بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران-sidaa

بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران

دانلود بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران با کیفیت عالی , بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران قابل ویرایش , بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران

بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران

بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران-sidaa

دسته بندی محیط زیست
فرمت فایل doc
حجم فایل 55 کیلو بایت
تعداد صفحات 101
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

از زمانی نه چندان دور هر سال با فرارسیدن فصل گرما، معضل كم آبی شهرهای كشور و نگرانی از پیامدهای اجتماعی آن، دغدغه ی خاطر متولیان و مسؤلان شهری كشور است. هر سال كه می گذرد بر تعداد شهرهای كم آب كشور افزوده می شود، گستره ی بی آبی و كم آبی از شهرهای كوچك عبور می كند و شهرهای بزرگ و حتی پایتخت كشور را فرا می گیرد. این در حالی است كه در دهه اخیر و در سال های پس از جنگ تحمیلی، به ویژه در دهه ی گذشته بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری های ملی در بخش آب هزینه شده است و علاوه بر مهار آب ها و توسعه ی تأسیسات گوناگون آبی، با نهادینه ساختن بخش آب و فاضلاب شهری، زمینه ی توسعه ی پایدار در این بخش فراهم شده و دستاوردهایی فراتر از هدف های پیش بینی شده در دو برنامه ی اول و دوم توسعه به دست آمده است. اما به رغم این تلاش ها، باز هم دامنه ی معضل كم آبی در شهرهای كشور سال به سال فزونی می یابد.

نباید از یاد برد كه كم آبی، به عنوان تفاضل مثبت تقاضا و تولید، یك معلول است كه همچون سایر مجهولات، برای فایق آمدن بر آن باید در ابتدا علت را جست و جو كرد. چه در صورتی كه علت ها به درستی تببین و شفاف شود، دستیابی به راه حل ها چندان دشوار نخواهد بود. بروز معضل كم آبی در شهرهای كشور در دو بخش فقدان ساختار مدیریت هماهنگ شهری مناسب و محوریت مدیریت آب بر توسعه ی سازه یی و غفلت از مدیریت تقاضا (مصرف) قابل بررسی و تحلیل است.

شركت های آب و فاضلاب كه عهده دار تهیه و توزیع آب شهرهای كشور هستند، همچون سایر نهادهای شهری، واحدهای خدماتی محسوب می شوند كه عملكرد آنها در مجموعه ی خدمت دهی های شهری معنا می یابد. واقعیت این است كه هر چند خشكسالی سال های اخیر، رخداد تنش های آبی را در بخش های شهری و كشاورزی تشدید كرده است، اما موضوع خشكسالی و كم آبی در پهنه ی وسیعی از این سرزمین، نه مسئله ی دیروز و امروز كه پیشینه یی طولانی دارد و با تاریخ این سرزمین عجین است. مشاهده ی بناهای آبی باستانی در گوشه و كنار و تأثیر شگرف آب در آداب و رسوم و فرهنگ مردمان ما، گواه آن است كه آب و تأمین آن یكی از دغدغه های مهم فكری گذشتگان ما بوده است. و هر چند كه پیشینیان توانستند با افزایش دانش فنی خود در مهار و استحصال آب ها (مدیریت تأمین)، مصرف این كالای حیاتی را با توانایی های خود و امكانات طبیعی بهینه به سامان درآورند (مدیریت تقاضا)، اما امروزیان به دلایل گوناگون و به رغم برخورداری از فناوری های نوین، به دلایلی از انجام این مهم درمانده‌اند كه دلایل نیازمند بررسی است.

مدیریت آب شهری به عنوان یكی از ارائه كنندگان خدمات زیربنایی، تنها زمانی قرین موفقیت خواهد بود كه برنامه ها و عملكرد آن در قالب مدیریت شهری و هماهنگ با فعالیت سایر نهادهای خدماتی به انجام رسد. فقدان برنامه ریزی و مدیریت شهری مناسب و كارآمد كه توسعه ی بی رویه ی شهرها، مهاجرت از روستاها و شهرهای كوچك به شهرهای بزرگ و ظهور كلان شهرها تنها نمونه هایی از آن است، همراه با انبوهی جمعیت و عدم تناسب امكانات موجود شهری برای پاسخگویی به نیازمندی های آن سبب شده است تا نهادها خدماتی، هر یك بدون توجه به هدف های مجموعه ی مدیریت واحدهای شهری، گاه در تقابل با یكدیگر عمل كنند. پیامد عدم جامع نگری در برنامه های شهری و توسعه ی بی رویه و برنامه ریزی نشده ی شهرهای كشور، بدون در نظر داشتن شیوه ی تأمین و ارایه ی خدمات آن بوده است تا دشواری های زندگی شهری روز به روز ابعاد وسیع تری یابد. دشواری هایی همچون ترافیك، خدمت دهی‌های درمانی و آموزشی، آلودگی هوا و به تازگی كم آبی، همگی از فقدان برنامه و مدیریت شهری كارآمد حكایت دارد و درست به همین دلیل است كه در بخش آب شهری، به رغم دستاوردهای سترگ در توسعه ی تأسیسات و نهادینه ساختن خدمت دهی ها، معضل كم آبی همچنان رخ می نماید.

خشكسالی سال های اخیر كشور نشان داد كه موفقیت در مدیریت آب تنها با تكیه بر توسعه ی سازه یی ممكن نیست و علاوه بر مدیریت تأمین كه هدف آن پاسخگویی به تقاضای آب از طریق توسعه ی منابع و تأسیسات است، رویكردهای مدیریت تقاضا (مدیریت) نیز با هدف ایجاد توازن میان ظرفیت تأسیسات و منابع با میزان تقاضا مبنی بر بهره وری بهتر از تأسیسات و افزایش كارآمدی مصرف باید مورد توجه قرار گیرند. نباید تصور شود كه مدیریت تقاضا، تنها بر جنبه های تبلیغاتی و جلب توجه همگانی متمركز است. مدیریت تقاضا نیز همچون سایر مدیریت ها، از زیر مجموعه های متعددی همچون فنی و مهندسی، اقتصادی و سرانجام فرهنگی بهره می برد كه تنها در بخش فنی و مهندسی آن، استفاده بهتر از آب در تأسیسات با تذكید بر بازچرخانی و كاهش هدرروی آن، كنترل فشار در شبكه ی توزیع و استفاده از لوازم و تجهیزات صرفه جویی آب، و فعالیت های فرهنگی تنهایی یكی از رویكردهای مدیریت تقاضا را تشكیل می‌دهد و بخش قابل توجهی از برنامه های آن به درون سازمان و ارتقای كارآمدی آن باز می گردد.

جان كلام آن كه موفقیت در مدیریت آب شهری تنها در قالب مجموعه ی سازگار مدیریت شهری و هماهنگ با سایر نهادهای خدماتی ممكن خواهد بود و در مجموعه ی وزارت نیرو نیز علاوه بر مدیریت تأمین، پی ریزی نهادهای مدیریت تقاضا با زیرساختی مطمئن و كارآمد و هدف هایی تعریف شده برای ایجاد توازن میان تولید و مصرف ضروری است و در مدیریت تقاضا روی سخن قبل از آن كه با جامعه و مردم باشد، متوجه سازمان و مسؤلان آن خواهد بود.

مقدمه

شهر محمودآباد از شهرهای ساحلی استان مازندران و در5215 طول شرقی و3636 عرض شمالی و 80 كیلومتری مركز استان مازندران واقع شده است.

جمعیت این شهر در سال72 برابر16647 نفر و در سال75 برابر 19252 نفر می باشد عمده فعالیت مردم منطقه كشاورزی و صیادی بوده و همچنین در بخش توریسم هم فعالیت دارند. این شهر از شهرهای توریستی مازندران كه هر ساله در فصل تابستان پذیرای هزاران مسافری است كه خواهان استفاده از آب دریای خزر می باشند، و این امر نیازمند محیطی بهداشتی می باشد معهذا عدم رعایت نكات بهداشتی مانند تخلیه زباله در معابر عمومی و تخلیه فاضلاب در انهار نمای زشتی به این شهر داده كه جای دارد از طرف مسئولین مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

در شرایط فعلی جمعیت شهر بالغ 25430 نفر (سال85) می باشد.

·مشكلات دفع فاضلاب و آب های سطحی شهر محمودآباد

همانطوری كه قبلاً ذكر شده است محمودآباد در قسمت ساحلی مازندران قرار دارد و به علت بالا بودن سطح آب های زیرزمینی، امكان استفاده از چاه های جذبی وجود نداشته و همچنین عدم وجود شیب كافی و مسطح بودن شهر، موجب بروز مشكلات عدیده ای در دفع فاضلاب و آب های سطح گردیده است.

جهت جمع آوری آب های سطحی در سطح شهر از كانال های سرپوشیده و كانیوهایی با ابعاد مختلف استفاده شده كه بسیاری از آنها بدون رعایت مسائل فنی اجرا شده است، كانال فوق نهایتاً وارد شبكه اصلی شده و به رودخانه می ریزد.

متأسفانه مشكل دفع فاضلاب خانگی باعث شده كه اكثر مردم جهت تخلیه فاضلاب از این كانال ها استفاده نمایند كه ضمن آلودگی محیط زیست و از بین بردن آبزیان، منظره بسیار زشتی به محیط شهر داده است.

با توجه به بررسی های به عمل آورده در سطح شهر مشاهده شده است نهرهای موجود پر از آشغال و تخلیه گاه فاضلاب خانگی می باشد و همچنین عدم شیب مناسب در كف بستر نهرها و رودخانه ایجاد ماند نموده كه این موضوع باعث سیاه شدن رنگ آب كه نشان دهنده ی (بی هوازی) شدن نهر و ایجاد بوهای زننده و رشد و تكثیر حشرات موذی می گردد.

از آنجایی كه دسترسی كودكان به نهرها آسان و گاهاً در حاشیه آن به بازی می پردازند، شیوع انواع بیماری های واگیر محتمل می باشد. لازم به ذكر است كه نهرهای داخل شهر به رودخانه ای به نام « شهر رود» تخلیه می گردند و رودخانه فوق نیز پس از طی مسافت چند صد متر به دریا می ریزد و از آنجائی كه در كنار دریا مردم منطقه و مسافرین هم مشغول شنا كردن می باشند، منجر به تماس مستقیم آنها با فاضلاب خانگی می گردد كه این امر می تواند شیوع گسترده بیماری های واگیر و منطقه به وسیله آب را در پی داشته باشد.

·پیشنهادات

با توجه به مشكلات موجود و عدم دفع بهداشتی فاضلاب، طراحی و اجرای شبكه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه برای شهر ضرورت خاصی دارد و چنان چه این امر صورت نگیرد می تواند مشكلات شدید بهداشتی و زیست محیطی را در منطقه ایجاد نماید.

ضمن بازدید از منطقه مشخص شد كه تعدادی از لوله های جمع آوری آب های سطحی به نهرهای داخل شهر تخلیه می گردد، ولی عمق لوله در محل تخلیه به رودخانه بدون در نظر گرفتن ارتفاع آب رودخانه بوده است. لذا در موقعی كه آب رودخانه بالا می آید خصوصاً در مواقع بارندگی، آب های سطحی منتقله به وسیله لوله قادر به تخلیه در رودخانه نبوده و در جهت عكس در لوله ها به جریان درمی آید، لذا با توجه به اجرای غیر اصولی شبكه آب های سطحی نیاز به طراحی شبكه ای فنی و محاسبه شده می باشد تا بتوان به نحو مطلوب آب های سطحی منطقه را جمع آوری و دفع نمود.

در كوتاه مدت نیز شهرداری می باید از تخلیه فاضلاب خانگی در كانیوها و لوله های اصلی جمع آوری آب های سطحی و نهرهای موجود جلوگیری نماید، همچنین شهرداری می تواند نسبت به لایروبی و جمع آوری آشغال و مواد جامد از نهرهای سطح شهر اقدام نماید كه این امر علاوه بر تسهیل در جریان نهرها و جلوگیری از باعث زیبایی منظره شهر می گردد.

·نتیجه گیری

اجرای شبكه جمع آوری و تصفیه و دفع فاضلاب و شبكه جمع آوری آب های سطحی در شهر محمودآباد ضمن بالا بردن سطح بهداشت عمومی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست منجر به كاهش هزینه های درمانی شده و از نظر اقتصادی نیز مهم می باشد.

با بالا بردن سطح بهداشت و زیباتر شدن شهر در اثر رعایت بهداشت، توریست بیشتری جذب شهر شده و ضمن افزایش تعداد مسافران، اقتصاد شهر نیز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای خواهد نمود و بازار كار بیشتری برای اهالی منطقه ایجاد می گردد.

به طور كلی تأمین آب شرب شهر محمودآباد از چهار حلقه چاه می باشد و ظرفیت مخازن این شهر در مجموع7300 متر مكعب می باشد.

ناگفته نماند كه آب ورودی به مخزن از قبل با سیستم كلرفیاتور گازی كلرینه می شود. و سیستم كلرزنی گازی در بالا دست یعنی در محل چاه شماره3 لاصفا قرار دارد. مجموع آبدهی كل چاه ها146 لیتر در ثانیه می باشد.

مقدمه

افزایش بی رویه جمعیت در جهان حاضر مشكل اساسی برای محیط زیست ایجاد نموده و تأمین مواد غذایی و آب سالم بهداشتی از عمده ترین مسائلی است كه نیاز به برنامه دقیق و به كارگیری از تكنولوژی پیشرفته در حل آن دارد. در بررسی آب سالم و بهداشتی شهر و تأمین آن قدم اول شناخت وضعیت موجود و بررسی امكانات برای حداقل5 سال آینده می باشد. در این راستا اساسی ترین كار شناخت منابع تأمین كننده آب و امكان یا عدم امكان در بهره برداری آن می باشد. پس از آن مسائلی مربوط به چگونگی انتقال و دسترسی عموم به آب سالم و بهداشتی پرداخته و دقیقاً مقدار مصرف مورد نیاز شهر و شخص و پس از آن تعیین هزینه نمایند. در وضعیت كنونی جهت حل مشكل كم آبی بررسی امكانات موجود و چگونگی بالا بردن راندمان دستگاه های منابع تأمین كننده آب از یك طرف و بررسی شبكه شهری و مقدار نشت از طریق لوله ها و شبكه های قدیمی پوسیده و شكسته شده از طرف دیگر جهت تعیین میزان هزینه برای اصلاح آن از اهداف اساسی به شمار می آید. در این خصوص برای شهر محمودآباد كلیه موارد اشاره شده فوق بررسی شده و نتایج به صورت پیشنهاد در پایان گزارش آورده شده است. امید داریم كه این گزارش گاهی هر چند كوچك در حل مسائل و مشكلات این شهر برداشته و انشاءالله با بررسی سایر كارشناسان در این خصوص مشكل كم آبی در استان حل گردد.

1- ویژگی های جغرافیایی شهر

شهرستان محمودآباد با جمعیت بالغ بر16375 نفر از جمله شهرهای ساحلی استان مازندران بوده كه دارای آب و هوایی خیلی مرطوب می باشد. این شهر در ارتفاع22 متری از سطح دریای آزاد قرار داشته و میزان بارندگی و تبخیر سالیانه آن به ترتیب برابر1000و900 میلیمتر با دمای15 درجه سانتی گراد می باشد.

شهرستان محمودآباد به دلیل واقع شدن در مناطق ساحلی در فصول گرم پذیرای مهمان‌های زیادی از شهرهای مختلف كشور می باشد. لذا مصرف آب نیز در تابستان به حداكثر مقدار می رسد.

2- زمین شناسی هیدروژنولوژی

تنها رودخانه ای كه از داخل شهر محمودآباد عبور می كند كه از انشعابات رودخانه هرازبوده و در مسیر خود پساب های آب كشاورزی و شهری به آن اضافه می گردد. این رودخانه در انتهای مسیر خود به دریای خزر می ریزد سطح آب های زیرزمینی این شهر به طور متوسط در5 متری قرار داشته و جهت شیب هیدرولیكی آن نیز از جنوب به سمت شمال می باشد. بارندگی زیاد و وجود پتانسیل آبی قوی در قسمت ساحلی این شهر حتی در زیر دریای خزر چشمه هایی با آب شیرین ایجاد شده كه در میزان شهری آب در این قسمت از دریا تأثیر گذاشته است.

در بررسی زمین شناسی این شهر بیشتر به اواخر دوران چهارم كه در تشكیل سفره های زیرزمینی از اهمیت خاصی قرار دارد پرداخته می شود. رسوبات این مناطق اكثراً از سطح زمین تا اعماق شامل رس- ماسه و سیلت از نوع دریایی می باشد كه بر اثر پسروی و پیشروی سطح آب دریای خزر طی زمان ها گذشته حاصل شده است.

به علت باقی ماندن آب دریا هنگام پسروی باتلاق ها و مناطق كولایی ایجاد شده كه امروزه با حفر چاه ها در این مناطق آبی با كیفیت بد همراه با مواد آلی برداشت می‌گردد. این مناطق اكثراً موضعی بوده و تا قسمت میانی دشت (گالش پل) شروع رسوبات آبرفتی مخروط افكنه هراز ادامه دارد.

3- آب شهری

الف- منابع تأمین آب:

منابع تأمین كننده آب شهر در حال حاضر توسط بهره برداری از سه حلقه چاه واقع در مسیر جاده محمودآباد به آمل مطابق كروكی و نقشه های ضمیمه گزارش تأمین می‌گردد. بررسی دبی آزاد چاه ها نشان می دهد كه هر چه فاصله از مناطق ساحلی و مخزن دورتر شویم مقدار آبدهی چاه ها بیشتر می گردد این مورد به دلیل قرارگیری چاه ها در محدوده مخروط افكنه می باشد. در این قسمت با داشتن اطلاعات اولیه مشخصات چاه‌ها (ضمیمه گزارش) كمیت و كیفیت چاه ها و پمپ ها بررسی شده و نتیجه در پایان آن جهت اخذ تصمیمات بعدی آورده شده است.

چاه شماره 1: استفاده نمی شود. درwT 8/55=Q

چاه شماره2 n.8= I

از چاه شماره 2 تا 1 با دبی145 لیتر در ثانیه v.38=V

Hp.56= p

از چاه شماره1 تا مخزن 145 لیتر در ثانیه

افت در پمپ Hlx=0/6 افت خط Hlx=2/38m

Hlv=1/58 Hln=51m

Hlt=2/1 Hlt=5/52

Hlt=58/9

ارتفاع مانومتریك86=20-1/2+9/58+45=H

چاه شماره 3

الف- زمانی كه چاه شماره2 نیز درwT90Q=

در حال پمپاژ باشد. HP56= PHP v380=V n80=I

افت در پمپHlx=2/88m افت در خطHlx=4/27mتا چاه شماره 2، 2 تا مخزن

Hly=2/4(k=10/15) Hlx=53/38

Hlt=7m Hly=5/52

Hlt=63/17

M77=(20-)+17/63+7+27=H

ب- زمانی كه چاه شماره 2 از مدار خارج باشد.

مقدار افت خط از چاه شماره 2 تا مخزن 23 متر می باشد و M5= Hly

M42=(20-)+28+7+27=H

لازم به توضیح است: مقدار دبی اندازه گیری شده از طریق جهت در مخزن زمینی محمودآباد زمانی كه دو چاه در حال پمپاژ باشند برابر حدود 70 لیتردر ثانیه می باشد.

ارتفاع زیاد منبع، هوای سرد، نبود اپراتور ماهر جهت نصب سوند الكتریكی ناچاراً كلیه كارها توسط كارشناس صورت گرفته است و آماده برای اندازه گیری گردید در ساعت12 نیمه شب پمپ ها خاموش شده و شهر مستقیماً از منبع هوایی تغذیه گردید اندازه گیری در هر 15 دقیقه تا ساعت 5 صبح مورخه30/6/71 ادامه داشته است رقم مربوطه به صورت جدول درآمده و با داشتن مساحت مخزن و تغییرات سطح آب، حجم كلی اب مصرفی در هر 15 دقیقه محاسبه گردید. نتیجتاً كمترین مصرف از ساعت 3 لغایت 30/3 دقیقه حدود68/9 مترمكعب (در هر15 دقیقه) محاسبه گردیده است.

5- محاسبات:

الف- تفسیر نمودار ستونی: تغییرات مصرف تا ساعت 3 نیمه شب مربوط به مصرف شهر و پر كردن منبع هوایی یكی از روستاهای تابعه شهر با لوله 2 اینچ می باشد. با توجه به وضعیت شغلی مردم این شهر كه اكثراً كسبه و كارگر می باشند مقدار مصرف آب از ساعت5/3 به بعد مربوط به استفاده آب توسط این قشر می باشد.

ب- كل مصرف آب در شهر در سال68 برابر 960545 و در سال69،1144164 می باشد كه از طریق كنتور شمارش شده است. (خانگی)

برای سال70 حدود1327783 متر مكعب در سال برآورد می گردد كه حدود43 لیتر در ثانیه به طور متوسط مصرف می گردد.

از طریق آمار جمعیتی بر طبق مقدارمصرف برای هر نفر230 لیتر در روز (جاماب) مقدار مصرف سالانه برابر خواهد بود.WT/S 5/43= روز/ WT/S376650=230*16375

بنابراین مقدار مصرف كه برای محاسبه در نظر گرفته خواهد شد برابر 42 لیتر در ثانیه خواهد بود.

كمترین مصرف از طریق نمودار ستونی برابر68/9 متر مكعب در زمان15 دقیقه می باشد بر اساس واحد لیتر در ثانیه برابر7/10 لیتر در ثانیه می باشد با توجه به اینكه در این ساعت از شب مقدار مصرف بسیار كم بوده و حتی طبق بررسی حاصله كلیه كارخانجات از آب استفاده ننموده اند. لذا وجود یك درمانگاه در شهر و احتمال مصرف آب توسط بعضی از ساكنین مقدار7/0 لیتر در ثانیه برای این مصارف تخصیص داده می شود.

بنابراین مقدار نشت آب از طریق لوله های شكسته شده و قدیمی برابر10 لیتر در ثانیه محاسبه و در نظر گرفته می شود.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران , سایت بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران , بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران pdf , بررسی وضعیت شبكه آب و فاضلاب شهرستان محمودآباد از توابع استان مازندران 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل