلبه بر نیروهای متفقین به وفور از این داروها برای افزایش نیرو استفاده كردند. در طی دهه هفتاد كم كم دیده شد كه این داروها یكسری اختلالات جسمی ایجاد می كند و از آن زمان تحقیقات در این مورد شروع شد.

در دهه 1980 بود كه از طرف مجامع علمی مصرف و تولید این داروها رسماً ممنوع اعلام شد. شاخص ترین این داروها «اكستازی» یا «MDMA» است كه این كلمه در لغت نامه آمریكانا به معنای شادی عمیق معنا شده است، ولی برخلاف نامگذاری آن، این ماده بعد از چندین بار مصرف منجر به افسردگی و كاهش هیجانات لذت بخش در فرد می شود.

مصرف این داروها با دو نوع عارضه همراه است. عوارض حاد كه به صورت افزایش فشار خون، تپش قلب، سردرد، استفراغ، خود را نمایان می كند و در مواردی بسیاری هم باعث سرخوشی می شود. به طوری كه برخی از افراد كه از این ماده قدری بیشتر استفاده می كنند، نیازمند مراجعه به اورژانسهای حاد می شوند و نیاز به مراقبت‌های پزشكی پیدا می كنند.

اكستازی چیست؟

اكستازی (Ecstasy) نوع جدیدی از مواد مخدر است كه نام علمی آن «متیل دی اوكسی متیل آمفی تامین» است. این ماده كه به شادی آور یا شادی افزا معروف است، به دلیل ایجاد احساس شعف موقت برای جوانان جذابیتی خاص پیدا كرده است و معمولاً به شكل قرص، كپسول خوراكی یا پودر كه به مواد غذایی افزوده می شود، با اسامی BENS، hyg، ETC، Love، paper تمبر، اسید، love pill و… مصرف می‌شود. قرصهای اكستازی در رنگهای مختلف آبی پررنگ و كمرنگ، خاكستری، صورتی و قرمز با ماركهای میتسوبیشی، سوپرمن و رساح كه تولید كننده پوشاك نیز هست و اسیدها با ماركهای اینترنت، هپی نیس، به وسیله شبكه های قاچاق تولید و در كشورهای مختلف توزیع می شود. حالت بعد از مصرف این مواد را Trip یا سفر می‌گویند.

گفت و گو با دكتر سیدمصطفی میراكبری

كارشناس امور درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر

مصاحبه:

1- در مورد اثرات و پیامدهای مختلف این قرص ها در بین مردم داروهای منفی و مثبت وجود دارد، شما از منظر علمی این پیامدها را چگونه می بینید؟

– تحقیقات نشان می دهد كسانی كه از این مواد استفاده می كنند در طول یكسال حداقل یك بار به دپارتمانهای پزشكی مراجعه كرده اند. مصرف طولانی مدت این مواد بصورت كاهش هیجانات، افسردگی، كاهش توانایی جنسی و مهمتر از همه اختلال در حافظه است و این اختلال می تواند، بصورت عدم به یاد آوردن مطالب گذشته و یا اختلال در یادگیری مطالب جدید باشد. اینكه این اختلالات دائمی است یا خیر؟ هنوز مورد بحث و جدل است ولی طبق آزمایشها و تحقیقات صورت گرفته حداقل به مدت 6 تا 7 سال عوارضش را بر روی فرد مصرف كننده به جای می گذارد، حتی بعد از قطع مصرف آن. در مورد علل گرایش جوانان باید بگویم كه سن مصرف جوانان از سنین 16 تا 30 سالگی است.

این داروها به دلیل اینكه دارای بسته بندی های شكیلی هستند و استفاده از آن در مجالس و میهمانی ها به راحتی صورت می گیرد، از سوی برخی جوانها استفاده می‌شوند، علاوه بر این، مصرف این داروها در كوتاه مدت اختلالات جسمی چندانی كه فرد را با افراد عادی متمایز بكند، ندارد و قیمتش آنچنان بالا نیست. بدیهی است كه جهت پیشگیری از مصرف این مواد ما باید در مرحله اول آگاهی به مردم بدهیم و جوانان را در مورد عوارض بالقوه واختلالاتی كه مصرف این مواد به وجود می آورد، هشیار سازیم.

2- آقای دكتر! آگاهی دادن به خانواده ها باید به چه شكلی باشد كه مثمر ثمر واقع شود و خانواده چه نوع برخوردی باید با نوجوان و جوانش داشته باشد؟

– در درجه اول همه و بخصوص خانواده ها باید بدانند كه این مواد چه عوارضی ایجاد می كند. خانواده ای كه خودش اطلاعات كافی در این مورد نداشته باشد، بدیهی است كه نمی تواند فرزندش را ارشاد بكند و یا حتی متوجه این عوارض در فرد مبتلا بشود. اطلاع رسانی از طریق جراید، صدا و سیما و از طریق چاپ بروشورهاو كتابچه‌های آموزشی و توزیع آن در مدارس و دانشگاهها گام بعدی است. آگاهی دادن به مسئولین و دست اندركاران گمرك برای شناسایی و توقیف محموله های این مواد كه از مرزها وارد كشور می شود نیز یك گام است. گام بعدی اجرای برنامه های پژوهشی در مورد علل گرایش جوانان به مصرف این مواد است و لازم است در این زمینه ها سرمایه گذاری بیشتری شود تا راههای پیشگیری مفیدتری كشف شود.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی) , سایت بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی) , بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی) pdf , بررسی قرص های شادی آور و هیجان زا (اكستازی) 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل