بررسی جلوه های امام حسین-sidaa

بررسی جلوه های امام حسین

دانلود بررسی جلوه های امام حسین با کیفیت عالی , بررسی جلوه های امام حسین قابل ویرایش , بررسی جلوه های امام حسین

بررسی جلوه های امام حسین

بررسی جلوه های امام حسین-sidaa

دسته بندی معارف اسلامی
فرمت فایل doc
حجم فایل 54 کیلو بایت
تعداد صفحات 33
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

فهرست

مقدمه………………………………………………………………………………………………….

4

جلوه های امام حسین…………………………………………………………………………..

5

خصال والای حسینی……………………………………………………………………………

10

شخصیت خانوادگی امام……………………………………………………………………….

13

شبیه ترین افراد به پیامبر…………………………………………………………………….

14

جاذبه ویژه در نام و یاد امام…………………………………………………………………..

15

قوت عزم امام………………………………………………………………………………………

18

شجاعت امام………………………………………………………………………………………..

19

وفای امام…………………………………………………………………………………………….

20

رفتار خانوادگی امام……………………………………………………………………………..

21

عزت نفس امام…………………………………………………………………………………….

21

جلوه ای از سلوك امام………………………………………………………………………….

26

مرگ در دیدگاه امام و یاران او………………………………………………………………

28

جامعیت امام………………………………………………………………………………………..

30

كرامات امام…………………………………………………………………………………………

31

مقدمه

پیامبر اكرم‏«صلى الله علیه وآله‏» در مورد حسین‏«علیه‏السلام‏» مى‏فرماید: “حسین سبط من الاسباط “; حسین امتى از امتهاست; یعنى ایشان امام حسین‏«علیه‏السلام‏» را فرد نمى‏داننى. وقتى امام حسن‏«علیه‏السلام‏» راه و چاره‏اى جز صلح نمى‏بیند – با وجود اینكه بارها به مردم گفته بودند: نیكوترین كارها نزد من شمشیر كشیدن در مقابل بنى امیه است، اما صلاح نمى‏بینم این كار را انجام دهم – عده‏اى از مسلمانها سرزنشش مى‏كنند كه تو ما را خوار و ذلیل كردى ؟ و آن مى‏شود كه شد. در واقعه كربلا نیز امت اسلامى در برابر حركت امام حسین «علیه‏السلام‏» سه گروه مى‏شوند: گروهى كه تا آخر روز عاشورا با امام مى‏مانند. گروهى كه امام را تنها مى‏گذارند و بهانه‏هاى گوناگون مى‏آورند و گروهى كه بى تفاوت درباره ایشان بودند. حال ما خودمان را باید در آیینه افكار حسین «علیه‏السلام‏» ببینیم، تا چه حد براى ماندن اسلام و ایمان حاضر به ایثار هستیم. بعد از انقلاب اسلامى بسیارى از مسائل براى ما روشن شد. ببینیم ما چقدر براى انقلابمان تبلیغ مى‏كنیم در زمانى كه هر 24 ساعت‏حداقل یك كتاب علیه انقلاب نوشته مى‏شود، چقدر مطالعه مى‏كنیم – علاوه بر واحدهاى درسى تا در برابر آن تهاجمات مسلح شویم. اگر امروز آگاه نباشیم خیلى سریع این كتابها وارد جامعه‏مان مى‏شود و ما در برابر آنها ناتوان مى‏مانیم. امتى نباشیم كه در بینمان حسین را ذبح كنند و بعد ما متوجه شویم. سعى كنیم باطن خود را با اهل بیت گره بزنیم و عشق اهل بیت را در روح فرزندانمان زنده كنیم. دشمنان اسلام بخصوص معاویه در زمان حضرت على ، امام حسن و امام حسین(:) خیلى از جهالت و غفلت مردم بر علیه اسلام استفاده كردند، اما غفلت مردم از خیانت معاویه ضربه بیشترى به اسلام زد. مردم همه معاویه و خاندانش را كه طالب جاه و مقام بودند، مى‏شناختند و مى‏دانستند كه امام حسین حق است ولى غفلتشان آن وقایع را پدید آورد.

1. جلوه های امام حسین (ع)

«ابن نهشل »نیكو سروده است :

كان لم حی سواك و لم تقم علی احد الا علیك النوائح

گویا جز تو احدی از دست مردم نرفته و جز برای تو در سوگ كسی نوحه گری نكرده اند .«السلام علی اسیر الكربات و قتیل العبرات 1»

در احادیث نیز از امام شهدا (ع)به« قتیل العبرة»تعبیرمی شود و از جمله او خود فرمود :«انا قتیل العبرة،لا یذكرنی مؤمن ال اسنعبر 2»

این جملات‌ بدان معنا نیست كه امام (ع)شهید شد تا مردم گریه كنند –و به اجر و ثوابی برسند – بلكه «قتیل العبرة»حاكی از آثار قهری شهادت او می باشد و آن سرشك ،ناشی از عشق فطری هر مؤمن به اوست .علت غایی قیام هم در زیارت اربعین بیان شده است :«بدل مهجته فیك لیستنقذ عبادك من الجهالةو حیرةالضلالة3»

«لعن الله امة اسست اساس الظلم و الجور علیكم اهل البیت 4»

اخیراًبرخی از نویسندگان ریشه حادثه كربلا را در زمان خلیفه سوم دانسته اند اما دقت در تاریخ، روایا ت مربوط به امامت و نیز زیارت عاشورا ،نشان می دهد كه زمینه سازی برای چنین فاجعه ای بلا فاصله بعد از رحلت پیامبر مكرم (ص)و با منحرف شدن مسیر خلافت تحقق یافته است 5.

1.بحار الانوار ،ج98،ص331،و مفاتیح الجنان ،زیارت اربعین .

2.الأمانی ،ص137:بحار الانوار ،ج44،ص284:عوالم ،ج17،ص536.

3.بحار الانوار ،ج98،ص331و مفاتیح الجنان .

4.زیارت عاشورا ،بحار الانوار ،ج98،ص295،و مفاتیح الجنان .

5.چنانچه شعرای بزرگ نیز در سرود ه های خود به این حقیقت تصریح كرده اند .

كمیت :

بصیب به الزامون عن قوس غیرهم فیا اخرا اسدی له الغی اول

(شرح الهاشمیات ،ص71،در این كتاب بیت مذكورصحیح‌ تفسیرنشده است ).

مرحوم ایة الله اصفهانی :

ومارماه إذر ماه حرملة وانما رماه من مهد له

سهم انی من جانب السقیة و قوسه علی ید الخلیفة

(الانوارالقدسیة،ص130).

السید باقر الهندی :

كل غدر وقول افك وزور هو فرع عن جحد نضالغدیر

(ریاض المدح‌والرئاء،ص197).

كانكه طرح بیعت شور افكند خود همانجا طرح عاشورافكند

«اقمت الصلوةو اتیت الزكوة»

گفته اند كه اگر كلام فوق را به معنای خواندن نماز وپرداخت زكات بدانیم، بیش از یك گواهی ساده و معمولی نخواهد بود، و شأنی برای امام (ع) نیست. بعضی برای دفع اشكال گفته اند: در حقیقت، اقامه نماز، تنها خواندن نماز نیست، بلكه علاوه بر خواندن، ترویج آن نیز هست (بر پا داشتن نماز ). یعنی امام (ع)با شهادت خود، نماز، زكات و امر به معروف و نهی از منكر را ترویج كرده و این احكام را بر پا داشته است. البته اساس این كلام صحیح است، ولی سیاق افعال. جز «اقمت الصلوة»، برای این ترجمه رسا نیست، زیرا «اتیت الزكوة»را نمی توان آن گونه معنا كرد.

عده ای دیگر گفته اند: چنانچه به صحنه تبلیغاتی دشمن توجه كنیم، در خواهیم یافت كه گواهی مذكور در آن عصر پر ارزش بوده، گرچه در عصر ما متعارف نیست. در آن تبلیغات سوء آن چنان بود كه از شهادت امیرالمؤمنین (ع)گفتند: مگر علی (ع)نماز می خواند كه هنگام نماز كشته شد؟

به نظر می رسد این پاسخ هم كافی نیست: زیرا بیان فوق در اكثر زیارات آن جناب آمده ،و این نشان می دهد كه مطلب مهم وپر ارزشی است كه همه شیعیان در هر عصری باید به آن گواهی دهند و نباید عبارت را به گونه ای ترجمه كرد كه مخصوص زمانی خاص باشد. شاید مقصود از جمله بالا این باشد كه نماز، زكات وامر به معروف و نهی از منكر واقعی را تو انجام داده ای. در اقمت الصلوةو…شهادت به خواندن نماز معمولی نمی دهیم، تا گواهی ساده و عادی باشد، بلكه گواهی به خواندن آن نماز، پرداخت آن زكات و…می دهیم كه با تمام شرایط و امتیازات باشد و این كار از غیر معصوم ساخته نیست.

1.مرحوم نیر تبریزی ،آتشكده ،ص59.

«لبیك داعی الله 1»

با انكه همه ائمه (ع)«دعاةالله 2»هستند، اما در زیارات هیچ یك از آنها «لبیك داعی الله» نیامده و شاید سرش آن باشد كه حسین بن علی (ع)علاوه بر دعوت به سوی خدا ،با گفتار و رفتار، دعوت و پیام ویژه ای نیز داشت و این دعوت را ا خون به مردم ابلاغ كرد. پس هر آن كس كه با گوش معنوی خود این دعوت را شنید باید لبیك گوید و اهداف امام (ع)را استمرار بخشد. به عبارت دیگر ،آن خونی كه به عنوان نمود كامل عشق مقدس. درهمه موجودات و به ویژه انسان جلوه گری می نماید، اكنون هم « استنصار» می كند و مردم را به حمایت از دین خدا می طلبد، و زائر با گفتن لبیك، آن استنصار را اجابت می كند.

مرحوم حاج شیخ جعفرشوشتری (قدس) بیان لطیفی در باب حكمت «تكرار» تلبیه (هفت بار) دارد، كه یك وجه آن ملاحظه حالات مجیب است و وجه دیگر اینكه هفت بار لبیك گفتن برابر استنصارهای هفتگانه آن حضرت است3.

«لبیك داعی الله ان كان یجبك بدنی فقد أجابك قلبی و شعری و بشری و رأیی و هوای علی التسلیم لخف النبی المرسل و السبط المنتخب 4»

«ضمن الأرض و من علیها دمك و ثارك یا بن رسول الله 5و6»

با توجه به اینكه در همین زیارت می خوانیم:

«انك ثارالله فی الأرض و الدم الذی لا یدرك ثاره أحد من أهل الأرض و لا یدركه الاالله وحده1»

1.بحار الانوار ،ج9،ص169و كامل الزیارات ،ص218.

2.زیارت جامعه كبیره ،بحار الانوار ،ج99،ص148و مفاتیح الجنان

3.ر.ك:خصائص الحسینیه ،ص229به بعد .

4.كامل الزیارات ،ص218وبحار الانوار ،ج98،ص169.

5.كامل الزیارات ،ص217،و بحار الانوار ،ج98،ص168.

6. علامه مجلسی گوید :قوله :ضمن الأرض و من علیها دمك ،تضمن الأرض ،إما علی سبیل المبالغه و المجاز،كنایه عن تعظیم الأمر و تفخیمه:أو المراد ان الله یأمر الأرض فی القبر بتعذیب قاتلیه و فی الرجعه بخفسهم و غیره ،أو المراد أهل الأرض من الملائكه و الجن فیكون المراد بمن علیها الأنس أو الاعم تعمیماًبعد التخصیصو یحمل أن یكون المراد ان الله أودع الأرض اجساد قاتلیه ،حتی ینتقم لم منهم فی الرجعه ئ القیامه ،أو انه ـتعالی ـ لما خرب الأرض بعد شهادته و سفكت فیها الدماء،و قتل الله قاتلیه و اشباهم بأیدی من خرج بعده فكانه ضمن الأرض دمه حیث جری

مراد از «ضمن »ضمانت و كفایت خو نخواهی نیست، بلكه مراد در بر گرفتن است ‹همان گونه كه لغویین تصریح كرده اند كه ضمن به این معنا نیزمی آید›. پس می توان گفت از آنجا كه سر عشق در همه موجودات ساری و جاری است و خون امام والاترین نمود این عشق مقدس است، پس این خون در تمام نقاط ز مین و آنچه در آن است تجلی پیدا كرده و «الأرض و من علیها» خون ثار اللهی او را در بر گرفته است،چرا كه «كل أرض كربلا».

«كل یوم عاشورا كل ارض كربلا»

تا كنون ما در مجامع روایی به مأخذ این جمله معروف دست نیا فته ایم، اما اگر روایت هم نباشد، عبارتی پر معنا و نشانگر ابعادی از شخصیت امام است می توان گفت كلام فوق به این نكته مهم اشاره دارد كه در هر زمان و در هر مكان نهضت حسینی باید الگو باشد و نیز عبارت فوق مفید این معناست كه آن مصیبت و غم، انحصار به یك زمان ‹عاشورا› و یك مكان ‹كربلا› ندارد بلكه برای شیعه هر روز عاشورا و هر زمین كربلاست و از این رو همیشه و در همه جا سوگوار است. مرحوم شیخ حسن صاحب معالم چنین سروده است:

یا وقعه الطف خلدت القلوب أسی كأنما كل یوم یوم عاشورا 3

و «البو صیری» متوفای سال 694 نیز گفته است :

كل یوم و كل أرض لكربی فیهم كربلا ءو عاشورا 4

بعضی توجیهی عارفانه ای برای جمله بالا دارند.با این بیان كه: سر عشق در همه موجودات ساری و جاری است و كربلا مكان تجلی اعظم عشق و عاشورا نیز زمان آن تجلی است. پس كربلا در تمام قطعات زمین و عاشورا در تمام زمان ها جلوه كرده است و اوج

انتقامه علیها ایضاً».

‹بحار الانوار ،ج98،ص170›

1.بحار الانوار ،ج98،ص168و كامل الزیارا ت،ص216.

2.لسان العرب ،ج13،ص257و258.

3.و قایع الأیام ‹محزم › ،ص387.

4.أدب الطف أو شعراءالحسین ،ج4،ص122.

این تجلی هنگامی است كه برای سالك جذبه و استغراق و تجرد و شوری روی دهد كه آنجا كربلا و آن زمان عاشورا است.1

«ایام العرب و یوم الحسین»

تاریخ بشر جنگهای فراوانی را به خود دیده است تا آنجا كه فقط درباره جنگهای عرب كتابها نوشته شده است.

1.معمر بن مثنی بصری متوفای 210ه.ق در كتاب كبیر خود هزار و دویست و دركتاب صغیرش هفتصد و پنجاه واقعه از ایام العرب را نام برده است و ابوالفرج اصفهانی متوفای 365ه.ق ملحقاتی بر آن افروزه است و هزار و هفتصد و نه جنگ را یاد كرده است2.

2.میدانی در باب بیست و نه «مجمع الامثال» به طور خلاصه نود و سه یوم از ایام العرب را ذكر كرده است3.

3.احمد بن محمد بن عبدربه در كتاب «عقد الفرید »در این باره بحث مفصلی دارد.4

4.اخیراًهم دو كتاب به نامها ی «ایام العرب فی الجاهلیه» و «ایام العرب فی الاسلام» تألیف شده است.

اما «یوم الطف» در این میان جاودانه مانده است و گذشت ایام، یوم الحسین را نه تنها ازیادها نبرده بلكه حماسه و سوگ او را زنده تر كرده است.

«قد أصبح الدین منه یشكی سقما»

خون شفا بخش

فما رأی السبط للدین الحنیف شفاً الا إذا دمـه فی كـربلا ءسفكــا

1.ر.ك:فخر المحققین شیزاری ،فلسفه شهادت یا رمز محبت ،ص57،59.

2.ر.ك:لغت نامه دهخدا ،واژه «ایام العرب »و نیز ابن ندیم ،فهرست ،ص79.

3.مجمع الامثال ،ج2،ص430به بعد.

4،عقد الفرید ،ج6،ص2به بعد.

و ما سمعنا علیلاًلا علاج له الاه بنفس مداویه اذا هلكا1

اكنون كه تزریق خون درمداوای بیماران معمول گشته، مقصود گوینده را در قالب مثال بهتر می توان بیان نمود.

شاعر عرب می گوید: در اثر ضربه های امویان پیكر اسلام دچار بیماری شد و شكایت مرض خود را به طبیبی چون حسین برد، و شگفت آنكه برای این بیمار مبتلا به كم خونی، چاره ای نبود، مگر آنكه خود طبیب خون خود ر اایثار كند، چه اینكه در تزریق خون گروه بندی لازم است، و تنها خون مناسب برای این بیماری، «ثار الله»و«وتر الله الموتور» بود.

پس او پزشكی بود كه بر بالین دین خدا نشسته و دریافته بود،جز خون خود و یارانش هیچ دارویی نمی تواند بیمار را شفا بخشد.

در ادامه به خصال والای حسینی پرداخته می شود.

2. خصال والای حسینی

«كنت للرسول ولداًو للقرآن منقداًو للامه عضداصو فی الطاعه مجتهداًحافظاًللعهد و المیثاق ناكباًعی سبل الفساق وباذلاًللمجهود.طویل الركوع و السجود .زاهد فی الدنیا ،زهد الراحل عنها ،ناظراًالیها بعین المستوحشین منها ،آمالك عنها مكفوفه و همتك عن زینتها

1.تمام شعر :

الله ای دم فی كربلا سفكا لم یجرفی الارض حتی اوقف الفلكا

و ای خیل ضلال بالطفوف غدت علی حریم رسول الله فانتهكا

یوم بحامیه الاسلام قد نهضت له حمیه دین الله اذ تركا

رای بان سبیل الغی متبع و الرشد لم تدرقوم ایه سلكا

و الناس عادت الیهم جاهلیتهم كان من شرع الاسلام قد افكا

و قد تحكم بالاسلام طاغیه یمسی و یصبح بالفحشامنهمكا

لم ادر این رجال المسلمین مضوا و كیف صار یزید بینهم ملكا

العاصر الخمر من لؤم بعنصره و من خساسه طبع یعصرا الودكا

هل كیف یسلم من شرك ووالده ما نزهت حمله هند عن الشركا

لئن جرت لفظه التوحید فی ضمه فسیفه یسوی التوحید ما فتكا

قد أصبح الدین منه یتشكی سقما و ما الی احد غیر الحسین شكا

فما رأی السبط للدین الحنیفشفا الا إذا دمه فی كربلاءسفكا

و ما سمعنا علیلاصلا علاج له الابنفس وداویه اذا هلكا

‹شعر از مرحوم سید جعفر حلی ،ریاض المدح و الرثاء،ص164و165›

مصروفه ؤ و ألحاظك عی بهجتها مطوفه و رغبتك فی الاخره معروفه1»

2.«لقد كان الحسین بن علی رجلاًزهد فی الدنیا فی صغر سنه و بدو أمر ه واستقبال شبابه یأكل مع امیر المؤمنین من قوته و ینافسه فی ضیقه و صبره و یصلی قریباًمن صلوته»2

3.كان الحسین فاضلاًدینا كثیرا الصوم و الصلوه و الحج3 »

4.كان الحسین فاضلاًكثیرا الصوم و الصلوه و الحج والصدقه و افعال الخیر جمیعها 4 »

5.«…طویلاًباللیل قیامه ،كثیرا فی النهار صیامه أحق بما هم فیه منهم و أولی به فی الدین و الفضل 5»

6.«كان فاضلاًكثیرالصلوه و الصوم و الحج ذاكرامات ظاهره و مكارم اخلاق باهره 6 »

7.«ان الحسین عاصر رسول الله و صحبه إلی أن توفی و هو عنه راض و لكنه كان صغیراً 7 »

8.«…لانه السید الكبیر وابن بنت رسول الله فلیس علی وجه الأرض یومئذأحد یسامیه و لا سیاویه… 8 »

9.«و من زهده انه قیل له :ما أعظم خوفك من ربك !قال :لا یأمن یوم القیامه الامن خاف الله فی الدنیا 9 ».

10.«حج الحسین خمسه و عشرین حجه ملبیاًماشیاً 10 »

1.زیارت ناحیه ،بحار الانوار ،ج98،ص321.

2.سفینه البحار ،ج1،ص258به نقل از «تغازی».

3.الاستیعاب ،ج1،ص143و الخطط المقریزیه ،ج2،ص285.

4.اسد الغابه ،ج2،ص20.

5.از خطبه عبد الله بن زبیر ،الكامل ،ج4،ص99،تذكره الخواص،ص241،جمهره خطب العرب،ج2،ص168و169.

6.الاتحاف بحب الاشراف،ص40.

7.البدایه و النهایه ،ج8،ص150.

8.همان ،ص151.

9.بحار الانوار ،ج44،ص192.

10.عقد الفرید ،ج5،ص125ونیز بحار الانوار ،ج44،ص193.

11.كان الحسین ـ رضی الله عنه ـ من أزهد الناس و أورعهم وأعلمهم و حج ـ رضی الله عنه ـ خمسه و عشرین حجه ماشیاًو نجایبه تقاد بین یدیه تواضعاًلله تعالی 1 ».

12.«كان الحسین بن علی إذا توضا تغیر لونه و ازتعدت مفاصله فقیل له فی ذلك .فقال :حق لمن وقف بین یدی الملك الجبار أن یصفر لونه و یرتعد مفاصله 2 ».

13.«و قد اشتهر النقل عنه انه كان یكرم الضیف و یمنح الطالب و یصل الرحم ،و ینیل الفقیرو یسعف السائل و یكسو العاری ویشبع الجائع ویعطی الغارم و یشفق علی الیتیم و یعین ذاالحاجه و قل أن وصله مال الاوفرقه 3 ».

14.«قیل لعلی بن الحسین ما كان أقل و لدابیك !قال العجب كیف ولدت له !كان یصلی فی الیوم و اللیله ألف ركعه ،فمتی كان یتفرغ للنساء 4 ».

15.«وجد علی ظهر الحسین بن علی یوم الطف اثر فسألوا زین العابدین عن ذلك فقال :هذا مما كان ینقل الجراب علی ظهرد إلی منازل الأمل والیتامی و المساكین 5 ».

16.شعر رباب همسر امام

ان الذی كـان نوراًیستضــاءبه فی كربلاءقتیل غیر مـدفون

من للیتامی و من للسائلین و من یغنی و یأوی الیه كل مسكین 6

17.«عن الباقر ماتكلم الحسین بین یدی الحسن اعظاماًله…. 7 ».

آنچه از این سخنان كه از معصوم و غیر معصوم حتی نا آشنایان با مقام ولایت صادر شد،استفاده می شود،ثبوت این ارزش های والا برای اوست:

1.فرزند جسمانی و روحانی رسول الله 2.مفسر واقعی قرآن 3.زهد علی گونه 4.عبادت عشقانه

5.أعلم الناس 6.أورع الناس 7.أشجع الناس 8.عزت نفس نی مانند 9.خائف از خدا

1.الاتحاف بحب الاشراف،ص73.

2.موسوعه كلمات الامام حسین ،ص619.

3.كشف الغمه ،ج2،ص234و نفس المهموم،ص20.

4.عقد الفرید،ج5،ص125،لهوف ،ص94،45ونفس المهموم ،ص234.

5.بحار الانوار ،ج44،ص190و191.

6.نور الابصار ،ص158و ادب الطف أو شعراءالحسین،ج1،ص61.

7.بحار الانوار ،ج43،ص319و موسوعه كلمات الامام الحسین ،ص617.

10.مهربان با خلق 11.یار ومددكار ضعیفان

12.احترام به برادر بزرگتر خود،امام مجتبی و…

اینها گوشه های بسیار كوچكی از ابعاد شخصیت امام است و باید اذعان كرد كه امام حسین مقاماتی دارد كه تمام بشر از درك آن عاجز است.

«من له جد كجدی فی الوری»

در ادامه شخصیت خانوادگی امام تشریح می شود.

3. شخصیت خانوادگی امام

امام در روز عاشورا شخصیت خانوادگی خود را معرفی كرد تا همگان بدانند كه ناپاكان و ناپاك زادگان حق حكومت بر مؤمنین را ندارند 1 .

من له جد كجدی فی الوری أو كشیخی فأنا ابن القمرین

در بین تمام انسانها كیست كه جدی مانند جد من یا مربی و معلمی مانند علی داشته باشد؟

آری من فرزند دو ماه تابناكم.

فاطمه الزهرا امی ،و أبی قاسم الكفر ببدر و حنین

فاطمه زهرا مادرم و پدرم علی است .هم او كه كوبنده كفر در بدر و حنین بود.

عبـد الله غلامـاًیا فعـاً و قریش یعبدون الوثنین

یعبدون الات و العزی معاً م علی كان صلی القبلتین2

آن هنگام كه قریش دچار بت پرستی و عبادت لات و عزی بود.علی یعنی همان نوجوانی كه به سن بلوغ نرسیده بود،عبادت خدا می كرد.چه آن گاه كه قبله بیت المقدس بود و چه آن گاه كه كعبه شد .و نیز از الواح شخصیت امام ـ روحی فداه ـ زیارت وارث است ،كه اووارث معنوی و روحانی تمام پیامبران است و بدیهی است این چنین وارثی شایسته مباهات و افتخار مورث خواهد بود.

دشمنان اسلام بویژه بنی امیه یعنی همان ها كه وارث آداب جاهلیت بودند ،بعد از رحلت نبی مكرم

1.همان گونه كه علی اكبر در حماسه خود گفت :«لا یحكم فینا ابن الدعی »‹طبری ،ج5،ص446،مقاتل الطالبیین ،ص114،بحار الانوار ،ج45،ص43،عوالم ،ج17،ص286،و مقتل خوارزمی ،ج2،ص30.

2.این حماسه ب ااختلافاتی در الفاظ در الحتجاج طبرسی ،ج2،ص25،بحار الانوار ،ج45،ص47و48،عوالم ،ج17،ص290و291،قمقام زخار،ج2،ص457،احقاق الحق،ج11،ص644،،نفس المهموم ،ص351و تحفه ناصریه ،ص279و280آمده است .

برای بازگشت میراث خود ‹جاهلیت ›كوشش كردند، اما حسین كه وارث انبیاو اولیای الهی، و دین میراثش بود، تا پای جان در حفظ این میراث كوشش كرد، از این رو حسین وارث انبیاست 1.

«كان من أشبههم برسول الله »

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج بررسی جلوه های امام حسین , سایت بررسی جلوه های امام حسین , بررسی جلوه های امام حسین pdf , بررسی جلوه های امام حسین 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل