دسته‌بندی نشده · اکتبر 11, 2022 0

دانلود مقاله آبیاری سطحی-sidaa

دانلود مقاله آبیاری سطحی

دانلود دانلود مقاله آبیاری سطحی با کیفیت عالی , دانلود مقاله آبیاری سطحی قابل ویرایش , دانلود مقاله آبیاری سطحی

دانلود مقاله آبیاری سطحی

دانلود مقاله آبیاری سطحی-sidaa

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل doc
حجم فایل 71 کیلو بایت
تعداد صفحات 57
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

آبیاری سطحی

توضیح :

آبیاری سطحی كه گروه بزرگی از روشهای آبیاری كه آب بوسیله نیروی ثقل برزمین توزیع می‌شود وابسته است. آب بطور كلی در نقطه بالایی یا درلبه بالایی مزرعه وجود دارد اجازه داده می‌شود كه توسط جریان بالادست سطح مزرعه را بپوشاند.

تأثیر یكنواختی آب آبیاری كه به یكنواختی خاك بالا دست، كیفیت تسطیح، توپوگرافی زمین ، و كنترل اندازه‌های بین جوژیچه ها نفوذیری خاك و مدت زمانی كارایی ،بستگی دارد.

یك تعریف ار روش آبیاری سطحی این است كه خاك به عنوان یك عامل انتقال دهنده‌ برخلاف (یك لوله یا مسبر هوا در آبیاری بارانی ) می باشد. خاك همچنین عمق نفوذ در زمان را كنترل می‌كند. (برخلاف میزان كارایی كه توسط قطره‌چكان با آبپاش كنترل شده است) با وجود این، نفوذپری و خصوصیات پیشروی مزرعه آبیاری شده سطحی با زمان تغییر می‌كند، و آن را برای پیش‌بینی و پیشنهاد مدیریت‌‌ها غیرممكن می سازد.) آبیاری كه توسط مدیریت مزرعه كنترل می شود ، برای آبیاری سطحی نسبت به سیستم‌های مكانیزه كه با مدیریتهای پیچیده تجهیز و طراحی شده ‌اند بسیار مهم تر است.

روشهای آبیاری سطحی به 2 گروه كلی تقسیم می‌شوند:

آب حركتی و دریاچه‌ای(pond)و غرقابی

آب حركتی احتیاج به مقدار رواناب برای اطمینان از كفایت نفوذ د رانتهای پایینی مزرعه دارد. سیستم‌های جریان برگشتی آب اضافی كه اغلب مورد نیاز هستند، توسط قانون در مقابل رواناب از مزرعه ها ممنوع شده‌اند.

آنها همچنین لوازم باارزشی برای كاهش كارگران و افزایش یكنواختی فراهم می‌آورند در صورتی كه به درستی طراحی شده باشند . جد.ول 1-3 لیستی از روشهای آبیاری سطحی كه دراین فصل شرح داده می‌شود را توضیح داده است.

انواع روشهای آبیاری سطحی

كرت:

آبیاری كرتی یك نوع روش غرقاب آبیاری است كه آب را در زمین‌های مسطح كه توسط دیواره‌هایی محصور شده است بكار می برد (شكل 1-3) . سطح خاك همیشه غرقاب نگه داشته می شود. . روانابی وجود ندارد زیرا آب در سطح آنقدر نگه داشته می شود كه نفود كند. مناطقی كه بارندگی دارند باید توسط زهكشیهایی كه آب اضافی را خارج می كنند مود حمایت قرار گیرند.

آبیاری كرتی با نامهای مختلفی شناخته می شوند، مانند level border chech flaod- chech basin check irr –dead – level irrو level – basin irr این روش از آبیاری می تواند برای محصولات ردیفی و زراعی استفاده شود، كه اغلب قابل عوض شدن هستند، بابسته صاف و پهن . همچنین برای درختان و باغ مو نیز استفاده می شود. میزان نفوذ در خاك باید با هركرت یكسان باشد همانگونه كه یكنواختی نفوذ بسیار حساس به تغییرات میزان نفوذ است كه تنها لازم نیست كه مستطیلی یا مستقیم باشند و دیواره‌ها لازم نیست كه دائمی باشند ، تحت یك مدیریت خوب، حجم قابل تعیینی از آب می تواند به سرعت به كرت تخلیه شود.

1-3 tabale

تغییرات این روش شامل بستر گیاهی و صاف كرت می باشد. (جویچه‌ها و كانالها) محصولاتی كه با موفقیت رشد كرده‌اند كرتهای تسطیح شده، تقریبا نامحدودند بجز مواردی كه به خاك بستگی دارد. بستر كرتها بطور معمول برای محصولات ردیفی كه حتما باید از آب گرفتگی اجتناب شود، استفاده می شود، با زمانی كه عملكرد پایین برای شرایط بحرانی مورد نیاز است. بسترهای باریك و سخت یا بسترهای پهن اغلب برای محصولاتی چون سبزیجات ، خربزه ، پنبه، غلات، سیب‌زمینی، چغندرقند و بسیاری دیگر از محصولات ردیفی استفاده می شود.

كرتهای صاف مناسب ترین برای زراعت و محصولات ردیفی كه به آب رفتگی برای مدت كم حساس نیستند ، می باشد. محصولات زراعی مانند یونجه ، گندم، نورگوم، پنبه و … معمولا با این روش آبیاری می شوند. این گیاهان به خذف عناصر نمك و مشكلات شوری و سادگی كاربرد آبیاری سنگین كمك می كنند. محصولات باغی و باغستان مو، می تواند روی بسترها كشف شود. بستر كرت آبیاری بندی محصولات ردیفی كه نیاز به كنترل رطوبت در داخل بسترها دارد مناسب است. برای مثال، بسترهای تسطیح شده به راحتی می توانند بطور یكنواخت مرطوب شوند و جوانه بزنند كه ممكن است با روش جویچه ها بسیار سخت باشند. با وجود این اگر كرتها بسیار بزرگ باشند. میزان جریان زیادی در فاز پیشروی باید وارد شود كه ممكن است ، باعث آبرفتگی محصولات و یا دانه ها شود.

57 ص

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج دانلود مقاله آبیاری سطحی , سایت دانلود مقاله آبیاری سطحی , دانلود مقاله آبیاری سطحی pdf , دانلود مقاله آبیاری سطحی 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل