ارگونومی در محل کار-sidaa

ارگونومی در محل کار

دانلود ارگونومی در محل کار با کیفیت عالی , ارگونومی در محل کار قابل ویرایش , ارگونومی در محل کار

ارگونومی در محل کار

ارگونومی در محل کار-sidaa

دسته بندی تربیت بدنی
فرمت فایل doc
حجم فایل 23.549 مگا بایت
تعداد صفحات 25
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقدمه

در حال حاضر مدیران موفق دنیا به این دستاورد دست یافته اند که محیط کار در واقع خانه اول کارمندان است و تا جایی که ممکن است این محیط را آرام و مناسب برای کارمندان خود آماده می کنند به طور مثال شرکت گوگل که از موفق ترین شرکت های تجاری در دنیای امروزیست توانسته بالاترین امکانات رفاهی را برای کارمندان خود فراهم آورد و تمام نیازهای کارمندان خود را تامین نماید که این امر باعث آن شده که امروز کارمندان گوگل بالاترین راندمان کاری در کلیه شرکتهای دنیا را کسب کنند.

تناسب لوازم اداری با دفاتر، تحت تاثیر عواملی چون قابلیت تطبیق ، تنظیم، دوام، سازگاری، فضای نگهداری، بهره وری، زیبایی و چگونگی سیم کشی می باشد.

فضای مورد نیاز برای کارمندان در حالت نشسته یا ایستاده ، مبنایی برای محاسبه ی حداقل فاتصله بین میزها و میز تحریرها است (حداقل فاصله مطلوب 10 متر) صندلیها باید قابل تنظیم چرخدار و مبله و مجهز به پشتی تکیه دادن باشند. دفاتر بایگانی ، آرشیو و کارتهای اطلاعات مربوط به دانشگاهها و … را می توان در کمدهای بدون پهلو که معمولاً از جنس استیل و در ابعاد استاندارد ساخته می شوند قرار داد.

فواید ارگونومی در محیط کار :

برای کارفرما :

  1. افزایش بهره وری
  2. افزایش کارآیی
  3. کاهش خطاها
  4. استفاده بهتر از نیروی انسانی

برا ی کارمند:

  1. افزایش روحیه کار
  2. افزایش آسایش
  3. افزایش راحتی

در محل کار باید به استانداردهای ارگونومی توجه ویژه داشت چرا که در بهبود عملکرد فرد تاثیر بسزایی دارد.

سابقه ی طراحی نشیمنگاه ووسایل و تجهیزات مربوط به آ ن، به عهد باستان برمی گردد.برای مثال، چهارپایه وصندلی نزد مصریان ،وسایل ارزشمندی محسوب می شد و دوره ی ظاهر شدن این وسایل در طرح ها ،به ترتیب به 2050و1600سال قبل از میلاد می رسد.

به هر حال ،علی رغم این که وسایلی از این دست که برای نشستن مورد استفاده قرار می گیرد ، دارای قدمت و حصوری فراگیر بوده اند،ولی در طراحی فضاهای داخلی کمتر مورد توجه قرار گرفته است ،در این خصوص ، نیلس دیفرینت به عنوان یک طراح صنعتی می گوید : «طراحی یک صندلی ، فرصتی است برای سنجیدن توانایی یک طراح »یکی از مشکلات موجود در طراحی نشیمنگاه ، آن است که نشستن را فعالیت بی حرکتی محسوب می کنند.در صورتی که واقعیت عکس این قضیه را ثابت میکند.

همواره باید در نظر داشت در فعالیت های حرکتی – که در واقع نشان دهنده ی پدیده ای بین موجود زنده و محیط فیزیکی اطراف است ،به کاربردن داده های دوبعدی و ساکن برای حل مشکلات سه بعدی از ارزش طراحی می کاهد.بر عکس ،ممکن است یک صندلی که با توجه به ابعاد و اندازه های انسانی طراحی شده ضرورتا راحتی مقطعی چندانی را فراهم نکند .باوجود این اگر طرح بر پایه ی ابعاد انسانی استوار نباشد ، بدون شک این نوع نشیمنگاه ها راحتی و آسایش دراز مدتی فراهم نخواهد کرد.

هدف از راحت سازی صندلی ،توزیع فشار ناشی از وزن بدن در سطح تماس با صندلی وتا حد امکان در ناحیه ای وسیع تر می باشد.نباید تصور یک طراح این باشد که فراهم کردن امکان راحتی برای افراد به ایجاد گودی و نرمی بیشتر در صندلی خلاصه می شود چرا که با چنین تصوری در حقیقت بیشترین دردو خستگی و ناراحتی را برای شخص استفاده کننده بوجود آورده است . جایی که در آن استخوان ها در کمترین فاصله با پوست بدن قرار دارند ،امکان وارد شدن بیشترین فشار به بافت آن قسمت وجود دارد.

بهترین نمونه در این زمینه ، برجستگی های استخوان نشیمنگاهی است که اهمیت میزان راحتی صندلی وبه طور کلی نشیمنگاه را نشان میدهد.اگر در ایجاد راحتی در نشیمنگاه دقت کافی لحاظ نشود ، شخص مجبور خواهد بود برای رهایی از وارد شدن فشار بر ماهیچه ها ، بدن خود را حرکت دهد که در چنین حالتی این فرو رفتگی ،نقش حمایتی و نگهدارندگی بدن رااز بین می برد.با وجود راحتی و گودی بیش از حد برای نشیمنگاه بدن در وضعیتی قرار می گیرد که گویی شخص در داخل صندلی فرورفته و در حال دست و پازدن است.در چنین حالتی ، فقط پاها برروی زمین قرار دارد وبرای خنثی کردن سنگینی بدن ، نیروی ماهیچه ای باید اصلی را عهده دار شود.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج ارگونومی در محل کار , سایت ارگونومی در محل کار , ارگونومی در محل کار pdf , ارگونومی در محل کار 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل