ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج-sidaa

ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج

دانلود ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج با کیفیت عالی , ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج قابل ویرایش , ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج

ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج

ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج-sidaa

دسته بندی زمین شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 31 کیلو بایت
تعداد صفحات 32
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقدمه :

ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج در سال 1350 شمسی (1971 میلادی) فعالیت خود را بطور رسمی و دوازده‌ساعته با ثبت و گزارش وضعیت جوی و پارامترهای هواشناختی آغاز كرد و از سال 1360 بر روی محصولات استراتژیك سازگار با اقلیم منطقه از جمله : واریته‌های مختلف گندم، جو و ذرت كار نمود و از هر محصول بولتن‌های ماهانه و فصلی تهیه و به اداره ایستگاههای هواشناسی كشاورزی ارسال نموده است. لازم به توضیح است آمار موجود در اداره خدمات ماشینی‌ سازامان هواشناسی مربوط به كرج از سال 1350 مربوط به آمار ایستگاه اقلیم شناسی واقع در دانشگاه كشاورزی است كه از لحاظ موقعیت مكانی و ارتفاع با موقعیت و ارتفاع ایستگاه فعلی تفاوت دارد.

مشخصات ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج

نام ایستگاه : ادراه تحقیقات هواشناسی كشاورزی كرج نام استان: تهران

نوع ایستگاه: هواشناسی كشاورزی و سنوپتیك نام شهرستان: كرج

طول جغرافیایی : 58 درجه و 57 دقیقه شرقی سال تاسیس : 1350

عرض‌جغرافیایی: 35 درجه و 48 دقیقه‌ی شمالی شماره‌تلفن و فكس : 2782021-0261

ارتفاع از سطح دریا: 9/1292 متر موقعیت‌ایستگاه: زمینهای‌دانشكده‌كشاورزی

نشانی : كرج ابتدای جاده ماهدشت (مردآباد)- كرج، مزارع دانشكده كشاورزی، اداره تحقیقات هواشناسی كشاورزی كرج

خلاصه‌ای از موقعیت و وضعیت ایستگاه كشاورزی كرج

1- مساحت مزارع دانشكده كشاورزی : 200 هكتار

2- زیربنای ساختمان اداری 160 مترمربع/ مساحت كل: 6000 مترمربع/ مساحت محوطه نصب ادوات: 26×26 مترمربع

3- تعداد خانه‌های سازمانی: خانه سازمانی ندارد

4- مهمانسرا: ندارد

5- مالكیت زمین: دانشكده كشاورزی كرج

6- فاصله تا مرز تراكم شهر : 3 كیلومتر

7- حوضه آبریز (اصلی): دریاچه نمك: (فرعی) رودخانه كرج

8- ویژگی‌ اقلیمی : نیمه خشك

9- نوع خاك : رسوبی/ بافت خاك: لومی شنی

10- وضعیت طبیعی منطقه : دشت جنوبی رشته كوه البرز

11- نوع پوشش گیاهی منطقه : گیاهان علفی، نباتات كشت شده

12- محصولات كشت شده در منطقه : گندم، جو، ذرت، آفتابگردان، سیب زمینی، سویا، سیفی‌جات، یونجه، پنبه، كلزا، چغندرقند، درختان سیب، هلو، زرد‌آلو، گیلاس، آلبالو، گردو و انگور

13- محصولات مورد مطالعه در ایستگاه : گندم و جو و ذرت

14- آفات و امراض مهم منطقه : سن گندم، آتشك درختان دانه دار، كنه قرمز اروپایی، شپشك، می‌نوز، سرخور طومی یونجه، كرم ساقه خوار یونجه، كك و آگروتیس چغندرقند

15- منبع آب مصرفی: چاه عمیق

16- روش آبیاری : نشتی، جوی و پشته

17- زهكشی داخلی : خوب

ویژگیهای اقلیمی

استان تهران با وسعت بیش از 1800 كیلومتر مربع در جنوب رشته كوه البرز و در محدوده طول جغرافیایی 10، 50 تا 10، 53 درجه شرقی و عرض جغرافیایی 50، 34 تا 20، 36 درجه شمالی واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود 1250 متر است. استانهای مركزی، قزوین، قم، مازندران و سمنان آن را از اطراف احاطه كرده‌اند. در این استان به لحاظ تغییرات قابل ملاحظه ای ارتفاعی، شاهد تغییرات زیاد پارامترهای هواشناختی خصوصاً دما و بارش، تحت تأثیر توپوگرافی می‌باشیم.

در مقیاس كلی منطقه كرج همانند سایر بخش‌های استان تهران در فصول سرد سال متأثر از سیستم‌های شمالی و شمال غربی و غربی بویژه جنوب غربی بوده و ریزشهای جوی آن كه از ماههای آبان و آذر آغاز و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه دارد، تابعی از فعالیتهای سیستم‌های فوق می‌باشد.

از نظر ویژگیهای خرد اقلیمی، منطقه كرج از پاره ای جهات دارای مختصات شاخصی است كه به‌ آنها اشاره می‌شود.

منطقه كرج به لحاظ اقلیمی تحت تأثیر ارتفاعات البرز و دره چالوس و رودخانه كرج قرار دارد كه موجب خنك و مرطوب تر شدن این منطقه نسبت به تهران می‌گردد و این تمایز تقریبا در تمام طول سال مشاهده می‌گردد. علت اختلاف دمای كرج نسبت به تهران به خصوص در شبها به سبب نزدیكی كرج به ارتفاعات شمالی و سرد شدن شبانه این دامنه‌ها و وزش باد كوه به دشت می‌باشد.

دور بودن كرج از دشت كویر نیز موجب برودت و رطوبت بیشتر این منطقه نسبت به تهران در فصول مختلف سال بویژه در تابستان می‌گردد.

در مورد بارندگی های تابستانه كرج می‌توان اینگونه بیان داشت كه گاهی اوقات برخورد و توده‌ هوای گرم جنوبی و نسبتاً سرد و مرطوب شمالی كه درسطوح فوقانی ناحیه البرز صورت می‌گیرد، موجب می گردد كه ابرهای جوششی بسیار فعال در منطقه پدید آمده و ریزشهای رگباری شدیدی را بوجود آورد كه غالبا همراه با سیل است.

ایستگاه هواشناسی كرج در جنوب غربی شهر كرج و در فاصله 3 كیلومتری از مرز تراكم شهر واقع شده است محصولات كشت شده در این مركز بصورت ازدیادی و آزمایشی بوده و تحقیقات این اداره بر روی محصولات ازدیای انجام می‌گیرد.

برخی مشخصه‌های اقلیمی ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج در دوره‌ی آماری 1350 تا 1380 به شرح ذیل می‌باشد:

میانگین بارندگی سالیانه كرج حدود 251 میلیمتر با ضریب تغییرات 1/24 درصد و حداقل mm3/89 و حداكثر mm 4/374 می باشد. بیشترین ركورد بارندگی ماهانه كرج mm127 در اسفند 74 (mm6/144 نوامبر 1994) ثبت شده است فصل زمستان با 3/42 درصد و فصل تابستان با 5/1 درصد بیشترین و كمترین سهم را در بارش سالیانه برعهده دارند.

حداقل و حداكثر مطلق دما به ترتیب 20- و 42 درجه و میانگین سالیانه نیز 1/14 درجه سانتیگراد می باشد. ماه تیر با میانگین 0/26 درجه سانتیگراد و دی با 2/1 درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و سردترین ماه سال محسوب می‌شوند

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج , سایت ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج , ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج pdf , ایستگاه هواشناسی كشاورزی كرج 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل