بررسی اصول مدیریت و پروژه-sidaa

بررسی اصول مدیریت و پروژه

دانلود بررسی اصول مدیریت و پروژه با کیفیت عالی , بررسی اصول مدیریت و پروژه قابل ویرایش , بررسی اصول مدیریت و پروژه

بررسی اصول مدیریت و پروژه

بررسی اصول مدیریت و پروژه-sidaa

دسته بندی مدیریت
فرمت فایل doc
حجم فایل 16 کیلو بایت
تعداد صفحات 46
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقدمه:

با توجه به پیشرفت روز افزون تكنولوژی در صنایع ساختمان سازی و حجم انبوه پروژه های عمرانی در كشور، توجه به دانش مدیریت پروژه در علم امروز ساخت و ساز امری غیرقابل اجتناب است.

بدون شك با به كارگیری اصول مدیریت پروژه و ساخت، با آمیزش علم و تكنولوژی می توان بر كلیه جهات پروژه های عمرانی تاثیرگذار بود.

درس روشهای مدیریت پروژه كه در مقطع كارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت تدریس می گردد، هدف نهایی فوق را دنبال می كند.

تحقیق حاضر، كه به عنوان پروژه تقدیم می گردد، شامل دو بخش است، در بخش اول ضمن تشریح مباحث پیش ساخته سازی در صنعت عمران، تصمیم گیری بین روشهای مختلف ساخت و ساز برای مدیر پروژه به عنوان بالاترین تصمیم گیرنده تشریح می گردد و در قسمت دوم كه از مباحث خاص مدیریت است به تشریح روشهای برآورد مالی و مهندسی هزینه پرداخته می گردد.

پیش ساخته سازی

انواع مختلف روشهای ساختمان سازی در ایران با رویكرد صنعتی كردن ساخت و‌ ساز انواع روشهای ساخت و ساز را می توان به هفت دسته عمده زیر تقسیم‌ بندی نمود:

1) ساختمان سازی با روشهای ابتدائی:Elementary Building System

این نوع ساختمان سازی از ابتدای تاریخ ساختمان سازی بشر آغاز و تا عصر حاضر نیز ادامه دارد و هنوز در روستاهای كشور و در حاشیه شهرها نیز به نوعی به این گونه ساخت و سازها پرداخته می شود در این روش، قسمتهای باربر از خشت و گل و یا چوب و گل و یا گل و سنگ و یا گل و گچ و سنگ و یا خشت و آجر ساخته می‌شود و پوشش آنها از طاق خشتی و یا تیر چوبی و الیاف گیاهی ساخته می شود. نیروی انسانی به كار گرفته شده در این ساختمانها بعضاً غیر ماهر و یا نیمه ماهر بوده و از مصالح سنتی در دسترس محلی استفاده می شود.

ساختمان سازی با این گونه روشها حداقل مقاومت را در مقابل حوادث طبیعی (زلزله، سیل، طوفان و…) داراست و می توان تنها بعنوان یك سرپناه موقت از آن ذكر نمود.

2) ساختمان ساز با روش های سنتی و یا متداول:Traditional or Conventional Building System

در این روش، عملیات ساختمانی با استفاده از وسایل ابتدائی توسط افراد متخصص و نیمه ماهر و غیرماهر انجام می شود. ساختمان های با دیوار آجری باربر در این تقسیم بندی منظور می شوند. برخی از حرفه های دست اندركار با این شیوه عبارتند از: كارگر ساده، بنا، گچ كار، نقاش، آهنگر، لوله كش، سیم كش، عایق كار، كاشی كار، آسفالت كار، شیشه بر و…

سرعت اجرای كار ساختمان با این روش بطور متوسط در ایران 14 تا 18 ساعت برای هر مترمربع زیر بنا می باشد.

در حال حاضر در اكثر مناطق غیر شهر و بعضی مناطق شهری یا اطراف شهرهای بزرگ و یا برخی ساختمانهای خاص (مدارس و مساجد در روستاهاو…) از این گونه، روش ساخت و ساز استفاده می شود. ماهرترین استادكاران بنایی و نازك كاران و نجاران سنتی در بین این گونه سازندگان یافت می شوند.

حداكثر طبقات مجاز با این روش ساخت 4 طبقه و ارتفاع مجاز 12 متر تجویز می‌شود. به دلیل تحمل بار قائم ساختمان توسط دیوارهای باربر بر ضخامت دیوارهای طبقه زیرین افزوده می شود كه یكی از عوامل بازدارنده در افزایش بیشتر طبقات و یا ارتفاع می باشد. با ایجاد تمهیداتی نظیر شناژهای افقی وقائم بتنی، می توان از صدمات زلزله كاست.

3) ساختمان سازی پیشرفته:

این روش كه ساختمان سازی پیشرفته یا بهبود یافته نیز نامیده می شود، عبارت از: اجرای كار توسط افراد و متخصصان ذكر شده در روش قبلی كه از ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی مكانیكی به منظور اضافه نمودن سرعت و حجم كار استفاده می‌نمایند.

ساختمانهای با اسكلت فلزی و یا اسكلت بتنی در این تقسیم بندی منظور می‌شوند، برخی از لوازم و تجهیزات مورد استفاده در اینگونه ساخت و سازها عبارتند از:

انواع جرثقیلهای ثابت و متحرك، بالابرهای برقی، داربستهای فلزی، دستگاههای تهیه كننده بتن (ثابت و متحرك) و دستگاههای سیمان پاش و رنگ پاش، ماشین های جوش و… .

سرعت اجرای كار ساختمان در این روش 20 تا 48 ساعت برای هر متر مربع زیر‌بنا بطور متوسط می باشد.

یعنی سرعت اجرای عملیات ساختمانی را می توان با استفاده از تجهیزات مكانیكی و برقی تا حدود زیادی افزایش داد. به دلیل استفاده از اسكت بتنی و فلزی، تعداد طبقات و ارتفاع كل ساختمان را بیش از 50 طبقه و 150 تر نیز می توان پیش بینی كرد. سرمایه گذاری اولیه برای بكار بستن این روش، در رابطه با حجم عملیات ساختمانی و خرید یا اجاره تجهیزات قابل توجه می باشد. توقف كار به دلیل مسائل كارگری و یا مشكلات مالی از نكات منفی می باشد و باعث زیانبار شدن پروژه می‌شود.

در حال حاضر، اكثر ساخت و سازها در مناطق شهری از این روش بهره می گیرند و با معتبر شدن كارگران و متخصصان در رشته های مربوطه و ابداع وسایل و تجهیزات جدید و بكارگیری فن آوریهای نوین، این گونه ساختمانهای مسكونی و یا عمومی در مدت زمان كمتنر و با صرفه و ایمنی بیشتر ساخته می شوند.

4) ساختمان سازی صنعتی:Industrialized Bilding

در این روش از قطعات آماده شده از قبیل بلوكها، تیرچه ها، پانلهای پیش ساخته، تیرها و ستونهای فلزی و بتنی، شبكه های فلزی، قطعات گچی و بتنی و… استفاده می‌شود. و اكثر عملیات با استفاده از تجهیزات و لوازم كارگاهی بطور مكانیكی انجام می شود.

انواع كفراژهای یكپارچه فلزی از قبیل كفراژهای صفحه ای، تونلی، لغزنده و كفراژهای مدوله و كفراژهای ساخته شده از مواد سبك و همچنین كفراژهای پلاستیكی و بازشو و لغزنده ها نیز در این روش جهت بتن ریزی سریع ساختمانها در چهار فصل سال مورد استفاده قرار می گیرند.

تعداد تخصصها و افراد كارگر در این روش از نظر كمیت كمتر از روش های قبل است، ولی از نظر كیفیت باید از افراد متخصص در سطح بالای مهارت و دقت فنی استفاده شود.

سرعت اجرای كار در این روش بین 9 تا 14 ساعت برای هر متر مربع می باشد. با برنامه‌ریزی مناسب و بكارگیری فناوری های مناسب، این روش می تواند با پیش‌سازیهای سنگین نیز رقابت نماید. در حالی كه تعداد كارگران ماهر و نیمه ماهر آن در مقایسه بیشتر بوده ولی سرمایه گذاری اولیه كمتر از روش های پیش ساخته می‌باشد.

در صورتی كه بیش از 50 درصد عملیات ساختمانی در كارخانه ساخته شود به سیستم ساختمانی صنعتی اطلاق می شود.

5) سیستم های پیش ساخته سنگین:Heavy Weight Pre-Fabricated Systems

استفاده از روشهای پیش ساخته سنگین در مورد ساختمانهای پیش از یك طبقه مفهوم دارد و در آن كلیات قطعات ساختمان از قبیل دیوارها، نماها، سقف ها و پلكانها و غیره در كارخانه بتنی، پیش ساخته می شود و توسط ماشین های سنگین به كل كارگاه ها حمل و نصب می گردند.

حمل قطعاتی كه دارای وزنی تا 12 تن می باشند توسط تریلی و برپایی آنها به جرثقیل های سنگین ثابت و یا متحرك نیاز دارد.

به دلیل سنگینی وزن قطعات، فاصله حمل تا 60 كیلومتر از محل كارخانه، حرفه اقتصادی دارد و جهت بیشتر از آن می بایست توجیه اقتصادی لازم آنرا مد نظر قرار داد.

هزینه احداث كارخانه و یا به نوعی سرمایه گذاری اولیه در سیستم پیش ساخته سنگین بالا بوده و مستلزم برای مكانی و اقتصادی دقیقی می باشد. به تجربه ثابت شده است كه برای احداث كارخانجات پیش ساخته سنگین، حداقل یك یا دو پروژه مسكونی با حدود هزار واحد و یا هر پروژه دیگر با متراژ زیربنای حدود 100000 مترمربع در شعاع عملكردی 60 كیلومتر مورد نیاز است.

كارخانه قطعات بتنی تهران، وابسته به سازمان ملی زمین و مسكن كه از سیستم آلمانی كستینگ استفاده می نماید در طبقه بندی سیستم پیش ساخته سنگین قرار دارد.

6) سیستم پیش ساخته نیمه سنگین :Middle Weight Pre-Fabricated Systems

در این سیستم وزن قطعات حداكثر 5 تن می باشد. اسكلت ساختمان فلزی و یا بتنی است. سقف و دیوارهای خاری از قطعات بتنی و جدا كننده های داخلی از صفحات گچی مسلح شده و یا چوبی در نظر گرفته می شوند.

وزن قطعات نما و ابعاد آن بصورتی در نظر گرفته می شود كه بالا بردن و نصب آنها با جرثقیلهای سبك امكان پذیر باشد.

با توجه به اسكلت فلزی و یا بتنی باربر كه می تواند بصورت پیش ساخته و در كارخانه انجام پذیرد محدودیتی از نظر ارتفاع طبقات وجود ندارد. منظور شدن ابعاد ستونهای بتون آرمه در طبقات پائین از عوامل تعیین كننده ارتفاع این گونه اسكلت ها است و در ساختمانهای بالاتر از 50 طبقه قابل ملاحظه می باشد در اتصال قطعات پیش ساخته نما باید دقت بسیار زیاد نمود زیرا، در زلزله ارمنستان اكثر قطعات پیش ساخته از نما جدا شده و مشكلات زیادی ببار آورد.

7) سیستم های ساختمانی پیش ساخته سبك :Light Weight Pre-Fabricated Building Systems

این گروه پیش سازیها بیشتر در مورد ساختمانهای یك طبقه و یا جهت نماسازی‌های ساختمانهای بلند مرتبه با اسكلت فلزی و یا بتنی بكار گرفته می شوند. جهت ساخت مدارس و خانه های بهداشت روستایی، استراحت گاههای خارج از شهر و یا خانه های متحرك (Mobile Homes) می توان از این روش استفاده نمود.

اسكلت باربر ساختمان و سقف و دیوارهای خارجی و داخلی از یك ماده و یا تركیبی از مواد و فلزات سبك نظیر آلومینیوم، چوب، فایبرگلاس، ورقهای فلزی فرم داده شده، فیبر، فرآورد های پتروشیمی، بتن متخلخل، بتن سبك و… ساخته شده اند.

از نظر وزنی پیش ساخته های سبك بصورت قطعه و یا تركیب یكپارچه كمتر از دوتن در نظر گرفته می شوند. بطوریكه حمل و نقل آنها با بالابرهای برقی و یا مكانیكی و جرثقیل های سیار كوچك امكان پذیر است.

برای امكان موقت و اضطراری و خانه های كچی و دارس و درمانگاهها نیمه موقت و استقرار پرسنل كارگاههای ساختمانی می توان از این روش بخوبی استفاده كرد. در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بكارگیری این نوع روش، موقعیتهای مناسبی را در صرفه جویی زمان و سرعت پوشش مكانی بوجود آورد.

در صورتی كه در اجرای ساختمان با این روش و بكارگیری جزئیات اجرایی مناسب دقت شود، بعد از نصب در یك مكان و پایان عملكرد كاربری آن، می توان ساختمان را با حداقل ضایعات بازكرده و قطعات آنرا بصورت مجزا به محل دیگری برای نصب و استفاده مجدد حمل كرد.

صنایع پیش ساخته سبك به روش پانلهای ساندویی یا (3D Panel) كه از آخرین پدیده های صنعت ساختمانی بشمار می رود، از جمله دست آوردهایی است كه همزمان با افزایش نیاز به مسكن، سرعت فوق العاده در اجرای برنامه های ساخت و ساز بوجود آورده است. با بررسی های مقدماتی كه از سال 1372 آغاز گردید، صنعت پیش ساخته سبك در ایران و جهان مورد مطالعه قرار گرفت و متعاقب آن ایده استفاده از صنعت پیش ساخته سبك شكل گرفت كه مزایای عمده آن سبكی وزن ساختمان، سرعت، مقاومت و كیفیت بود.

پی آمد مطالعات انجام شده مقدماتی، بررسی منابع برای كسب دانش فنی و انتقال تكنولوژی بود. با ارزیابی تكنولوژی موجود در كشورهای اروپایی و استعلام بهای خرید كارخانه و انتقال تكنولوژی، گرایش به ساخت داخل بوجود آمد كه نتیجه آن صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های راه اندازی كارخانه و عدم وابستگی به كشورهای صنعتی بود. سیستم ساختمانی پیش ساخته با پانل های ساندویچی با دو لایه شبكه های مش در طرفین و لایه مبانی عایق از فوم پلی استایران یكی از اختراعات جدید و پیشرفته ای است كه در بسیاری از كشورهای پیشرفته، برای احداث ساختمانهای ویلایی و بلند مرتبه ارزان قیمت مورد توجه و استقبال فراوانی قرار گرفته است.

ساندویچ پانل به تناسب نیاز در اندازه های مختلف تولید شده و كاربردهای گوناگونی در دیوارهای باربر جدا كننده، كف یا سقف و دیوار خارجی دارند.

در هنگام احداث بنا، ابتدا كف سازی شده و شالوده با میل گرد انتظار آماده می‌شود سپس پانلهای ساندویچی در امتداد شالوده داخل آرماتورهای انتظار قرار گرفته و به یكدیگر بسته می شوند.

پانل های سقف نیز كاملاً تراز شده و با مفقول های تقویت روی دیوارها نصب می‌گردند.

پس از نصب تاسیسات و برش كلیه بازشوها شامل درها و پنجره ها، بتن پاشی سطوح داخل و خارج انجام (البته ساندویچ پانلهائی كه با دو ورقه گالوانیزه ساده و یا رنگی پوشش داده شده باشند دیگر هیچ نیازی به انجام نمای خارجی و داخلی ندارند و خود استحكام و زیبایی لازم را دارند) و در نهایت عملیات تكمیلی روی سطوح انجام می شود.

در ساختار كلی صنعت پیش ساخته سبك، سه ركن اصلی وجود دارد:

الف) كارخانه

مهمترین ركن این صنعت توان تولید قطعات پیش ساخته است به نحوی كه وابستگی به كشورهای خارجی نداشته باشیم و هم اكنون ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز كارخانه اعم از (ماشین های تمام اتوماتیك تولید مش، تولید پانل و بلوكهای پلی استایرن) با استعداد موجود ساخته شده و قابل بهره‌برداری می باشد.

ب) مهندسی و اجرا

اجرای طرحهای ساختمانی به نوبه خود از اصول فنی و اجرایی، طراحی و استانداردهای خاصی تبعیت می نماید روش اجرا، تجهیزات، مدیریت و برنامه های آماده سازی و تجهیز كارگاه با توجه به تفاوت آن با روش های سنتی موجود تجربه شده است و تا كنون پروژه های انبوه سازی متعددی در نقاط مختلف كشور اجرا گردیده است.

ج) تحقیقات

فعالیتهای این بخش در زمینه های تدوین دانش فنی و استانداردسازی، توسعه، بهینه‌سازی و طراحی است و تولید پانلهای ساندویچی و اجرای ساختمانهای پیش ساخته سبك براساس اصول طراحی ساختمان و عملكرد سازه ها انجام می شود و الزاماً تدوین آئین نامه ها و ضوابط سازه ای و استانداردسازی آن از اركان مهم این صنعت به شمار می رود.

·مزایای سیستم پیش ساخته سبك نسبت به روش های سنتی:

– كاهش زمان احداث

– كاهش قیمت تمام شده

– كاهش وزن عمومی ساختمان

– بهره برداری بهینه از فضا

– افزایش سرعت در تجهیز كارگاه (در حجم انبوه سازی)

– كاهش مصرف مصالح و جلوگیری از دو ریز مصالح و منابع ملی

– تقلیل حجم پی ها

– اقتصادی بودن حمل و نقل

– مقاومت بهتر در مقابل زلزله (اتصالات فیكس و نیز پیوستگی سازه)

– عایق بودن در مقابل حرارت و برودت

– دوام در مقابل آتش سوزی

– انعطاف پذیر بودن معماری ساختمان

– مقاومت و نفوذناپذیری ساختمان در مقابل حشرات، قارچ‌ها و عوامل طبیعی و…

– كنترل كیفیت متمركز در كارخانه (به دور از مشكلات اجرایی، منطقه‌ای، اقلیمی)

– امكان بازكردن اجزای مختلف ساختمان و حمل و نقل و نصب آن در محل مورد نیاز دیگر و استفاده مجدد (البته بیشتر در مورد ساختمانهای یك طبقه كه قابلیت و زیبایی خود را حفظ كرده باشند).

نتیجه:

نیاز روز افزون به مسكن، مدرسه و… بدون شك روش های سریع، آسان و ارزان مسكن را اقتضا می نماید. ابداع روشهای این چنین در تولید انبوه مسكن به استعدادهای فنی و مهندسی كارا نیاز دارد و بكارگیری این استعدادها می بایست با ملاحظات اقتصادی توام باشد.

بررسی های انجام شده در زمینه های تقاضای بازار، توان فنی و حرفه اقتصادی كه از آن است كه صنعت پیش ساخته سبك در تمامی ابعاد قابل توجیه است و طراحی و اجرای موفق آن می تواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

«تكنولوژی صنایع پیش ساخته در صنعت ساختمان»

صنایع پیش ساخته در دنیای امروز

افزایش روز افزون جمعیت و تقاضای شدید برای شرایط بهتر اقتصادی و زندگی آسوده تر در محیطی امن و سالم، به راه حل های اقتصادی ویژه ای در زمینه صنعت ساختمان نیاز دارد، در این زمینه طرح جامعی كه ضمن اقتصادی بودن و زمان كوتاه ساخت، از كیفیت برتر و ایمنی بالائی برخوردار باشد مورد استقبال دست اندركاران، صاحبنظران، كارفرمایان و مصرف كنندگان قرار خواهد گرفت استفاده از صنایع پیش ساخته به طور اعم و بتن پیش ساخته به طور اخص می تواند پاسخ مثبتی در جهت تامین نیازهای انسان امروزی در این زمینه باشد.

با توجه به خاصیت شكل پذیری بتن، قطعات پیش ساخته را می توان در قالب های متنوع جای داد. طراحی مناسب این قالبها می تواند پاسخگوی نیازهای سازه های از یك سو و نیازهای معماری از سوی دیگر باشد. در نتیجه می توان المان های سازه‌ای مقاوم و با دوام و در عین حال شكیل و زیبا را همزمان در یك قطعه بتنی پیش ساخته طراحی و به سادگی اجرا نمود.

كنترل دقیق كیفیت بتن در قطعات پیش ساخته (به سبب تولید انبوه آن در خط تولید كارخانه) موجب افزایش ضریب اطمینان و در نتیجه كاهش هزینه های طراحی و ساخت می شود.

امروزه پیش ساخته‌سازی یكی از روشهای مرسوم در صنعت ساخت وساز می‌باشد. با بهره گیری از تكنولوژی روز، سیر صعودی استفاده از قطعات پیش ساخته در امر ساخت و ساز با شتاب چشمگیری ادامه دارد. در دوره كنونی، انواع مختلفی از قطعات پیش ساخته در بسیاری از بناها، مورد استفاده قرار می گیرند. این صنعت بخصوص در هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه و پدیده های ناگوار طبیعی، ارزش بیش از پیش خود را آشكار می سازد. سازه های امروزی شامل ساختمانهای مسكونی و اداری، اسكلت فلزی برجها، سازه های فضایی، استادیوم های ورزش، سالن های صنعتی، قطعات پلها و تونلها نماهای ساختمانی، قطعات غیر باربر داخلی ساختمان، شبكه های آبرسانی و فاضلاب، خطوط انتقال نیرو، فرودگاهها پاركینگ های چند طبقه، دیوارهای حائل و صدها نمونه دیگر، مظاهری از این صنعت پیشرفته در جهان می باشند.

همزمان با روند رو به رشد استفاده از فولاد و بتن در سازه های پیش ساخته بكارگیری مصالح جدید با مشخصات كیفی مطلوب به كاهش هزینه، كاهش زمان ساخت، سهولت اجرا و تنوع سیستم سازه ای منجر گردیده و همراه با معماری زیبا و مطلوب صنعت ساختمان را با شكوفایی مناسبی روبرو نموده و به عصر تحولات طلایی در این زمینه نزدیك می كند.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج بررسی اصول مدیریت و پروژه , سایت بررسی اصول مدیریت و پروژه , بررسی اصول مدیریت و پروژه pdf , بررسی اصول مدیریت و پروژه 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل