تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران-sidaa

تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران

دانلود تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران با کیفیت عالی , تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران قابل ویرایش , تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران

تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران

تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران-sidaa

دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 22 کیلو بایت
تعداد صفحات 46
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران

در چهار سال گذشته شاهد تغییرات قابل توجهی در جامع ایران بوده‌ایم. برخی متخصصان این تحولات را ناشی از سیاست دولت در متنوع‌سازی اطلاع رسانی می‌دانند در حالیكه دیگران بر این باورند كه این تحولات زاییده شرایط بالقوه اجتماعی هستند. آنچه مسلم است این است كه بدون وجود سرمایه‌گذاریهای كلان در زمینه فرا ساختارهای ارتباطات در دهه گذشته، چنین تغییراتی به این سرعت شكل نمی‌گرفت. این تحولات را می‌توان از چنین جنبه‌ مورد مطالعه قرار داد. اما به علت حجم بالای مطالب ما تنها از دو جنبه به موضوع خواهیم پرداخت. یك تأثیر برنامه توسعه ارتباطات بر این امر و دیگری شكل‌گیری نیرویی در جهت ایجاد یك روند فطری مدیریت دانش.

1- پیشرفتهای ارتباطی و ICT

در آغاز انقلاب اسلامی تنها 850000 تلفن ثابت در كل كشور وجود داشت و در سال 1993 این رقم با افزایش چشمگیر به حدود 3597900 خط تلفن ثابت رسید و از آن زمان این رشد كماكان ادامه داشته است و تا سال 1999 در كل كشور در حدود 8400000 خط تلفن ثابت مشغعول به كار می‌باشد. به عبارت دیگر در طی دو دهة گذشته تلفن ثابت كشور دارای ضریب نفوذی در حدود 34/13 درصد شده است. این ضریب نفوذ ایران را از لحاظ دارا بودن تلفن ثابت در ردة پنجم جهان قرار می‌دهد.

در ضریب نفوذ ذكر شده بالا تلفن همراه موجود در كشور به حساب نیامده است. در اواخر دهة 1980 هیچگونه خدمات تلفن همراه در كشور عرضه نمی‌شد. در ابتدا برخی مناطق آزاد اقتصادی شروع به عرضه خدمات تلفن همراه بنمودند. با شروع سال 2000 بیش از نیم میلیون تلفن همراه در دست مردم قرار دارد و این شبكه بیش از 230 شهر ایران را پوشش می‌دهد و در حدود 500 كیلومتر جاده‌‌های بین شهری كشور تحت پوشش شبكه ‌ماهواره‌ای قرار دارد.

كانالهای مایكرویرو داخل شهری به 303671 كانال ارتقاء یافته است. در حالیكه در سال 1978 این رقم 17185 كانال بوده است . همچنین تا اواخر سال 1999 تعداد كانالهای بین‌المللی به تعداد 7937 بالغ گردیده است. این رقم بدین معناست كه در حدود 2450 شهر ایران به شبكه‌های ارتباطی بین‌المللی دسترسی دارند. ضریب نفوذ ارتباطی تنها محدود به مناطق شهری نشده است بلكه در زمان تهیه این گزارش در حدود 24000 روستای كشور به شكله مخابرات ملی پیوسته اند رقم افزایش ماهیانه این رشد در حدود 246 روستا می‌باشد.

تعدادی مراكز تحقیقات مخابرات نیز در كشور مشغول فعالیت هستند وظیفه اصلی این مراكز علاوه بر تاكید بر موضوع اصلی فعالیت خود، خدمات دهی و پشتیبانی مخابرات در ایران می باشد. برای نمونه مركز تحقیقات مخابرات ایران بطور مداوم به دانشگاهها و محققان كمك‌های شایانی ارائه می‌كند.

رشد ضریب نفوذ تلفن ثابت به همراه متنوع شدن خدمات مخابراتی بازار اینترنت ایران را تحت تأثیر قرار داده است. با این مركز دیتا مخابرات مسئول اصلی توسعه شبكه اینترنت كشور می‌باشد، سرویس دهنده‌های مستقلی نیز در این زمینه مشغول می‌باشند. در زمان نگارش این گزارش، بیش از 90 سرویش دهنده اینترنت در ایران وجود دارد و بسیاری از این ISP ها در دو سال اخیر وارد بازار گردیده‌اند. برخی از این سرویس‌دهنده‌ها همانند IPM و ندارایانه با استفاده از فناوری ماهواره دسترسی مستقل به اینترنت و شبكه‌های جهانی ارائه می‌دهند. با این حال بسیاری از دیگر سرویس دهنده‌ها وابسته به مركز دیتا مخابرات به عنوان backbone اولیه هستند. این عامل باعث رشد زیاد صنعت nascent اینترنت گردیده است.

این صنعت اكنون به دلیل كمبود نیروی تخصص تحت فشارهای مضاعف قرار دارد.

تاكید استراتژیك كنونی صنعت اطلاع رسانی و ارتباطات ایران بر حوزه‌های زیر می‌باشد:

  1. 1. توسعه مخابرات
  2. 2. تجدید ساختار اطلاعات و داده‌ها
  3. 3. تحول فراساختاری شبكه‌های دیتا
  4. 4. تحقیقات
  5. 5. خصوصی سازی
  6. 6. توسعه منابع انسانی
  7. 7. حضور در عرصه‌های بین‌المللی

علاوه بر آنچه كه به عنوان فعالیت اصلی شركت مخابرات ایران انجام گرفته است پیشرفتهای دیگری نیز توسط دیگر سازمانها و غیره به وقوع پیوسته است. وزرت علوم تحقیقات و فناوری پروژه شبكه اختصاصی دانشگاهها را تا قبل از پایان سالجاری میلادی اجرا و آزمایش خواهد نمود. پروتكل استاندارد اینترنت این شبكه TCP/IP با تركیب اینترنت / اینترانت خواهد بود. با وجود بود. با وجود اینكه كاربران این شبكه قادر به دسترسی به شبكه اینترنت خواهند بود. با این حال دانشگاههای و مراكز تحقیقاتی می‌توانند در صورت لزوم از سرویس‌های موجود دیگر نیز استفاده كنند.و مسئولیت نگهداری از این شبكه اختصاصی بر عهده سازمان پژوهشهای علمی و فنی (IROST)

می‌باشد. تمركز IROST بر Backbone ایجاد شده توسط اداره دیتا مخابرات می‌باشد اما یك Backup ثانویه نیز جهت برطرف نمودن هر گونه نقص پیش‌بینی شده است. علاوه بر شبكه اختصاصی دانشگاهها، شبكه اختصاصی دانشگاهها، شبكه بانكی كشور در حال كاملاً مكانیزه شدن می‌‌باشد و در همین زمینه یك شبكه ایمن و جداگانه ایجاد گردیده است. این شبكه تحت مدیریت مركز خدمات انفورماتیك بانك مركزی ایران قرار دارد.

رادیو و تلویزیون و تولید لوازم الكتریكی

با توجه به این حقیقت كه هیچگونه شبكه خصوصی رادیو تلویزیون در ایران نمی‌تواند به فعالیت بپردازد ولی بهر ترتیب تحولات چشمگیری در این زمینه رخ داده است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یك شبكه خبری ملی جدید به نام «شكبه خبر» راه اندازی نموده است كه 24 ساعت اختبار را در زمینه‌های مختلف بر روی آنتن می‌فرستند. علاوه بر آن، به همراه سیاست اخیر دولت مبنی بر گفتگوی تمدن‌ها صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران 2 شبكه بین‌المللی راه اندازی نموده است كه از طریق ماهواره قابل دسترس می‌باشند. شبكه «جام جم» كه شبكه خبری است و به سه زبان انگلیسی، فرانسه و عربی اخبار پخش می‌‌نماید. شبكه دیگر «سحر» شبكه‌ای است كه به پخش برنامه‌ برای ایرانیان ساكن آمریكایی شمالی، اروپا و آسیا می‌پردازد. با استفاده از پایگاههای موجود الكترونیكی، متخصصان ایرانی توانسته‌اند پوشش ملی و بین‌المللی رادیو و تلوزیون را افزایش دهند. در حال حاضر اكثر برنامه‌های موجود را می‌توان در سرتاسر كشور دریافت نمود. همچنین امكان اجاره كاست‌های ویدویی و فروشگاههای سمعی و بصری نیز وجود دارد.

علاوه بر آن تلاش گردیده است تا خبرگذاریها و یا نمایندگی‌های خصوصی یا نیمه خصوصی راه‌اندازی شوند. خبرگزاری دانشجویان ایرانی نمونه‌ای از این تلاشها می‌باشد. علاوه بر آن، بسیاری از این شعبه‌ها برای عرضه خدمات خود اتكاء زیادی به شبكه اینترنت دارند. نمونه‌ای از این شبكه‌ها، اخبار ندا رایانه می‌باشد. با این حال این فعالیت‌ها هنوز در مرحله شكل‌گیری هستند و مستلزم جواب بازار خود می‌باشد.

2-1 تولید

از سال 1998 تاكنون، ایران اقدام به تولید مراكز پرظرفیت دیجیتال تا حد ITMC/NEAX 61 نموده است. صنایع مخابرات كشور سالیانه 1/8 میلیون پورت مراكز تلفن پرظرفیت دیجیتال در انواع Transit Local و STD تولید می‌كند. این صنایع همچنین موفق به ساخت سالیانه 500 هزار دستگاه تلفن رومیزی در مدلهای مختلف شده است. و همراه با افزایش تولید خود كنترل كیفیت تولید را نیر تا آخرین امكانات و دست آوردهای جدید بالا برده است. از برنامه‌های صنایع مخابرات ایران متنوع نمودن تولید ات از طریق راه‌اندازی خطوط جدید تولید انواع تلفن‌های ثابت، بی سیم و موبایل همچنین فراخوان (pager) و شبكه‌های ISDN می‌باشد. سرمایه‌گذاری در این بخشهای حیاتی و توانایی شركت مخابرات در جهت پوشش دادن كلی آنها موجب پیشرفتهای وسیعی گردیده است.

از سوی دیگر شركت طرح و توسعه تلفن ایران مسئول اجرای بخش فیزیكی توسعه ذكر شده می‌باشد و در همین راستا طرح و نصب شبكه كابل شهری و بین شهری تولید كابل مسی، فیبرنوری و ساخت قطعات فلزی بتونی و پلاستیكی مورد نیاز شبكه‌های مخابراتی در كشور بر عهده این شركت

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران , سایت تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران , تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران pdf , تحقیق اطلاعات، فناوری ارتباطات و مدیریت دانش در ایران 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل