اصول كار با PDMS The Principles of PDMS-sidaa

اصول كار با PDMS The Principles of PDMS

دانلود اصول كار با PDMS The Principles of PDMS با کیفیت عالی , اصول كار با PDMS The Principles of PDMS قابل ویرایش , اصول كار با PDMS The Principles of PDMS

اصول كار با PDMS The Principles of PDMS

اصول كار با PDMS The Principles of PDMS-sidaa

دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 23 کیلو بایت
تعداد صفحات 32
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

اصول كار با PDMS The Principles of PDMS

چگونه PDMS می تواند به شما كمك كند؟

سیستم مدیریت طراحی كارخانه Plant Design Management System یا PDMS یك نرم افزار كامپیوتری است كه به شما اجازه می دهد یك مدل به اندازه واقعی و با تمام جزئیات از تمام قسمتهای قابل توجه یك كارخانه فرآیندی در حافظه كامپیوتر بسازید.

با نصب PDMS روی رایانه های مناسب این كار، PDMS به شمار اجازه می دهد كه با پیشرفت كار طراحی پروژه، یك مدل كامل رنگ و نورپردازی شده از كارخانه را مشاهده كنید كه این كار باعث می شود، تكنیك های طراحی به حدی به واقعیت نزدیك شود كه تا كنون سابقه نداشته است.

در مدل رایانه ای شما می توانید حجم عظیمی از اطلاعات مرتبط با به وضعیت مكانی، اندازه، تعداد قطعات و ارتباط جغرافیایی نسبت به قسمتهای مختلف كارخانه را ذخیره كنید. این مدل به این منبع واحد اطلاعات مهندسی برای تمام بخشها و دیسیپلین های مرتبط با طراحی پروژه تبدیل می شود.

تمام این اطلاعات در یك بانك اطلاعات ذخیره می شود. كانالهای خروجی بسیاری برای دریافت اطلاعات از بانك اطلاعات (Data Base) وجود دارد. این روشها شامل گزارشهای نوشتاری در مورد هر آیتم و نیز نقشه های مهندسی با مقیاس مشخص و اندازه گذاری و نیز نقشه های سه بعدی رنگی است كه شما می توانید داخل آن حركت كرده و مدل طراحی را مشاهده كنید.

مثالهایی از انواع مدارك تولید شده توسط PDMS

با وجود امكانات پیشرفته ای كه PDMS ارائه می دهد، كماكان مهمترین روش ارتباط بین طراح و سازنده پروژه، نقشه ها هستند. بدون نقشه های مهندسی، ساخت یك كارخانه امكان ناپذیر است.

برای تامین این نیاز، PDMS می تواند انواع مختلف نقشه، از تصاویر سه بعدی پیچیده گرفته تا نقشه های با اندازه دقیق و نقشه های آیزومتریك لوله كشی را تولید كند.

قابل ذكر است كه اگر ما نتوانیم كیفیت اطلاعات طراحی را تضمین كنیم، اطلاعات موجود در یك نقشه PDMS ارزش چندانی نخواهد داشت. در حقیقت دلیل ایجاد كردن چنین سیستم رایانه ای بزرگی، ارتقاء تكنیك های موجود بوده است. PDMS به طرق زیر، كیفیت طراحی را ارتقاء می بخشد:

· تضمین ثبات و قابلیت اطمینان اطلاعات

در محیط طراحی معمول، با استفاده از تكنیك های ترسیم، اندازه هر Fitting باید قبل از ترسیم تعیین شده باشد. این روش بسیار زمان بر است و معمولاً منجر به خطاهای گران قیمتی می شود كه فقط در مرحله نصب مشخص می شود. در PDMS، اندازه و شكل هندسی تمام قسمتهای لوله كشی قبلاً در كاتالوگ تعیین شده است. این كاتالوگ كه Component Catalogue نامیده می شود، قابل تغییر توسط كاربر نیست. با این روش می توان مطمئن بود كه اندازه تمام آیتم ها حقیقی بوده و در تمام مراحل طراحی، بدون توجه به تعداد كاربران ثابت باقی می ماند.

· وفاداری به مشخصات فنی

برای اطمینان از طراحی مقرون به صرفه همراه با ثبات اطلاعات از مشخصات بسیار دقیق لوله كشی استفاده شده است. در PDMS مشخصات لوله كشی در داخل سیستم طراحی شده است، بنابراین هر آیتمی كه شما به كار می برید، باید جزو یك لوله با مشخصات فنی معین باشد.

· تضمین وضعیت هندسی معین و ارتباط با لوله مشخص

خطاهای طراحی به طرق مختلف ایجاد می شود، مانند طول نادرست برای اتصالات، Rating نامناسب برای فلنج، یا خطا در هم راستایی قطعات، PDMS می تواند تمام این موارد را كنترل كند و عدم تناسب قطعات مختلف را با یكدیگر پیدا‌كند. (به طوری كه خواهید دید، در طراحی جزئیات لوله كشی نیز مطرح است).

· پیشگیری از تداخل قطعات

با وجود تمام مهارت و تجربه طراحان، كماكان در تكنیك های معمول طراحی خطای انسانی پیش می آید. قرار دادن لوله های پیچیده در یك نقشه دو بعدی، ناگزیر منجر به تداخل لوله ها می شود یعنی برای دو لوله، فضای فیزیكی واحدی در نظر گرفته می شود. PDMS شما را قادر می كند تا به دو طریق از بروز چنین مسائلی پیشگیری كنید:

1. شما می توانید ضمن طراحی، طرح خود را دوران داده و از نقطه دید دیگری به آن نگاه كنید و در نتیجه مشكلات احتمالی را پیدا كنید.

2. شما می توانید از امكانات ردیابی برخوردها در PDMS استفاده كنید كه با این كار هر نوع تداخل و برخوردی در هر كجای نقشه ردیابی می شود.

· برداشت ابعاد فقط از بانك اطلاعات طراحی

تمام اطلاعات دریافتی از بانك اطلاعات PDMS از قبیل نقشه های مقیاس دار، نقشه های آیزومتریك لوله كشی یا گزارش ها، شامل اطلاعات به روز هستند كه فقط از یك منبع گرفته شده اند. در طی مدت طراحی، اطلاعات به طور مداوم در حال تغییر هستند و باید نسخه های جدید نقشه ها تهیه شود. وقتی چنین اتفاقی می افتد، شما می توانید با صرف حداقل نیرو نسخه های جدید نقشه ها را تهیه كنید و مطمئن باشید كه اطلاعات روی آنها به روز هستند.

ساختار PDMS

PDMS نرم افزار بسیار بزرگی است و به همین دلیل به چند برنامه عملیاتی تقسیم شده است كه هر یك از آنها با هدف خاصی به بانك اطلاعات دسترسی پیدا می كند. این برنامه ها كه Module نامیده می شود و هدفشان در زیر نشان داده شده است.

DESIGN

طراحی مدل 3 بعدی

DRAFT

تولید نقشه دو بعدی

ADMINISTRATION

كنترل پروژه و كاربران

ISODRAFT

طراحی آیزومتریك

PARAGON

تولید كاتالوگ

SPECON

تولید مشخصات فنی (Specification)

PROPCON

تولید خصوصیات (Properties)

DATAL

فهرست بانك اطلاعات

DICE

كنترل صحت بانك اطلاعات

RECONFIGURER

مرتب سازی بانك اطلاعات

DESIGN

DESIGN، ورودی گرافیكی اصلی در PDMS است. شما از DESIGN برای مدل سازی استفاده خواهید كرد. بانك اطلاعات PDMS حاوی توصیف سه بعدی تمام آیتمهای موجود در پروژه است. با ایجاد مشخصات لوله كه فقط اجازه استفاده از ملحقات متناسب با مشخصات لوله را می دهد، شما می توانید انتخاب ملحقات را كنترل كنید.

قابلیت های DESIGN عبارتست از:

 • ایجاد مدل طراحی جدید یا عناصر اضافی
 • تغییر دادن عناصر طراحی موجود در طرح
 • دریافت اطلاعات و مشاهده مدل و تغییر نقطه دید
 • ایجاد گزارشهای مربوط به نازل ها، شیرها و آیتم های خاص

فهرست گیری از ملحقات هر لوله و نیز طول لوله و انواع گزارشهای مرتبط.

 • · اجرا كردن برنامه ردیابی برخوردها برای یافتن عناصر طراحی كه با هم تداخل می‌كنند.

DRAFT

DRAFT برای ایجاد و دستكاری نوشته ها و اندازه گذاری روی نقشه ها مورد استفاده قرار می گیرد. نوشته های روی نقشه عبارتند از: برچسب عناصر طراحی، Noteهایی كه به نقشه اضافه می شود. چارچوبهای نقشه، جدولها و خطوط مورد نیاز.

نوشته روی نقشه باید متصل به یك عنصر طراحی روی نقشه باشد به طوری كه هر تغییر در وضعیت سه بعدی عنصر منجر به تغییر نوشته همراه آن باشد. ابعاد عبارتند از تصویر فاصله بین نقاط اتصال (نقاط P) روی محورهای مختصات در نقشه سه بعدی. این ابعاد به طور اتوماتیك محاسبه می شوند و هربار كه نقشه تغییر كند، ابعاد نیز تغییر پیدا می كنند. شما می توانید از بانك اطلاعات طراحی (DESIGN Data Base) اطلاعات بگیرید، اما نمی توانید آنها را از طریق DRAFT Module تغییر دهید.

مثالی از خروجی DRAFT

Administration

پروژه های وسیعی را كه با PDMS طراحی می كنید، باید با توجه به اندازه فیزیكی، پیچیدگی و نوع پروژه به ناحیه های (Areas) مختلف تقسیم كنید (این ناحیه‌ها، می توانند ناحیه های فیزیكی یا ناحیه های طراحی باشند). در یك پروژه وسیع، مدیر سیستم (System Administration) اول باید در مورد تقسیم پروژه به قسمت هایی با خصوصیات زیر با مدیر پروژه و مدیر مهندسی توافق كند.

 • · ناحیه ها باید مطابق با نیازهای گزارش گیری و كنترل پروژه باشند.
 • · ناحیه ها باید زیر مجموعه هایی با مرز و محتوای طراحی مشخص باشند.
 • · طراحان مختلف باید بتوانند به طور موازی روی ناحیه های مختلف كار كنند.

PDMS مانند یك دفتر طراحی (كه دارای رئیس بخش، نقشه كشها و غیره است) شامل تیم (Team) هایی است كه از كاربرها (Users) تشكیل شده است. این تیم ها می‌توانند شامل تعداد لازم كاربر باشند كه در یك ناحیه دلخواه (فیزیكی یا مربوط به دیسیپلین های مختلف) كار كنند.

ترتیب دادن ناحیه های طراحی (DESIGN Areas) با استفاده از Administration Module انجام می گیرد كه در این صورت موارد زیر تعیین می شود:

 • بانكهای اطلاعاتی چند گانه Multiple Data Bases (MDB’s)
 • بانكهای اطلاعاتی Data Basess (DB’s)
 • · ناحیه‌های مربوط به دیسیپلین‌های مختلف (تیم ها و كاربرها) (Teams Users) Discipline Areas

با استفاده از Administration Module، كاربرها فقط می توانند در ناحیه مربوط به خود كار كنند. با اجرای هر یك از Moduleها، PDMS باید فایلهای اطلاعاتی بسیاری را بخواند. در Administration Module، هر Module تعریف شده و نحوه دسترسی آن به فایلهای مختلف تعیین می شود. نوع دسترسی هر كاربر به ناحیه ها و مدارك مختلف نیز در این Module تعیین می شود.

ISODRAFT

با استفاده از ISODRAFT نقشه های آیزومتریك سمبولیك مقیاس دار لوله كشی برای مقاصد ساخت و نصب تولید می شود. این Module می تواند برحسب نیاز نقشه‌های آیزومتریك را در فرمتهای مختلف تولیدكند.

امكانات آن شامل موارد زیر است:

 • فهرست Full Material Lists
 • مشخصه گذاری اتوماتیك Automatic Spool Identification
 • تقسیم كردن اتوماتیك نقشه های پیچیده
 • ایجاد شیتهای نقشه كه به وسیله كاربر تعریف شده
 • انتخابهای بسیاری كه در مرحله طراحی در اختیار دارید.

مثالی از خروجی ISODRAFT

PARAGON

PARAGON برای وارد كردن و تغییر دادن كاتالوگ پروژه كه در بانك اطلاعات ذخیره شده، مورد استفاده قرار می گیرد. این كار مشابه مراجگعه به كاتالوگ سازنده‌ها در هنگام طراحی به طور سنتی است. كاتالوگ PDMS برای مشخص كردن شكل هندسی، اطلاعات مربوط به انشعابات، Obstruction و اطلاعات تفصیلی ملحقات لوله كشی است.

از PARAGON برای ایجاد كاتالوگ پروژه استفاده می شود كه مشابه استفاده از DESIGN برای ایجاد اطلاعات طراحی است. اطلاعات كاتالوگ به صورت طبقه‌بندی شده در بانك اطلاعات خاصی ذخیره می شود.

هنگامی كه یك قطعه در DESIGN انتخاب می شود، یك
Specification Reference یا (SPREF) تعریف شده و در اطلاعات طراحی (DESIGN Data) نگهداری می شود. Specification Reference به Specification Component یا (SPCON) در مشخصات متعلق به Catalogue Referece یا (CATREF) رجوع می كند كه آن نیز به نوبه خود به Catalogue Component یعنی (ACOMو BCOM و غیره) در كاتالوگ رجوع می كند.

باید توجه كرد كه اطلاعات طراحی مختص هر طراحی خاص است اما كاتالوگ‌ها و مشخصات می توانند متعلق به چندین پروژه در شركت باشند. به عنوان مثال كاتالوگ قطعه خاصی ممكن است در نقشه های دیگری كه برای پروژه دیگر در شركت تهیه می شود، نیز وجود داشته باشد.

SPECON

SPECON برای وارد كردن و یا تغییر دادن مشخصات قطعات Component Specification مربوط به پروژه مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فنی مورد استفاده در PDMS مشابه مشخصات فنی (Specification) مورد استفاده در طراحی دستی لوله كشی است كه در انتخاب قطعات برای كاربردهای مختلف به طراحی كمك می كند. تمام قطعات در PDMS باید از مشخصات فنی PDMS انتخاب شده باشد.

در شروع كار طراحی لوله كشی، باید مشخصات فنی مورد استفاده در طی پروژه، تهیه شود. SPECON دارای تسهیلاتی برای وارد كردن مشخصات فنی جدید یا تغییر دادن مشخصات فنی قدیمی می باشد. مشخصات فنی علاوه بر ارجاع (Reference) به كاتالوگ قطعات (Component Catalogue) كه حاوی سیمبول های ترسیم، وضعیت هندسی Obstruction و اطلاعات مربوط به انشعابات است، دارای متن های تفصیلی نیز می باشد. این ارجاع به كاتالوگ می تواند ضمن وارد كردن مشخصات فنی باشد یا اینكه در مراحل بعدی طراحی انجام گیرد و نیز بعهدها می تواند تغییر داده شود.

در ضمن تسهیلاتی برای حفظ سازگاری بین اطلاعات طراحی قدیمی و مشخصات فنی كه برای تنظیم این اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته است حتی بعد از اعمال تغییرات وسیع روی مشخصات فنی، وجود دارد.

PROPCON

این Module برای ساختن اطلاعات در داخل یك بانك اطلاعات خصوصیات Properties Data Base مورد استفاده قرار می گیرد. بانك اطلاعات حاوی اطلاعاتی برای استفاده با نرم افزارهای Stress Analysis می باشد و شامل موارد زیر است:

 • خصوصیات مواد

Material Properties

 • اطلاعات ملحقات

Component Data

 • · اطلاعات مربوط به محدودیت ها

Constraint Data

 • اطلاعات مربوط به Case

Case Data

 • · اطلاعات مربوط به اجرای نرم افزار

Run Data

این بانك اطلاعات در ابتدا برای اجرای نرم افزار STRESSP تهیه شده بود، اما ساختار اطلاعات در آن طوری طراحی شده است كه برای نرم افزارهای محاسبه استرس دیگر نیز مناسب باشد.

DATAL

فهرست سازی بانك اطلاعات، توصیف كامل تمام یا قسمتی از بانك اطلاعات را به صورت نوشته تولید می كند. البته، خروجی DATAL فرمت قابل قبول برای ورود به Module سازنده (به عنوان مثال DESIGN) را دارد، و روشی برای آرشیو كردن طراحی ها و انتقال طرح ها بین كامپیوترهاست. كاربرد اصلی DATAL تولید اطلاعات “dump” به منظور ثبت مرحله ای از طراحی در زمان خاص است و به این عنوان برای ثبت در آرشیو كاربرد دارد. اما برای تولید مدارك كاری مثل لیست نازلها یا لیست لوله‌ها(Nozzle Schedules or Pipe Lists)، شما باید از امكانات گزارش‌گیری در DESIGN استفاده كنید.

DICE

DICE یا The Data Integrity Checker برای ردیابی و گزارش كردن وضعیت ساختار داخلی بانكهای اطلاعاتی پروژه در PDMS به كار می رود. یكی از نقشهای آن این است كه به هماهنگ كننده پروژه اجازه می دهد تا اندازه و كیفیت ذخیره اطلاعات در بانك اطلاعات را كنترل كند.

RECONFIGURER

از آنجائیكه مرتباً عناصری به بانك اطلاعات اضافه شده و از آن حذف می شود، نظم و ترتیب اطلاعات در بانك اطلاعات به هم می خورد و به اصطلاح سوراخ هایی ایجاد می شود و در نتیجه فضای بانك اطلاعات تلف می شود. در این مواقع RECONFIGURER برای نظم بخشیدن به بانك اطلاعات و فشرده سازی آن مورد استفاده قرار می گیرد. از آن می توان برای انتقال بانك اطلاعات بین كامپیوترهای غیر همسان استفاده كرد. در ضمن هنگامی كه نسخه جدیدی از PDMS نصب می شود، می توان با استفاده از RECONFIGURER، بانكهای اطلاعات را به روز كرد.

پشتیبانی در صورت داشتن هر گونه مشکل در دانلود فایل 09214087336  لطفا اول پیامک بدید بعد تماس  اولین فرصت جواب میدیم

پکیج اصول كار با PDMS The Principles of PDMS , سایت اصول كار با PDMS The Principles of PDMS , اصول كار با PDMS The Principles of PDMS pdf , اصول كار با PDMS The Principles of PDMS 

دانلود تحقیق و پاورپوینت

فروشگاه فایل