دسته‌بندی نشده · ژانویه 21, 2022 0

بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان-sidaa

بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان

دانلود بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان با کیفیت عالی , بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان قابل ویرایش , بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان

بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان

بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان-sidaa

دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل doc
حجم فایل 68 کیلو بایت
تعداد صفحات 147
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

فصل اول: طرح تحقیق

1- عنوان ……………………….

2- مقدمه ……………………….

3- هدف از انجام تحقیق…………….

4- اهمیت موضوع مورد مطالعه………..

5- تبیین فرضیه ها………………..

فصل دوم: ادبیات تحقیق

1-2- دوران لنین ] ثبات امپراطوری [….

2-2- دوران استالین ] وحشت و ارعاب […

3-2- دوران خروشچف ] شكست های بزرگ […

4-2- دوران برژنف ] اقتدار جماهیر [….

5-2- دوران گورباچف ] اصلاحات ناموفق [..

6-2- پیامدهای فروپاشی شوروی……….

1-6-2- تولد پانزده جمهوری جدید

2-6-2- تهدید امنیت…………

3-6-2- اروپای واحد……………

فصل سوم: روش مراحل اجرای تحقیق

1-3- روش انجام تحقیق……………..

2-3- جامعه آماری…………………

3-3- محیط پژوهش………………….

4-3- ابزار گردآوری اطلاعات…………

5-3- اصطلاحات…………………….

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل یافته ها:

فصل پنجم: خلاصه تحقیق و پیشنهادها

1-5- نتیجه………………………

2-5- پیشنهاد…………………….

3-5- منابع:……………………..

دوران لنین: 1917 – 1924

شكی نسیت كه لنین، رهبر بلشویك ها، در انقلاب پیروز شد. تاكتیك های پیروزمندانه اش شامل انحلال یكجانبه مجلس نمایندگان، دادن وعده های دروغین، و بالاخره پشت سر گذاشتن مخالفانش بود. لنین وعده دموكراسی داد، و رژیمی توتالیتر و سركوبگر عرضه داشت. او به دهقانان وعهده توزیع مجدد زمین داد، و مزارع اشتراكی دولتی را تحویل داد. لنین به نواحی غیر روسی كه امپراتوری روسیه آن ها را تصرف كرده بود وعده استقلال داد، و جماهیر شوروی را عرضه كرد. او زمینه همه حكومت های كمونیستی آتی را فراهم آورد.

یان گری تاریخ نگار هدف فوری لنین را پس از به دست آوردن قدرت بدین سان توصیف می كند:

” لنین در دولت و انقلاب، دقیقاً مراحلی را تنظیم و عرضه كرد كه برای بر انداختن جامعه سرمایه داری و ایجاد نظمی نو لازم بود… او می دانست كه بی رنگ باید از راه پشتیبانی عامه مردم، به ویژه توده دهقانان، موضع حزب را مستحكم كند”

برای موفقیت، لازم بود كه لنین نشان دهد مشغول اجرای وعده هایش در مورد زمین و صلح طلبی است. ولی او به راستی قصد نداشت اصلاحاتی در مورد زمین به عمل آورد. در عوض، كوشید تا دهقانان را مجاب كند كه هدف اصلی او، یعنی اشتراكی كردن دولتی زمین، برابر است با همان توزیع مجدد زمین. كارش نتیجه نداد.

در این احوال، پیش از آن كه لنین بتواند به وعده هایی بپردازد كه به توده ها داده بود، كوشید كنترل حزبش را بر كشور مستحكم تر سازد. انلاقب اكتبر پایان تلاش بلشویك ها برای كسب قدرت نبود.

بلشویك ها به قدرت می رسند

انقلاب اكتبر، كه فرمانروایی بلشویك ها را استوار كرد، بیش تر نوعی چنگ انداختن به قدرت یا كودتا بود تا انقلابی واقعی. تزار عزل شده بود و دولت موقت كه كوشیده بود جای او را بگیرد در كل مورد قبول عامه مردم واقع شده بود. پس از آن بلشویك ها رهبران این دولت را خلع ید كرده و كنترل مركز حكومت را در پتروگراد به چنگ آورده بودند. هر چند مقامات رسمی / دولت موقت به اجبار كنار زده شده بودند، بلشویك ها پیروزی نظامی به دست نیاورده بودند و هنوز نیازمند پشتیبانی گسترده مردم بودند.

به دنبال پیروزی بلشویك ها، و در میانه جنگ جهانی اول، روسیه وضعیت متزلزلی داشت. صنایع نوپای كشور برای تامین نیازهای بخش های نظامی و غیر نظامی نارسا بودند، و در همان حال جنگ شدن می یافت. از همه این ها گذشته، فرایند صنعتی شدن هنوز به بخش كشاورزی نرسیده بود، و توده های دهقانان نمی توانستند هم در جبهه خدمت كنند و هم به كشاورزی بپردازند. در نتیجه، كار در هر دو قسمت لنگ بود.

اغلب مردم روسیه بی سواد بودند و عمدتآً از فقر شدید رنج می بردند. راه ها، پل ها، خطوط راه آهن و سایر خدمات عمومی و رفاهی چنان بود كه تقریباً بود و نبودشان فرقی نداشت. بدین ترتیب در آستانه برگزاری كنگره شوراهای سراسر روسیه در اواخر اكتبر 1917، بلشویك ها با چالش های جدی روبرو بودند.

لنین دولت تشكیل می دهد

كنگره اكتبر، اجتماع نمایندگانی از شوراها كه یا در انقلاب شركت كرده یا از آن پشتیبانی به عمل آورده بودند، با اكثریت آرا كنترل كشور به دست بلشویك ها را تایید كرد. لنین چنین تاییدی را حقانیت و رسیمت رهبری خویش تلقی كرد، و درصدد تشكیل كابینه ای دولتی برآمد، كابینه ای كه ” شورای كمیسرهای خلق” نام گرفت. كمیسرها همان وزیران كابینه در كشورهای مغرب زمین هستند. پانزده عضو كابینه لنینی فقط از میان بلشویك ها برگزیده شدند، از جمله خود لنین به عنوان رئیس شورا، و لئون تروتسكی كمیسر امور خارجه. از سمان اعضای كم اهمیت تر كابینه می توان اشاره كرد به ” انقلابی گرجستانی حرفه ای كم تر شناخته شده ای به نام ژوزف جوگاسویلی، مشهور به استالین یا مرد پولادین، كمیسر امور ملل ” – این توصیفی است كه رابرت دانیل آورده است. كمیسرها در راس سازمان های حكومتی بودند.

به هنگام سلطنت تزار، لنین اعلاك كرده بود و عده داده بود حكه بوروكراسی ( كاغذ بازی) را كه بر فعالیت های اداری روزمره حكومت سایه افكنده بود از میان بردارد. یكی از بازی های فراوان روزگار در تاریخ شوروی آن است كه پس از ایجاد حكومت جدید بلوشیكی، لنین متوجه شد كه به بوروكراسی گسترده تری نیازمند است تا بتواند كنترل مركزی را به دست آورد. آنان كه طبق نظریه ماركسیسم انتظار داشتند شوراهای محلی خودگردان باشند، با این جریان به كلی نومید شدند. لنین به سرعت تشخیص داد كه باید قدرتی مركزی ایجاد كند. او می گفت بدون حمایت حوكمت مركزی بلشویكی، كارگران در سطح محلی، مانند گذشته، در برابر استثمار آسیب پذیر خواهند بود، و، به هر تقدیر، خودگردانی بعداً عملی خواهد شد. لنین از دموكراسی صحبت كرده بود، ولی بعداً اظهار داشت كه كشور باید حكومت مركزی نیرومندی داشته باشد.

نمونه ای از رویكرد لنینی به حكومت، كوتاه زمانی پس از كسبه قدرت و آماده كردن صحنه برای ارعاب تمامت طلبانه آشكار گردید.

پیش از انقلاب اكتبر، لنین درخواست كرده بود كه دولت موقت نمایندگان تمام احزاب سیاسی را دعوت كند. كرنسكی مقدمات تشكیل این مجلس به اصطلاح موسسان را فراهم كرده بود. پس از آن كه كنگره اكتبر رهبری لنین را تائید كرد، وی تقاضا كرد كه تشكیل چنین مجلسی را تا زمانی نامشخص به تعویق اندازد، ولی تروتسكی از لنین خواست كه این مجلس طبق برنامه قبلی تشكیل شود.

دانیل دیلر می نویسد: ” در مجلس موسسان، حزب بلشویك از 707 كرسی تنها صاحب 170 كرسی شد… مجلس موسسات نخستین بار در 18 ژانویه 1918 تشكیل شد، و بلافاصله با سیاست های بلشویكی به مخالفت پرداخت.”

رو بعد، لنین اعلام كرد كه مجلس موسسان باید تعطیل شود، و سربازانی به محل مجلس فرستاد تا مطمئن شود كه همه نمایندگان آن جا را ترك كرده اند. از آن پس دیگر هیچ انحرافی تحمل نمی شد. نیات لنین اكنون دیگر آشكار شده بود: هر گونه ادعایی مبنی بر این كه حكومت روسیه ویژگی های دموكراتیك دارد، رها شده بود.

حزب حاكم بلشویك به سان هرم بود؛ در قاعده هرم؛ عضای معمولی حزب نمایندگانی برای كنگره حزب انتخاب می كردند. كه آن ها نیز به نوبه خود كمیته مركزی را بر می گزیدند. و این كمیته هم پولیت بورو[1] ] هیئت سیاسی [ را انتخاب می كرد. پولیت بورو تشكیل شده بود از وزیران كه دستگاه های حكومتی را اداره می كردند و رئیس حزب را بر می گزیدند. لنین حزب را بنیان گذاشته بود و همیشه هم رئیس آن بود. مقررات خاصی در مورد مدت زمان مشخص تصاحب این مقام وجود نداشت. لنین تا زمان مرگ مقام خود را حفظ كرد. كنگره حزب در نوبت های معین تشكیل می شد تا برنامه كاری برای دولت؛ كه اكنون مركز آن در پایتخت جدید؛ مسكو؛ بود؛ تصویب كند. ولی از آنجا كه این برنامه. و نیز نامزدهای پولیت بورو و كمیته مركزی را لنین تعیین می كرد؛ تنها نقش كنگره آن بود كه به انتخاب های لنین. بدون هیچ اما واگری؛ مهر تائید بزند.

اگر چه لنین فلسفه سیاسی اش را از نظریه های كارل ماركس برگفته بود كه می گفت انقلاب گام به گام به كمونیسم مطلق منجر خواهد شد؛ وی در این نظریه ها تجدید نظرهای عمده ای می كرد. با وجود این. لنین وقت را تلف نكرد و بی درنگ نام حزب بلشویك را به حزب كمونیست تغییر داد؛ و این نشان از آن داشت كه حكومت آینده وی حوكمتی ماركسیستی خواهد بود.

راه سنگلاخ سوسیالیسم: صنعت و كشاورزی

كار بزرگ ملی كردن صنایع روسیه چیزی نبود كه یك شبه بتوان آن را انجام داد. بدین قرار لنین مرحله به مرحله در جاده سوسیالیسم گام نهاد. او در تغییر مالكیت فردی به مالكیت دولتی، گام هایی به سوی برابری طبقات برداشت و مساوات طلبی اقتصادی و اجتماعی را ارج نهاد. مثلاً در یكی از اعلامیه هایش همه عناوین و تقیم بندی های قانونی طبقاتی را از میان برداشت. در عین حال، این قدام هدف دیگری داشت و آلأن افزالیش تولید بود، هدفی كه به طور كامل حاصل نشد. كارگران هم بر اثر مصائب جنگ جهانی اول و هم به سبب یك سال منازعه داخلی بر سر قدرت مطلقاً خسته و درمانده بودند.

دهقانان نیز، كه هنوز هم پابه كشاورزی روسیه به شمار می آمدند، همین حال را داشتند، و لنین دریافت كه باید به آنان نوید زندگی بهترین در آینده بدهد. بدین ترتیب وی بار دیگر به دهقانان وعهده زمین داد و اجازه داد در فورش محصولات خود تا اندازه ای آزاد باشند. این تصمیمات با فلسفه كمونیستی مغایرت داشت. ولی لنین همواره مصلحت بین بود: ملی كردن صنعت وكشاورزی، كارگران و كشاورزان حق شناس را به پشتیبانی حكومت جدید و همكاری با آن سوق نداد؛ این بود كه لنین گامی به عقب برداشت. و فرایند اشتراكی كردن كامل را به تعویق انداخت. ولی برای حصول هدف بلشویكی دیگری؛ این عقب نشینی از اصول كومنیستی ضروری بود. هدف مزبور تجدید سازمان ارتش بود.

تجدید سازمان ارتش و شكل گیری شوراها

لنین در مهار كردن ارتش، كاری كه كرنسكی در آن شكست خورد، پیروز شد: در این كار وی دست به دامان آگاهی طبقاتی سربازان عادی شد، سربازانی كه در جنگ مایوس شده و پس از شكست از آلمان ها آماده تغییر عقیده بودند. بسیاری از افسران صرفاً به این دلیل از حكومت جدید بلشویكی پشتیبانی كردند كه به هر حال یك حكومت بود، و بدین ترتیب به نظر می رسید كه خیال آن ها را از بابت دوام شغلشان راحت می كرد.

لنین در ژانویه 1918 ارتش را طبق اصول سوسیالیستی تجدید سازمان داد و نام جدید ارتش سرخ را بر آن نهاد ریچارد پایپیس در توضیح این موضوع می گوید:

” بلوشیك ها حتی بعد از كسب قدرت، به خوار و خفیف كردن آنچه از ارتش قدیمی باقی مانده بود ادامه دادند، و افسران را از آن قدرت ناچیزی كه هنوز برایشان باقی مانده بود محروم كردند. ابتدا دستور دادند كه افسران انتخاب شوند، و پس از آن سلسله مراتب نظامی را از میان برداشتند، و قدرت فرماندهی را به شوراهای سربازان واگذار كردند.”

این ترتیب تا حدودی یاد آور ” فرمان شماره یك” بود، كه به سربازان اجازه می داد افسران مافوق خود را انتخاب كنند. ولی این جریان كارساز نبود، زیرا با انضباط اساسی ارتش مغایرت داشت. مانند وعده لنین در مورد كناره گیری از جنگ جهانی اول، این فرمان نیز بدین سبب صادر شد كه وی پشتیبانی رده های پایین را در ارتش به دست آورد.

زمانی كه لنین كنترل ارتش را به دست گرفت، توجه خود را به شوراهای محلی در سراسر كشور معطوف داشت. تحمیل انضباط اكید حزبی بر این انجمن های متنوع، دشوارتر بود. دانیل دیلر رویكرد لنین را بدین سان شرح می دهد: ” از آن جا كه بلشویك ها در بسیاری از شوراهای شهری و دهقانی، شایسته معرفی نشده بودند؛ ]عمال لنین [ به تاكتیك های مختلف متوسل شدند؛ از مبارزه سیاسی گرفته تا تهدید و ارعاب و به كارگیری نیروهای مسلح.” در پایان سال 1918 حكومت جدید بلشویكی با قطعیت كنترل بیشتر قسمت های كشور را به دست داشت. این امر تا میزانی مدیون تاكتیك های ترور ] ارعاب [ لنین بود. تاكتیك هایی كه به عنوان مثالی هراس انگیز از بی رحمی حكومتی باقی ماند.

ترور سرخ

همین كه لنین به قدرت دست یافت، با شتاب به تحكیم این اقتدار پرداخت. استراتژی او آن بود كه سیاست تحمل نكردن انحراف از فرمان های خود را به اجرا گذارد. یكی از نخستین اقداماتش در این زمینه تاسیس سازمان ” چكا”[2] بود، نوعی سازمان پلیس مخفی كه وظیفه اش جستجو؛ یافتن و كشتن كسانی بود كه لنین آن ها را به عنوان “دشمنان خلق” می شناخت. گذشته از اعدام های تعیین شده. عمال چكا غالباً افراد بی گناه را نیز تیر باران می كردند تا جو وحشت را شدت دهند. ریچارد پایپس دلیل تراشی خود لنین را برای آنچه بعدها به ترور سرخ شهرت یافت چنین نقل می كند:” كدام یك بهتر است – این كه ده ها یا صدها نفر آشوبگر را؛ بی گناه یا گناهكار؛ آگاه یا ناآگاه؛ به زندان افكنیم؛ یا هزاران نفر از سربازان ارتش سرخ و كارگران را از دست بدهیم؟ اولی بهتر است.”

منطق لنین این بود كه ایجاد جو و وحشت و ارعاب مانع از اعتراضات ضد دولتی خواهد شد. از این گذشته؛ به همین منظور؛ لنین كوچكترین تردیدی به خود راه نداد كه وعده هایی بدهد كه اصولآً قصد نداشت به آنها جامه عمل بپوشاند.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان , سایت بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان , بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان pdf , بررسی خلاصه ای از تاریخ اتحاد جماهیر شوروی از آغاز تا پایان 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل