مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن-sidaa

مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن

دانلود مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن با کیفیت عالی , مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن قابل ویرایش , مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن

مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن

مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن-sidaa

دسته بندی مدیریت
فرمت فایل doc
حجم فایل 20 کیلو بایت
تعداد صفحات 34
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقدمه

مدیریت دانش به فرآیند خلق، انتشار و بكارگیری دانش در سازمان اشاره دارد. هدف نهایی مدیریت دانش، شامل اشتراك دانش میان كاركنان به منظور ارتقاء ارزش افزوده دانش موجود در سازمان می باشد. حوزه مدیریت دانش شامل مفاهیم و اصولی است كه توانایی بكارگیری و اشتراك دانش در موسسه را ارتقاء بخشیده ( نظیر تخصص ها، مهارت ها و تجربیات كاركنان) و نقش كلیدی درتوسعه و بهبود كیفیت، بهره وری و سود دهی سازمان ایفا می نماید.

مدیریت دانش مجموعه ای از روش‌ها است كه ناظر بر كشف و بهره برداری ازمنابع ذهنی یك سازمان یعنی بهره برداری كامل از اذهان كلیه افراد سازمان می باشد. مدیریت دانش در مورد یافتن، آزاد سازی، تبادیل و سرمایه‌گذاری بر روی ارزشمندترین منبع سازمان یعنی تخصص و مهارت و روابط افراد یك سازمان با یكدیگر می باشد. درخلال دهه گذشته، این آگاهی روز افزون حاصل گردیده كه سازمان ها باید سرمایه معنوی و ابزارهای فنی خود را به درستی مدیریت نمایند چرا كه این سرمایه ها در قلمرو اطلاعات قرار دارند، یعنی باید افراد سیستم های اطلاعاتی، به صورت كارار به كار گرفته شوند. بنابراین مدیریت دانش به عنوان یك متدولوژی برای تولید، حفظ و بهره برداری ازانواع دانشی به كار می رود كه هر سازمان در فعالیت های روزانه خود از آنها سود می جوید.

1-1- بیان موضوع

دانش مصنوعی نیست كه امروزه یكباره به وجود آمده باشد. انسان در مسیر تاریخ تكاملی خود و تكامل اجتماعی ناشی از آن همواره تولید كننده دانش بوده است و از آن در ایجاد تغیر در جامعه استفاده نموده است. به هر حال این دانش به صورت ضمنی در جوامع مختلف بشری در دوران های مختلف آمده، ثبت شده و انتقال داده شده و خود باعث ایجاد تغییرات بعدی شده است ( سعیدی كیا، 1384):

دانش دارایی واقعی سازمان است. در گذشته سازمان ها این دارایی را تنها در جهت بهبود عملكرد شخصی خود مورد استفاده قرار می دادند. در حالیكه امروزه سازمان‌ها در تلاش برای به جریان انداختن دانش كلیه پرسنل در كلیه سطوح سازمانی می باشند، تا اهداف سازمان بیش از پیش مورد دستیابی قرار گیرد. این امر منجر به رواج دیدگاه جدیدی به نام مدیریت دانش در مباحث مدیریتی و زمینه های موضوعی مرتبط شده است.

مدیریت دانش به دنبال یافتن، آزاد سازی، تبادل و سرمایه‌گذاری بر روی ارزشمندترین منبع سازمان یعنی تخصص، مهارت و روابط افراد یك سازمان با یكدیگر می باشد. بنابراین مدیران دانش باید با ایجاد زمینه‌های مشاركتی درسازمان، زمینه را برای یادگیری افراد فراهم سازند و به افراد سازمان كمك كنند تا ایده‌های جدید تولید نموده و آنها را به نوآوری موفق تبدیل كنند.

بنابراین مدیریت دانش عبارت است از تلاش برای كشف دارای نهفته در ذهن افراد و تبدیل این گنج پنهان به دارایی سازمانی، به طوری كه مجموعه وسیعی از افرادی كه درتصمیم گیری‌های سازمان دخیل هستند به این ثروت دسترسی داشته باشند و از آن استفاده نمایند(Larry & prusak 1999)

مقدمات مدیریت دانش كمك می كند كه دانش و تجارب پنهان فردی، به دانش آشكار تبدیل شود. بدین ترتیب دانش در اختیار همگان قرار گیرد و از این طریق می توان سرمایه سازمان را افزایش داد.

درسالهای اخیر، مشاركت برق منطقه ای استان یزد با انبوهی از كاركنان مواجه بوده است كه سالیان سال در امر تولید، انتقال و توزیع برق مشغول بوده اند و بازنشسته و یا در حال بازنشسته شدن هستند و اندوخته‌های گران بهای خود را كه درطول سال‌ها اشتغال به دست آورده اند با خود می برند و آنچه از دانش و تجربیان افراد بازنشسته به جای مانده است چیزی نیست جز آنچه سینه به سینه نقل شده است. ولی آنچه مهم است این است كه آیا می توان از طریق سازمان یك سیستم هماهنگ به وجود آورده كه این دانش‌ها را شناسایی و جمع آوری كرده و در اختیار دیگر كاركنان قرار دهد.

به همین جهت این پروژه انتخاب شده كه امكان سنجی اجرایی مدیریت دانش در سازمان برق منطقه ای یزد را به عنوان یك رویكرد جدید مطرح كرده و گام‌های اجرایی مدیریت دانش را در این سازمان مورد بررسی قرار دهد.

1-2- اهمیت و ضرورت موضوع

با كمی دقت به ماهیت سازمان‌های دولتی درخواهیم یافت كه طی چند سال آینده بخش اعظمی ازكارمندان دولت بازنشسته خواهند شد كه مشخصاً تعداد زیادی ازاین افراد از مدیران و متخصصان رشته ای مختلف هستند و در اختیار گرفتن و استفاده از دانش این افراد قبل از بازنشسته شدن آنها یكی از مخاطرات و مشكلات اصلی دولت ها است.

اطلاعات و دانش افراد مشغول به كار در سازمان ها یكی از منابع مهم هر سازمان است. این منابع سرمایه سازمان را تشكیل می دهند به طوریكه می توان ادعا نمود كه سازمان های امروزی بدون داشتن نمی توانند خود را سامان دهند و به عنوان شركتی پویا در محیط پر تلاطم امروزی خود را حفظ كنند. آنها به این واقعیت دست یافته اند كه چه قدر با اهمیت است كه بدانند كه چه چیزهایی را می دانند و باید قادر باشند كه ازدانش موجود حداكقر استفاده را ببرند كه چه چیزهای را می دانند و باید قادر باشند كه از دانش موجود حداكثر استفاده را ببرند. این دانش در جاهای مختلفی چون بانك‌های اطلاعاتی، پایگاه های دانش، در قفسه ها، كشوی میزها و در ذهن كاركنان و به طور كلی در تمام سطح سازمان پخش شده است.

بنابراین در سالهای اخیر مدیریت دانش سازمانی به عنوان یك زمینه بحث انگیز مطالعاتی مورد توجه بوده كه بسیاری از مجریان، متخصصان دانشگاهی و مدیران را جذب كرده است.

در سازمان برق منطقه ای استان یزد علی رغم وجود امكانات زیر بنایی و فنی و همچنین افراد صاحب دانش و با تجربه در رشته های مختلف، كاركنان از طریق گفتگو اطلاعات خود را تبادل می كنند. این كار اتلاف منابع دانش و وقت را به دنبال دارد، به نحوی كه مهندسان واحدهای اجرایی ممكن است برای حل مشكل یا مسئله ای خاص در رابطه با وظیفه هایی كه به عهده دارند هفته ها وقت صرف كنند تا دانشی را كه مشكل گشای آنها است، كسب كنند. حال آنكه اگر فرصت‌ها و امكانات لازم موجود باشد و از این امكانات به درستی استفاده شود می توانند بدون هدر دادن وقت در سریع ترین زمان از منبع مورد نظر، دانش مورد نیاز را كسب كنند. این امر اهمیت پیاده سازی مدیریت دانش و بها دادن به دانش سازمای را درسازمان مذكور مشخص می نماید.

علاوه بر آن ارزشمندترین دانش در سازمان در اختیار افراد است اما آنها تمایل به حفظ دانش خود دارند و مایل نیستند دیگران را در این دانش سهیم كنند چرا كه نگران از دست دادن نفوذ و كنترل خود هستند. حال اگر در كاركنان این انگیزه به وجود آید كه با اعتماد به دیگران و تبادل دانش خود با آنها نه تنها به موقعیت كاری آنها لطمه ای نمی خورد بلكه باعث تشویق و قدر دانی از آنها هم خواهد شد، آنها سعی در تبادل دانش خود با دیگران خواهند كرد و در نتیجه دانش در آن سازمان احیا خواهد شد. این امر اهمیت و ضرورت مطالعه زیر ساخت های مدیریت دانش و علی الخصوص بررسی آمادگی منابع انسانی سازمان‌ها در پذیرش مدیریت دانش را برای ما توجیه می كند (سعیدی كیا، 1384).

بنابراین مدیریت دانش به عنوان فعالیتی سازمانی درسازمان ها باید مورد استفاده قرار گیرد. هدف از این فعالیت سازمانی، ایجاد محیطی اجتماعی و زیر بنایی فنی است كه بتوان در این محیط، دانش تولید نموده، به آن دسترسی داشته و دیگران را در استفاده از آن سهیم ساخت. پس به طور كلی می‌توان گفت مدیریت دانش به توسعه مستمر، ایجاد فرهنگ جدید، چگونگی یادگیری و فراگیری، جمع آوری دانش، اشاعه و تحلیل آگاهانه و جامع دانش درحیطه مدارك و مهارتهای فردی می پردازد كه سبب كاهش هزینه ها و افزایش كارایی سازمان می شود( پروساك و دانپورت، 1383).

بنابراین نیاز همگان به دسترسی به دانش سازمانی همانند دیگر منابع و همچنین پالایش كردن این دانش و به روز نمودن آن اهمیت مدیریت دانش را نشان می دهد.

1-3- اهداف تحقیق

1- شناخت و تحلیل مفاهیم و مدل های مدیریت دانش.

2- بررسی زیر ساخت‌های مدیریت دانش.

3- تعیین نقش منابع انسانی در پیاده سازی مدیریت دانش.

4- تعیین نقش فرآیندهای سازمانی در پیاده سازی مدیریت دانش.

5- تعیین نقش فناوری سازمانی در پیاده سازی مدیریت دانش.

6- بررسی میزان آمادگی شركت برق منطقه ای یزد در جهت پیاده سازی مدیریت دانش.

7- ارائه راهكارهای اصلاحی در شركت برق منطقه ای یزد در مورد مدیریت دانش.

1-4- سؤالات اساسی تحقیق

1- مدیریت دانش چیست و مدل های به كارگیری آن كدامند؟

2- زیر ساخت خای مدیریت دانش چیست؟

3- نقش منابع انسانی در پیاده سازی مدیریت دانش چیست؟

4- نقش فرآیندهای سازمانی در پیاده سازی مدیریت دانش چیست؟

5- نقش فناوری سازمانی در پیاده سازی مدیریت دانش چیست؟

6-آمادگی شركت برق منطقه ای یزد در رابطه با زیر ساخت منابع انسانی چه میزان است؟

7-آمادگی شركت برق منطقه ای یزد در رابطه با زیر ساخت منابع انسانی چه میزان است؟

8-آمادگی شركت برق منطقه ای یزد در رابطه با زیر ساخت فرآیند سازمانی چه میزان است؟

9-آمادگی شركت برق منطقه ای یزد در رابطه با زیر ساخت فناوری سازمانی چه میزان است؟

10- راهكارهای اصلاحی برای پیاده سازی مدیریت دانش در شركت برق منطقه ای یزد كدامند؟

1-5- فرضیات تحقیق

فرضیه اصلی :

1- در شركت برق منطقه ای یزد از دیدگاه زیر ساخت منابع انسانی، آمادگی پذیرش مدیریت دنش وجود دارد.

فرضیه های فرعی :

1-1- در شركت برق منطقه ای یزد “‌ آشنایی با مدیریت دانش ” وجود دارد.

1-2- در شركت برق منطقه ای یزد “‌ عوامل انگیزش برای تبادل دانش ” وجود دارد.

1-3- در شركت برق منطقه ای یزد “‌ عامل همگرایی فكری برای تبادل دانش ” وجود دارد.

1-4- در شركت برق منطقه ای یزد “‌ عامل ابداع و ابتكار ” وجود دارد.

1-5- در شركت برق منطقه ای یزد “‌ علاقه‌مندی به تبادل دانش ” وجود دارد.

1-6- در شركت برق منطقه ای یزد “‌ احساس خود باوری برای تبادل دانش ” وجود دارد.

1-7- در شركت برق منطقه ای یزد “‌ ارتباطات سازمانی ” وجود دارد.

1-8 در شركت برق منطقه ای یزد “‌ باورهای ذهنی برای تبادل دانش ” وجود دارد.

1-6- واژه های عملیاتی

داده[1]: عبارت است از نقطه فاقد معنی در بعد زمان و مكان كه هیچ اشاره ای به زمان یا مكان خاصی ندارد و بدون زمینه است و به همین خاطر فاقد رابطه معنادار با چیزهای دیگر می باشد. داده ها مواد خام، مشاهدات، حقایق و اعداد هستند كه از آنها اطلاعات بدست می‌آید (‌داونپورت و پروساك، 1999).

اطلاعات[2] : زمانی حاصل می شود كه بین داده ها در بعد زمانی و مكانی ارتباط ایجاد شود، این ارتباط می تواند بین داده ها یا داد‌ه‌ها بااطلاعات برقرار شود. بنابراین اطلاعات تا حدودی دارای زمینه است و اشخاص می تواند براساس تطابق داشته های قبلی خود آن را درك و تعبیر كنند ( دانپورت و پروساك، 1999).

دانش[3] : تركیبی از اطلاعات، تجارب، ارزش ها و پیش زمینه های ذهنی و محیطی شخص است. دانش چرایی و علت پدیده‌ها را مورد نظر قرار می دهد، دائماً در حال تغییر است و از ترمیم اطلاعات مختلف، اطلاعات جدیدی را به وجود می آورد و به شخص قدرت تحلیل، ارزیابی و پیش بینی می دهد (Fleming 1996).

مدیریت دانش[4] : عبارت است از تلاش برای كشف دارایی نفهته در ذهن افراد و تبدیل این گنج پنهان به دارایی سازمانی، به طوری كه مجموعه وسیعی از افرادی كه در تصمیم گیری‌‌های سازمان دخیل هستند به این ثروت دسترسی داشته باشند و از آن استفاده نمایند.(Lary & prusak 1999) .

مدیریت اطلاعات[5] : عبارت است از استفاده مراحل و مهارت های مدیریتی و ابزارها و فناوری‌های مناسب در فرآیند تولید، فراهم‌آوری، سازماندهی، پردازش، اشاعه و بهره‌گیری از اطلاعات درون سازمانی و برون سازمانی به عنوان یك عنصر اصلی درسازمان برای دستیابی به اهداف و مقاصد سازمانی ( حسن زاده،1386).

زیر ساخت : اساس یا بنیان‌های لازم برای ایجاد یك نظام، سازمان یا سازه را زیر ساخت می‌گویند ( حسن زاده، 1386).

احساس خود باوری : درصدی است كه شخص پس از تبادل دانش خود با دیگران احساس می كند كه در سازمان خود نقش مفید و موثر دارد.

تعلق : درك شریك بودن و با هم بودن.

نگرش نسبت به تبادل دانش: درصدی كه یك شخص نسبت به تبادل دانش خود با دیگران احساس مثبت دارد.

باور ذهنی : درصدی كه فرد احساس می كند افراد دیگر از او انتظار دارند كاری را با توجه به شایستگی هایش به بهترین نحو انجام دهد.

مباحث فصول آینده

درفصل دوم با توجه به بررسی كتب مختلف و مقالات ارائه شده مرتبط با زمینه تحقیق و همچنین بررسی سایت های مختلفبررسی مباحث نظری مطرح می گردد. سپس در فصل سوم روش های گرد آوری اطلاعات مطرح شده و پایانی و روایی ابزار گرد آوری اطلاعات سنجیده می شود. در فصل چهارم با توجه به اطلاعات به دست آمده به تجزیه و تحلیل ارقام و اطلاعات پرداخته خواهد شد و در نهایت با توجه به تجزیه و تحلیل انجام شده در فصل پنجم به بیان نتایج تحقیق و ارائه پیشنهادات پرداخته می شود.

روش تحقیق

مقدمه :

برای انجام هر تحقیق به روش یا روشهایی نیاز است. این روش‌ها ممكن است از نوع روشهای فلسفی، مذهبی، مطالعه ای یا روشهای تجربی و علمی باشد. فرض تحقیق، كشف و پرده برداری از حقیقت است و جهت حصول این امر لازم است كه از روشها، فنون و مهارتهایی استفاده شود. هدف از انتخاب روش تحقیق تعیین مناسب ترین روش برای بررسی موضوع حاضر است. در هر تحقیق انتخاب روش تحقیق به هدفها و ماهیت موضوع پژوهش و امكانات اجرایی آن بستگی دارد. بنابراین هنگامی می‌توان در مورد روش بررسی و انجام یك تحقیق تصمیم گرفت كه ماهیت موضوع مورد پژوهش، هدفها و وسعت دامنه كار مشخص باشد. روش تحقیق مجموعه اقدامات و اعمال، اصول و قوانینی است كه برای تحقیق علمی انجام می گیرد و طی آن، كلیه وسایل، ابزار و مجموعه مراحلی كه برای جمع آوری اطلاعات و كیفیت بررسی آنها جت كشف حقایق مشخص می گردد.

در این فصل به تعیین روش تحقیق و توضیحاتی پیرامون جامعه آماری تحقیق، تعیین حجم نمونه مناسب و روش نمونه گیری پرداخته می شود. همچنین ابزار اندازه گیری، روایی و پایانی پرسشنامه تعیین شده و در خاتمه به معرفی روشهای آماری موردنظر پرداخته خواهد شد.

3-1- تعریف روش تحقیق

از لحاظ فلسفی مقصود از روش تحقیق مجموعه ابزارها تدبیری است كه وصول به هدف نهایی و مطلوب را آسان می سازد و مقصود از روش علمی، همه راهها و شیوه هایی است كه پژوهنده را از خطر محفوظ بدارد و رسیدن به حقیقت را برای وی امكانپذیر سازد (هومن، 1376).

روش تحقیق آن است كه محقق مشخص نماید چه شیوه ای را اتخاذ كند تا او را هر چه دقیق تر، آسان تر، ارزان تر و در دستیابی به پاسخ یا پاسخهایی برای پرسش یا پرسشهای تحقیقی مورد نظر كمك كند( نادری و نراقی، 1372).

روش تحقیق مجموعه ایی از قواعد، ابزار و راهی معین و نظام یافته برای بررسی واقعیت، كشف مجهولات و دستیابی به راه حل مشكلا ت است ( حافظ نیا، 1377).

تحقیق مقابله فكر و اندیشه با واقعیت است و روش تحقیق را می توان روش جمع آوری اطلاعات تعریف نمود و یا به عبارت دیگر روش تحقیق مجموعه ای از قواعد، ابزار و راهی معتبر و نظام یافته برای بررسی واقعیت ها، كشف مجهولات و دستیابی به راه حل مشكل است( نبوی، 1376).

پژوهش حاضر از آنجا كه به بررسی وضع موجود می پردازد در قلمرو تحقیقات توصیفی قرار دارد و از آنجا كه به بررسی رابطه زیر ساخت های مدیریت دانش درپذیرش مدیریت دانش و نحوه پیاده سازی مدیریت دانش در شركت برق منطقه ای اصفهان از نظر كارشناسان و مدیران می پردازد از نوع همبستگی می باشد.

3-2- طرح تحقیق

طرح‌های مشهور پژوهش عبارتند از : تحقیق موردی، آزمایشگاهی، تجربی ، تحقیق میدانی و تحقیق كتابخانه ای برای درك بهتر به طور مختصر به توضیح هرطرح پژوهشی می‌پردازیم.

3-2-1- تحقیق موردی

تحقیق موردی بر روی زندگی واقعی انجام می شود و نشان دهنده بررسی و تجزیه و تحلیل عمیقی است كه در مورد خاصی صورت می گیرد. از این گونه تحقیقات درباره فرد به گروه یا سازمان اطلاعات تفضیلی و كامل داده می شود.

3-2-2- تحقیق آزمایشگاهی

در تحقیق آزمایشگاهی یك محیط غیر واقعی به وسیله پژوهشگر ساخته می شود، پس پژوهشگر متغیر مستقلی را تحت شرایط كنترل شده، به وجود می آورد. سرانجام از آنجایی كه وضع برای همه یكسان است، پژوهشگر می تواند نتیجه بگیرد كه هرتغییری در متغیر وابسته رخ می دهد به خاطر تغییری است كه در متغیر مستقل داده شده است.

3-2-3- تحقیق تجربی

تحقیق تجربی مشابه آزمایشگاهی است، با این تفاوت كه تحقیق تجربی در یك سازمان واقعی به اجرا در می آید، محیط طبیعی از محیط آزمایشگاهی واقعی تر است. فراتر اینكه باید كنترل وجود داشته باشد و اگر كروه كنترل نباشد، كنترل ازدست خواهد رفت.

3-2-4- تحقیق كتابخانه ای

در تحقیق كتابخانه ای محقق با انجام یك تجزیه و تحلیل جامع می تواند از یك دیدگاه جامع به قابل اعتماد بودن دستاوردهای تحقیقات نگاه كند و سپس فرمولی را ارائه دهد كه بتوان بدان وسیله عدم مغایرت آنها رابا نتایج حاصل ازآزمایشهای مشابه به اثبات رساند. اگر ثابت شود كه نتایج حاصل با یكدیگر مغایر نیستند، محققین می توانند با اعتماد بیشتری میزان جهت صحت نتایج را اعلام و آنها را تعمیم دهند. این روش تحقیق راهی است برای ارائه شرح و تفصیل كلی كه در برخی از تحقیقات كیفی می شود. فراتر اینكه، محقق در اجرای این روش می تواند متغیر تعدیل كننده بین متغیرهای وابسته و مستقل را تعیین نمایند.

3-2-5- تحقیق میدانی

در تحقیق میدانی یك نمونه از افراد مورد تحقیق انتخاب می شوند تا نماینده یك گروه بزرگ مورد آزمایش باشند، سپس با استفاده از پرسشنامه یا انجام مصاحبه این تحقیق انجام می‌شود، تا بدان وسیله داده هایی در رابطه با ویژگیهای خاصی كه مورد نظر پژوهشگر می باشد جمع آوری شود. برای اینكه بتوان داده ها را به صورتی راحت ارزیابی، تجزیه و تحلیل و خلاصه كرد كه باید آنها استاندارد باشند.

3-3- فرآیند تحقیق علمی

فرآیند تحقیق علمی به مجموعه مراحل منظم و پیوسته ای گفته می شود كه امر تحقیق علمی را آغاز تا پایان امكان پذیر می نماید. فرایند تحقیق علمی شامل مراحل كلی است كه هر مرحله خود نیز دارای خرده فرآیندی شامل مراحل ریزتر است كه عملیات و اقدامات متناسب با آن انجام می گیرد. اصل اساسی در روش تحقیق، رعایت ترتیب و نظم فرایند كلی و خرده فرآیندهای هر مرحله است تا تحقیق علمی را در كوتاهترین زمان ممكن و با كمترین آسیب ها در زمینه كشف مجهول و راه حل مسأله امور مالی و مسائل انسانی و تداركاتی علمی سازد. فرآیند تحقیق علمی به طور كلی شامل پنج مرحله پیوسته است كه در شكل زیر نشان داده شده است (حافظ نیا ، 1377).

شكل 3-1 فرآیند تحقیق علمی

3-4 شیوه جمع آوری اطلاعات

برای انجام هر تحقیق علمی، اطلاعات مورد نیاز را می توان به طرق مختلف جمع آوری كرد كه محقق در هر تحقیق بسته به نوع تحقیق یك و یا تلفیقی از چند روش را به كار می‌برد.

گردآوری اطلاعات مورد نیاز یكی از مراحل اساسی تحقیق است. جهت جمع آوری اطلاعات از چهارروش زیر استفاده گردید:

1- استفاده از روش مطالعات كتابخانه ای

2- استفاده از روش مشاهده

3- استفاده از روش مصاحبه

4- استفاده از پرسشنامه

جهت بررسی پیشینه سازمان و نحوه اجرا و پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان ابتدا با روش مطالعات كتابخانه ای به جمع آوری اطلاعات پرداخته شد. سپس پرسشنامه ای طراحی شد تا بتوان نحوه نگرش و میزان آمادگی افراد سازمان را در پذیرش مدیریت دانش مورد بررسی قرار داد.

3-4-1 اسناد و مدارك كتابخانه ای

هر محققی قبل از شروع تحقیق و هنگامی كه به موضوعی ویژه برای تحقیق علاقمند شده است. ناگزیر از مراجعه به كتابخانه خواهد بود. با مطالعات كتابها، مقاله ها و تحقیقات دیگران كه در حوزه موضوع مورد علاقه او هستند محقق می تواند موضوع تحقیق خود را بیشتر بشناسد و ابعاد آن را ببیند و هدف یا هدفهای تحقیق خود را خالص تر و ساده سازد (نادری و نراقی، 1372).

در این تحقیق از اسناد و مدارك كتابخانه ای نظیر كتب، مجلات، پایان نامه ها برای تكمیل فصل دوم و ادبیات موضوع استفاده شده است.

3-4-2- مشاهده

مشاهده یكی از روشهای مؤثر و كارآمد در تحقیقات موردی است. روش مشاهده نه تنها خود به طور مستقل می تواند یك منبع قوی و شیوه ای مناسب برای گردآوری اطلاعات باشد، بلكه به عنوان یك روش تكمیلی در كنار سایر روشهای گردآوری اطلاعات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین برای بررسی نتایج تحقیقاتی كه مبتنی بر سایر روشهای گردآوری اطلاعات باشد نیز از روش مشاهده استفاده می شود. به عبارت دیگر، برای اطمینان از صحت نتایج تحقیق یا داده های گردآوری شده از طریق سایر روشها، محقق باید به میدان آمده، پدیده مورد مطالعه را از نزدیك مشاهده نماید تا برای داده های گردآوری شده، تاییدیه بگیرد (حافظ نیا، 1377).

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن , سایت مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن , مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن pdf , مدیریت دانش و مدلهای مختلف آن 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل